DC

Úvod k PVT

Předpokládám, že člověk z vojenského prostředí českou i anglickou terminologii zná. Ignorant nezná, neví a vědět nechce. Co ale většinový mladý muž na prahu třetího tisíciletí, gymnazista se zájmem o VT přetrvávajícím i po pubertě, muž co paří simulátory vojenských bojových prostředků na počítači, ovšem nikoli vojenský profesionál a ani z vojenské rodiny nepocházející? Člověk, co se virtuálně setkává s odbornými pojmy z této oblasti a vidí jasnou potřebu mít to vše sjednocené v angličtině. Mladý muž, jenž je obecně fascinován nejnovější technologií a vůbec nechápe, pro koho se pořád vysílají černobílé filmy dokumentující muzeální techniku z druhé světové. 

No tak přesně pro Vás vznikl tento web. Jsem také jedním z Vás.

Pro něco takového zela dosud na českém internetu díra na trhu: Je tu sice pár etablovaných webů, ale jeden podává spíše kusé informace organizačního rázu pro odbornou veřejnost, jako kdy který generál podepsal smlouvu na dodávku kolika strojů kterému útvaru, což našince nezajímá. Wikipedia obzvláště anglická jde o principech více do hloubky, chybí jí však obrázky a uspořádání do souvislého celku. Ostatní média z pro mě nepochopitelných důvodů zamrzla kdesi u druhé světové a stále nám cpe takměř sto let staré přežitky. 

Tak jsem se pustil do zacelování této díry a mám zde takové pravidlo: Neinformovat zbytečně o starých technologiích, nejdále o tom, co těsně před přelomem tisíciletí bylo ještě aktuální. Hledáte-li popis něčeho černobíle zachyceného, neztrácejte u mě čas a jděte rovnou na Muzeální pekáče .cz!

 

Nejsem žádný vojenský fanatik, nechodím v Pardubicích na letecké dny ani hrát paintball a ani bych v mnou popisovaných strojích sedět doopravdy nechtěl. Zanícený vztah jsem k VT získal právě hraním vojenských simulátorů asi od 10 let života (ano, už starých dosových) a dodnes je vnímám jako nejlepší žánr PC her vůbec.

A co si budeme povídat, od prvního setkání s převratným vynálezem digitální éry lidstva jsem ve své životní koncepci ihned opustil všechny dosavadní koníčky jako akvaristiku a rybářství, záhady světa, hru na klavír i sbírku minerálů a tak všech mých deset koníčků současných se nějak odehrává na počítači. 

Vnímám zásadní důležitost stání přímo u zrodu PC v Čechách, za nějž považuji dobu mezi 286-tkou a Windows 95. Narodit se o pouhých pět let dříve, byl bych asi lékárníkem a toto by nikdy nevzniklo. Narodit se o pouhých pět let později, nastoupil bych do generace od ixpéček dál a informatice bych nikdy neporozuměl do souvislostí.

Simulátory vojenských bojových prostředků beru za privilegovanou kastu PC her. Dodnes vzpomínám na Sand warriors, F-19, F-15, Retaliator, A-10, Mechwarrior, ale i simulátory tankové a ponorkové. Klenot největší byl LHX - simulátor třech bojových vrtulníků vzniknuvší k propagaci tehdejšího experimentálního bojového vrtulníku budoucnosti, Comanche, alias Light Helicopter eXperimental.

Proč tedy vojenské technologie a anglické názvy?

Jednoduše proto, že těch technologií a vědy ke správnému provozu potřebují více než civilní, které jsou o to všednější. A pro nás, duší gymnazisty, je porozumění jejich principům  tou pravou potravou pro mozek. Navíc se s tím vším na počítačích stýkáme v angličtině a chápeme, že ustavičná snaha překládat každý význam do češtiny je neudržitelná a bude muset co nevidět ustat. Dokonce je kontraproduktivní. 

Ona ta sovětsko-česká terminologie naše potřeby neuspokojuje. My se s tématy od dětství setkáváme v angličtině na počítači a jednou budeme chtít jít studovat příbuzné vědy a přirozeně v třetím tisíciletí chápeme angličtinu jako nynější jazyk vzdělanců. A budeme dělat vše tak, aby to jednou nebyla čínština! Takže proč říkat BVP, když je celý svět vyvíjí, vyrábí a nakupuje pod pojmem IFV?

TECH obecně

Pragmatickým důvodem, proč vůbec web vznikl, byla moje fascinace programováním redakčního systému, na kterém web běží. O tom více v sekci CW. Teprve až od 2018 převládl Portál vojenských technologií, který zde však dříve vůbec nebyl. Je mi jasné, že můj PHP/SQL webový engine čtenář vůbec nevnímá, takže neocení, ale to je holt život. No a když už jsem měl vlastní redakční systém schopen pohánět takto velký web, říkal jsem si, že by bylo dobré mít na tom webu také nějaké texty, abych mohl sledovat toky čtenářů z Googlu a mezi stránkami. A tak jsem začal psát články z více oborů mně blízkých.

Razím některé nové přístupy k věcem, zejména v místech kde je české názvosloví v současné české legislativě definováno pokaždé jinak a nebo kde se vžily nešťastně přeložené pojmy, které současnému českému jazykovému citu odporují. Pracuji tak na rozšíření pojmů více vyhovujících a na tom, aby jednou vešly do slovníku spisovné češtiny české, když už nemůžeme mít pro pořádek věcí rovnou anglické názvosloví (stejně to snad brzy přijde). 

No a tento web, na kterém Vás tímto vítám, je výsledkem mé činnosti.

 

Pociťujete-li vzrušení při pohledu na následující dva obrázky,


pak raději vyhledávejte jiné weby, s názvy jako Muzeální pekáče .cz, nekrofil-na-vozidla a podobné!

DC
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Tak kápnete božskou nebo Vás mám vzít k nám?
Columbo