Král mystifikátorů Mitchell-Hedges
Jak se v nedávné době ukázalo, slavná májská křišťálová lebka a jí podobné kolegyně, byly zhotoveny pomocí brusného kotouče 20. století. Jsou ale velmi vtipným podvrhem, jímž dokázal tvůrce Frederic Mitchell-Hedges doživotně finančně zajistit sebe i svoji nevlastní dceru. Příběh takřka snově ideální, kterého by chtěl ve svém životě dosáhnout snad každý dobrodruh, badatel, spisovatel a sběratel starožitností.
Podvod byl korunován totálním úspěchem, když se o křišťálové lebky začala prát přední světová muzea. Pak už si legenda žila vlastním životem a časem pobírala stále vetší slávu. Věhlas u novodobých diváků lebce zajistil Arthur C. Clarke, když ji přiblížil milovníkům záhad ve svém seriálu Svět tajemných sil. Sám Clarke kupodivu snad ve své velkorysosti lebce také hupnul na špek.
Muž, který za kaskádou mýtů okolo křišťálových lebek stál, si říkal Mitchell-Hedges. Byl to především extravagantní dobrodruh a sám sebe označoval mimo jiné za archeologa. Jeho původní křišťálová lebka, fanoušky nově nazývána také jako lebka zkázy, byla bezpochyby nejzáhadnějším polodrahokamem na světě. Jak by také ne, byla totiž mezi všemi těmi polodrahokamy jediná záhadná vůbec.
Cimrman: On ho totiž vůbec představuje jenom prof. Vondruška
Po celou polovinu své existence byla také jediným polodrahokamem lebčitého tvaru. Ale nepředbíhejme.
Lebka sama je spíchnuta z jediného kusu čirého křišťálu, má odnímatelnou spodní čelist a váží 5,3 kg. Jak Mitchell-Hedges tvrdil, jeho lebka byla nalezena mezi léty 1924 až 1927 při vykopávkách ve ztraceném městě Májů Lubaantun v britském Hondurasu, dnes Belize. Pod vrcholkem pyramidy podle svého tvrzení lebku našla Hedgesova adoptovaná dcera Anna.
Podle Hedgesovy legendy je lebka zkázy jednou ze třinácti prastarých lebek, vyrobených zmizelou májskou civilizací před třemi a půl tisíci lety. Všechny lebky dohromady mají po svém nalezení a spojení odhalit lidstvu veškerá tajemství vesmíru. Tak to také bylo zfilmováno v posledním dílu ságy Indiana Jones. Původní Hedgesova lebka, tedy Lebka Zkázy je předmětem vášnivých dohadů svých zastánců i odpůrců, archeologů, geologů, historiků i umělců již skoro sto let.
Cimrman - předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích
Frederic Albert Mitchell-Hedges
Pojďme se však na Frederica Mitchella-Hedgese a jeho vypečenou nevlastní dceru Annu podívat podrobněji. Frederic Mitchell-Hedges byl odjakživa buřič, romantický dobrodruh a předobraz filmového Indiana Jonese. Dle známých údajů utekl jako šestnáctiletý chlapec z domova, aby mohl odjet do Arktidy. Tvrdil, že bojoval na straně mexických revolucionářů, také prý byl agentem britské námořní zpravodajské služby. Později se prodíral středoamerickými džunglemi, kde jako pirátský archeolog pátral po pozůstatcích ztracených civilizací.
Mitchell-Hedges měl kromě velkých zvířecích úlovků políčeno také na bohaté aristokratky, které jeho výpravy financovaly a cestovaly po jeho boku zlákány jeho nespoutaným životem a chvastounstvím. V jednom TV dokumentu se však uvádí, že jako mladý vydělal velké peníze na burze, což byl asi hlavní důvod, který mu později umožnil dráhu dobrodruha. Dnes by se dal přirovnat i k filmovému Krokodýlu Dundeemu. Hedges musel pochopitelně ve svých historkách hodně bájit, jelikož se živil prodáváním svých deníků a rozhovory pro noviny. Ve svém dílku Nebezpečí můj spojenec (1954)
Cimrman: V této své brožuře, letáku
spojuje křišťálovou lebku a středoamerické pralesní město s Atlantidou. Zde se také poprvé zmiňuje o pozoruhodném předmětu používaném při dávných obětních rituálech: O Lebce Zkázy. "Je považována za zhmotnění veškerého zla, proto jsem její existenci zpočátku tajil." Přesné okolnosti jejího nálezu si však Mitchell-Hedges vzal do hrobu.