WPB Anders

WPB Anders
Anders Multirole Combat Platform
Polské střední pásové bojové vozidlo

Tento "střední tank" nebo raději lehký tank nazvali poláci víceúčelovou bojovou platformou. Poprvé byl k vidění 2010 a je výsledkem tříletého vývojového úsilí polského výrobce OBRUM.

Podle přidané výzbroje a výbavy, může být toto vozidlo bojovým vozidlem pěchoty, stíhačem tanků, samohybný protiletecký systém, polní technik, polní ambulance a velitelské stanoviště.

Ochrana vozidla v základní konfiguraci je na úrovni NATO standardu STANAG 4569 Level 3, může však být vystupňována až na Level 5 přídavným pancéřováním.

Vozidlo má klasickou konfiguraci stíhače tanků, tedy vysokou palebnou sílu, vysokou taktickou i strategickou mobilitu a slabší pancéřování. Při své maximální hmotnosti necelých 35 tun, což je na lehký tank hodně, je jen tak tak přepravitelné letouny A400M.

Posádka je v klasické sestavě - řidič, velitel, střelec. Konstrukce korby je z celo-ocelových plátů vyráběných v ČR. STANAG Level 3 však dodává ochranu pouze proti ručním zbraním s průbojnou municí ráže 7,62 mm ze 30 m. Armor a jeho usazení je však modulární, jak je dnes v módě, takže byla potvrzena prý dokonce ochrana až na Levelu 6, tedy proti kinetickým průbojníkům ráže 30 mm. Tím ale znatelně vzroste hmotnost vozidla přes limit, takže tato úroveň ochrany se asi nebude používat. Stále však jde o lehký tank, který by proti hlavním tankům na bojišti neobstál, proto se s ním počítá jako s vozidlem palebné podpory.

Vozidlo je vyzbrojeno omuženou jednomístnou zbraňovou věží nízkého profilu. Švýcarský kanón Ruag má ráži 120 mm s hladkým vývrtem a je zde volitelná spřažená sekundární zbraň. Tankové dělo má automatické nabíjení v zásobnících po 12 kusech střeliva. Vozidlo využívá stabilizovaného systému řízení palby polského výrobce. Na vozidlo může být montována také vzdáleně ovládaná zbraňová stanice s těžší terciární zbraní.

WPB Anders využívá také aktivních prvků ochrany jako je detekce ozáření laserem, izraelský systém Trophy, ukrajinský Zaslon; dále jsou tu pokročilé komunikační systémy, klimatizace, pomocný zdroj energie, automatické hašení, varovný a filtrační systém NBC ochrany, navigační systém Talin.

Vozidlo však bylo v době představení (2010) přijato vlažně, kritizováno jako na svoji dobu podvyvinuté, zejména kvůli nízké ochraně a chybějící stabilizaci děla u prototypu. Jeho původní záměr byl armádou opuštěn, ale OBRUM pokračovalo dál na jeho vývoji v IFV Rosomak. V současné době se však OBRUM spolu s BAE plně věnuje zdokonalování horečně očekávaného, fantaskního PL-01. Tak přeji ať Polákům konečně vyjde něco pořádného!

Specifikace

Znám od 2010; hmotnost 35 tun; délka 6,9 m; posádka 3; kanón 120 mm; koaxiální kulomet 7,62 mm nebo 12,7 mm nebo 40 mm granátomet; diesel motor 720 hp; výkon ku hmotnosti 20,6 koně na tunu; rychlost 80 km/h; dojezd ??? (asi soudobých 500) km.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/poland_polish_tanks_heavy_armoured_vehicles_uk/anders_120mm_light_tank_expeditionary_technical_data_sheet_specifications_description_pictures_video.html

https://de.wikipedia.org/wiki/WPB_Anders

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví