teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Záhadné ruské prototypy MBT
Záhadné ruské prototypy MBT minulosti
Ruské čachrování s vojenskými prototypy je nechvalně známé. Dokáží z ničeho vyšašit úplně nový tank a zase ho zašlapat, nezávisle na uskutečnění. Již jako dítě jsem vídal návrhy tanků T-100, T-110 a T-200 v starých DOSových simulátorech. Čekal bych, že dnes je naleznu na internetu, ale i tam je po nich ticho po pěšině. Tipuji, že jeden z nich bude Armata a další byly z dějin vyretušovány, jak je ruskou tradicí. Mezi ruskými prototypy lze naopak vůbec něco nalézt o Objekt 640, T-95 a Nižný Tagil.
T-95
T-95 tank je zajímavý tím, že nepoužívá omuženou tankovou věž, ale pouze malou kulatou kapsli autonabíjecího mechanismu. Veškerá posádka je umístěna v korbě, která je od zbraňové kapsle oddělena pancéřovou přepážkou. Samonabíjení je na principu revolveru a celkem by tento princip neuvěřitelně snížil počet členů a zvýšil schopnost přežití posádky. Další dominantou je tankové dělo neuvěřitelného kalibru 135 mm, jehož logistická obtížnost bude asi důvodem, proč byl prototyp T-95 zavržen. Z údajů o tanku není mnoho známo, pouze několik výkonnostních parametrů: Motorem plynová turbína 1250 hp nebo diesel 1650 hp; hmotnost 55 tun; posádka 3; max. cestovní rychlost 75 km/h. Projekt T-95 byl zrušen 2010 a pozornost se otočila k lehčí a konvenčnější Armatě. Nicméně znalci upozorňují, že až přílišnou podobnost v designu vykazují dnešní čínské tanky, v nichž neuskutečněné ruské prototypy nejspíš tiše pokračují.
Objekt 640 Black Eagle
Objekt 640 Black Eagle je záhadným prototypem tanku čtvrté generace z 90. let, který se na západě postaral o značné množství spekulací. Dva jeho funkční kusy byly spatřeny až 2009 v televizi, na záběrech z výstavy v Omsku v 1997, načež vysoký ruský hodnostář popřel jejich existenci. Zbývá se tedy dohadovat, zda jde o zamítnutý nevyráběný prototyp nebo naopak nejnadějnější nový, ale zcela utajený ruský tank. Druhá varianta je o dost méně pravděpodobná zvláště po tom, co se Rusko dnes chystá vyzbrojovat novou Armatou.
U Objektu 640 ale západní analytici odhadují, že jde o podvozek tanku T-80U s novou zbraňovou věží. Šlo o tank s nízkým obrysem, kdy tříčlenná posádka sice stále seděla ve věži, ale s hlavami nanejvýš v prstenci korby. Věž tedy byla spíše jen pancéřovanou kapslí autonabíječe. Dále je známo, že dělo je ráže 125 mm s neupřesněným moderním systémem řízení palby a samonabíjecím mechanismem na zádi věže. Také je využito vzdáleně ovládané zbraňové stanice pro kulomet 12,7 mm. Odhaduje se, že model nebyl dostatečně vyvinut pro použití kompozitního pancíře, spatřeny ale byly kostky pancíře reaktivního, které však mají u ruských tanků dlouhou historii a nejde o nic pozoruhodného. Odhaduje se, že šlo o typ Kontakt-5 nebo Kaktus. Dva spatřené modely také měly prvky hard-kill aktivní ochrany Arena. Podle odhadu vysoké hmotnosti takového monstra, byla nejspíš pohonem plynová turbína s 1500 hp.
Nizhny Tagil MBT
Tank nenese žádný vlastní název, Nižný Tagil je oblast v Rusku, kde se nachází Uralvagonzavod, kde byly navrženy všechny ruské tanky kromě T-80. Byl plánován nastoupit službu 1994, ale pro nedostatek financování zůstal jenom opuštěným návrhem. Není o něm známo skoro nic, neboť dříve byl utajován a dnes už je jako návrh zastaralý. Víme jen, že mělo jít o nejlépe chráněný ruský tank do té doby, že měl uchránit posádku před jakoukoli protitankovou ŘS té doby. Měl vážit 50 tun při menší siluetě než současné tanky. Měl mít neskutečné 152 mm dělo schopné střílet projektily typu APFSDS nebo také odpalovač protitankových řízených střel. Dělo mělo být v bezosádkové kapsli automatického nabíječe. Posádka tanku měla mít nutné tři členy obsluhy plus jednoho doplňujícího technika. Pro zmatek, současnost a značnou podobnost není dále jasné, zda nešlo o experimentální prototyp T-95.
T-86 MBT
T-86 je příkladem prototypu který možná ani neexistoval, možná je výsledkem klamu či záměny a z historie úplně zmizel. Je známo jen několik fotek, které ale ve skutečnosti zobrazují, podle mě, T-90S. Dnes je to už stejně jedno a vlastně je to jedno úplně.
Záhadných neuskutečněných prototypů je samozřejmě více, jen od houfnic co jich je. Ale ty už jsou silně historické, téměř druhoválečné, takže to nepřipadá na stránky tohoto webu. S nimi Vás odkazuji na adresu muzeálnípekáče.cz a obdobné.
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky