DC

Neskonalé technologie díky nimž to celé funguje:

Debian OS

debian.org

Svobodný operační systém založený na jádře Linuxu. Nejpoužívanější pro serverové nasazení, však také většina internetových serverů běží právě na Debianu. Je nejrobustnější ze všech Linuxů, největší selekce softwaru, největší komunita, nejlepší řízení chyb, nejživější vývoj, pochází od něj nejpoužívanější formát balíků softwaru (.deb). Z těchto a dalších důvodů je Debian GNU Linux nejpoužívanější jako základ pro vývoj dalších linuxových distribucí odvozených právě z něj (např. Ubuntu, Mint).

Apache HTTP Server Project

apache.org

Už déle než 20 let je Apache nejpoužívanějším serverem na internetu. Jde o open-source software běžící pod všemi moderními OS. Cílem projektu je poskytnout bezpečný, efektivní, modulární webový server ruku v ruce s aktuálními HTTP standardy.

PHP Hypertext Preprocessor

php.net

Nejrozšířenější skriptovací jazyk na straně serveru nyní ve verzi 7 po bezmála 20-ti leté existenci PHP pohání většinu webů v internetu.

Hypertext Markup Language

W3Schools.com/html/

Standardní značkovací jazyk a jeho obdoby tvoří nosnou kostru a formátování většiny textových a především webových souborů již skoro 30 let. Hlavní myšlenkou je hypertext, tedy provázání textů, souborů a jejich umístění pomocí odkazů. Standard HTML5 nyní nabízí vše pro tvorbu komplexních internetových aplikací dneška i zítřka.

Cascading Style Sheets

W3Schools.com/css/

Jestliže HTML se zaměřuje na kostru jakéhokoli strukturovaného textového obsahu, pak kaskádové styly dovádějí k dokonalosti možnosti jeho formátování. Jejich hlavní myšlenkou je oddělení formy od obsahu.

MySQL (Structured Query Language)

mysql.com

Strukturovaný dotazovací jazyk je od roku 1995 nejpoužívanějším standardem pro ukládání dat v internetu v systému pouze k tomu sloužících databázových serverů. Pomocí SQL tvůrce vytvoří systém provázaných multirozměrných tabulek neomezeného počtu sloupců a řádků v nichž jsou data organizovaně ukládána. Říká se tomu relační databáze. Opět pomocí SQL pak uživatel dokáže rychle vyhledat pouze tu množinu dat, která splňuje dotazovaná kritéria.

Intel (stylizováno jako intel)

intel server products

Vynálezce a výrobce jediných pořádných procesorů, které kdy stály za pořízení.

W3C (World Wide Web Consortium)

W3C.org

Společenství 461 organizací, které si vzalo za cíl od roku 1994 definovat webové standardy. Vyvíjí protokoly, standardy a směrnice pro jednotlivé dodavatele softwaru, aby vedly world wide web (www) k plnému využití svého potenciálu ruku v ruce s rostoucími požadavky lidstva.

Bitnami AMP stack

bitnami.com

Řešení seskupení softwaru Apache, MySQL, PHP (AMP = tři v jednom) jako platform pro vývoj webových aplikací je nespočet. Bitnami se mi však osvědčilo jako jediné řešení skutečně přenositelné mezi více počítači a dokonce mezi operačními systémy. Funguje pod Windows i pod Linuxem bez jakýchkoli dodatečných instalací a nastavování.

DC

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

APS- Arena
Přetlakový systém CBRN ochrany
APS- Rheinmetall ADS
STANAG 4569
Adaptiv

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
PULS
DF-12 / M20
Khan MCL

Bojové vrtulníky

Stub wing, Hardpoint, Pylon, závěsník, raketnice, pumovnice
HIRSS - Potlačení infračervené stopy vrtulníků
Fenestron - krytý ocasní rotor
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Hypersonická zbraň "kluzák"
High energy laser (HEL)
Peresvet
MANPADS - Ručně odpalované protiletecké systémy
Sky Dragon 50 GAS2

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Plynová turbína
Vícepalivovost
NAMICA / Sarath
Leclerc XLR
T-90 MS / SM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Pojmy a technologie války

DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾Ostatní články |
▾ Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý