DCPC Gaming

X4: Cradle of Humanity

Tvůrci hry nejspíš všechno sází na věhlas legendárních vesmírných simulátorů rodiny X Universe. Snad jedině kvůli tomu se dopustili zásadního přešlapu, který bych si já nedovolil, pokud bych byl autorem hry. Oni totiž vyčkávají s tím nejlepším až nakonec. Na začátku totiž nemáte skoro žádné a prostředky a všechny cesty k úspěchu máte uzavřené prostě tím, že vás dosud žádná fakce nezná, takže vám prakticky nic nedovolí. Hra začne být skvělá až po mnoha dnech unylého hraní a poté se to teprve počne rozjíždět a vy vnímáte vlastně až na konci, jak božským je X4 dílem. Tyto nudné a frustrující začátky však určitě odradí většinu prvohráčů, kteří se na to po dni hraní prostě vykašlou s mylným přesvědčením, že je hra nudná.

X4CoH je skvělý na první pohled, skvělý pro ty pravé staré machry, kteří hráli X simulátory už od Reunionu přes Rebirth a kteří jedině vědí, co od hry očekávat a jak toho dosahovat.

Jinak totiž nevím, jak si jako tvůrci mysleli, že tohle bude někdo nově příchozí hrát: Ve hře je totiž všudypřítomný nedostatek bojů. Žádné setkávání s piráty, nedostatek misí, takže hru vlastně nemůžete nijak pořádně rozehrát. X4CoH se mění ve fantastický zážitek a božský vesmírný bojově-dopravně-obchodně-válečný simulátor až jedině množinou několika desítek dílčích modů. Výčet odladěné velké skupiny modifikací shrnu ve zvláštním článku. Je zázrak, že tolik různých modifikací, každá od jiného autora, že spolu tak dobře fungují dohromady! Teď ale dál k CoH:

Začátek blokovaný

Na všechno lepší vybavení a nastartování vlastního podniku potřebujete zdroje a licence, ale ty získáte jedině získáním reputace u fakcí. A vzhledem k počtu fakcí v celém X4 je to hodně reputace. A používám zde záměrně nečeské nové slovo fakce, protože jeho tolik rozšířený nesprávný překlad frakce (= zlomek, odnož, odštěpek čeho?) zde nelze významově použít. 

Tedy hned ze začátku doporučuji aktivovat cheat mode mod a nastavit si reputaci u jednotlivých fakcí dle libosti tak, abyste aspoň s několika většími byli spojenci. Jinak sestřelíte tak možná jednoho váhavého piráta za den a tak byste se nikam nedostali. Nedostatek drobnějších přestřelek s piráty by horlivého prvohráče zase vedl k útočení na velké herní fakce, a to je přímo cesta do pekel. Tak hru nikdo ani nezamýšlel.

Vřele doporučuji, pro dobrý pocit z hraní, dát si prvních 10 milionů kreditů cheatem a koupit první těžební a obchodní loď.

Souhrnné mise nejsou těžké, ale jsou hlavně nebojové a skládají se z tolika rozvětvených kroků zařizování, že uděláte maximálně jednu souhrnnou misi v životě a dál už nikdy víc. 

DCPC Gaming
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Cimrmanovi bylo za časté vytýkáno, že se při vyučovacích hodinách hudby věnoval jiným pracem, jako jsou zkoušky různých motorů, kovářské práce, práce s cirkulární pilou a podobně.
Divadlo Járy Cimrmana