1. DC
 2. Záhady tohoto a jiných světů: Prozaická řešení

  "Tvrzení, kerá nemohou být ověřena, jsou bezcenná, byť by nám přinesla jakoukoli fascinaci."
  - Carl Sagan

  Kompletní rozbor fenoménu upírství (1); v čase i v prostoru; upíři coby nemrtví

  Vy už jste se někdy rozkládal? Ne? Tak až si se jednou zarozkládáte, pak teprve můžete někoho odhadovat na upíra.

  The Reality of ESP - Russell Targ a jeho poznatky z výzkumu parapsychologického vidění na dálku

  Dle současných oficiálních stanovisk se zdá jako spíše dějinný než kosmologický problém, zajímavé interview s alternativním vědcem pracujícím na utajeném výzkumu ESP v 60.-80. letech 20. stol. pro CIA.

  Varginha - brazilský Rosswel

  V časných ranních hodinách 20. ledna 1996 bylo na obloze nad jižní Brazílií hlášeno několik ufo. Později se vynořily zvěsti, že jedno z těchto těles dokonce poblíž města Varginha [Varžínia] havarovalo a že místní vojáci vytáhli z trosek těla několika mimozemšťanů. Pro mnoho ufologů se to rázem stalo nejvýznamnější událostí od roswellského incidentu v roce 1947.

  Rozkrývání záhad úvodní článek - Začal to Síček

  Arthur C. [sí] Clarke, kterému jsme coby děti říkali vznosně Síček a jehož seriál o záhadách tohoto a jiných světů jsme hltali v porevolučních letech týden co týden.

  Král mystifikátorů Mitchell-Hedges

  Jak se v nedávné době ukázalo, slavná májská křišťálová lebka a jí podobné kolegyně, byly zhotoveny pomocí brusného kotouče 20. století. Jsou ale velmi vtipným podvrhem, jímž dokázal tvůrce Frederic Mitchell-Hedges doživotně finančně zajistit sebe i svoji nevlastní dceru. Příběh takřka snově ideální, kterého by chtěl ve svém životě dosáhnout snad každý dobrodruh, badatel, spisovatel a sběratel starožitností.

  El chupacabra – tajemný (fiktivní?) tvor Portorika až Brazílie

  Báječná historka ze střední Ameriky pro senzacechtivé turisty a milovníky tajemna. Neplést se zvířecí chupacabrou texaskou a mexickou: jihoamerická bytost je, jak se zdá, humanoidní. Teorie, že tento tvor je mimozemského původu a zřejmě je do Portorika přitahován astronomickou observatoří Arecibo, která ho nenechává klidným. Dle jiné teorie je výsledkem tajného biologického experimentu USA v izolovaném prostředí Portorika, které je někdy označováno jako 51. stát USA.

  Upírství (2); dodatek

  V moderním slova smyslu je upírem sprostě člověk, kterému ve vhodnou dobu na diskotéce či ve filmu vyjedou umělé tesáky. Jde buď o stoupence pop-kulturního hnutí, upírského vraha či filmovou postavu. V každém případě však ztratil vše ze své hrůzné podstaty celého minulého tisíciletí.

  Djatlovův incident: Hrůza na Sibiři to jistě byla, ale víc bych to nepřeháněl

  Zásah neznámé přírodní síly byla oficiální příčina smrti ve vyšetřovací zprávě sovětské KGB roku 1959. Tato zpráva ve své tendenčně upravené a značně cenzurované podobě je však jediným zdrojem informací a to ještě 55 let po tragédii. Ostatní pozdější zdroje třetích stran jsou pouze dohady. Tyto okolnosti jsou vodou na mlýn záhadomilců.

  Chupacabra severoamerická – tajemný psovitý tvor Texasu a Mexika

  Zplundrované kotce, zhuntované kurníky, vysáté kozy a slepice, však to znáte. Zde ale veškerá podobnost s jihoamerickou čupakabrou končí. Čupakabra severoamerická je zřejmě úplně jiný tvor, svému jihoamerickému kolegovi podobna pouze jménem. Zatímco čupakabra jižní a střední Ameriky je, jak se zdá, drobným humanoidním a velmi přikrášleným tvorem, čupakabra z Texasu bude ještě drobnější psovitou šelmou a možná skutečně existujícím novým živočišným druhem.

  Area 51 - pohled zevnitř

  Místo tajnější než nevykaděná stolice poodhaluje 10% svého tajemství. Seriózní dokumentární film ospravedlňuje existenci základny a líčením docela přízemních reálií z provozu základny vyvrací veškeré povídačky o mimozemšťanech, jež šíří davy poděsů.

  Odkud pramení a jak se vyvíjela víra v létající talíře

  Málo kdo z nás někdy viděl na obloze něco, co by tam nepatřilo. Přesto průzkumy z posledních deseti let uvádějí závratná čísla, že prý až 50% populace věří, že se po obloze nad námi prohánějí létající talíře pilotované inteligentními bytostmi z jiných planet.

  1. DC

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Nedbalost je matkou neschopnosti."
- z dokumentu o haváriích jaderných elektráren