teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
T-90 MS / SM
T-90MS / SM
Ruská posílená verze tanku T-90
T-90MS je označován jako rozsáhlý upgrade tanku T-90 vyvinutého v 90. letech. Nová verze byla světu uveřejňována na mnohých vojenských výstavách kolem roku 2012. Vylepšení se týkají všech výkonů, tedy palebné síly, ochrany i výkonu motoru. A stejně jako T-90 je určen hlavně pro export.
Tank je ovládán posádkou tří lidských operátorů a překvapivě jeho hmotnost se pohybuje na stále stejných 48 až 53 tunách.
Hlavní zbraní je 125 mm kanón s hladkým vývrtem 2A46M-5 schopen střílet množstvím druhů střeliva. Tank si veze zásobu 40 kusů střeliva. Velikým poutačem je sekundární zbraň 7,62 mm kulomet 6P7K ve vlastní vyvýšené věžičce, se schopností protileteckých náměrů, ovládaný dálkově posádkou uvnitř tanku.
Tank je chráněn z širšího úhlu novějším explozivním reaktivním pancířem Relikt, který posiluje odolnost tanku vůči protitankovým kumulativním střelám. Doplňuje ho sestava šesti automaticky spouštěných zadýmovacích granátometů. Posádka je chráněna proti prostředkům hromadného ničení zařízením PKUZ-1A. Aktivní ochranu tanku završuje APS hard-kill protiopatření Afganit, snad prý jakž takž schopno čelit rychle letícím kinetickým průbojníkům. Záď tanku je obklopena klecovým pancířem. Vnitřek je potažen protitříštivou vložkou z aramidových vláken k lepšímu chránění posádky proti střepinám v případě zásahu tanku. V ekvivalentu RHA je odolnost pancíře tanku odhadována na 830 až 1500 mm homogenního ocelového pancíře.
Velitel tanku má k dispozici panoramatické hledí s televizní a tepelnou kamerou a s laserovým dálkoměrem. Pomocí nich dovede identifikovat cíl na vzdálenost pěti kilometrů. Minimální vzdálenost potřebná pro identifikaci tepelným obrazem je však 3,5 km. Dálkoměr má dosah 7,5 km. Systém řízení palby Kalina zohledňuje všechny tyto, plus údaje z paralelního hledí, takže výsledná vzdálenost identifikace cíle tankem je nakonec 2 km za dne a pouhý 1 km v noci. Zde vidíme typický příklad ruského nestoudného a ještě několikanásobného vyzdvihování nedostatků, ze kterých se nakonec hrou se slovy udělá přednost. Na řízení palby se podílí také balistický počítač, který bere v úvahu meteorologické údaje a topografické údaje o terénu spolu s orientací hlavně. Tím je ještě o něco zvýšena schopnost zásahu prvním výstřelem. Automatické sledování cíle je zajišťováno hledím střelce i velitele a oba díky nim mohou pracovat v módu hunter-killer.
Volitelným vybavením tanku je klimatizace a diesel agregát produkující 7 kW energie pro přístroje při vypnutém hlavním motoru.
T-90MS byl doplněn o výkonnější vznětový motor V-92S2F o výkonu 1130 koňů spojen s plně automatickou převodovkou.
Největším uživatelem verze MS je Indie v počtu necelých 500 kusů, následována Egyptem a Kuvajtem.
Specifikace
Uveden 2012; hmotnost 48-53 t, délka 9,63 m, posádka 3, hlavní zbraň 125 mm kanón s hladkým vývrtem, kulomety 12,7 mm a 7,62 mm, pohon diesel motor 950-1130 koňů (dle verze), rychlost 60 km/h (po silnici), dojezd 550 km; specifický výkon 20 koňů na tunu;
Zdroje
https://www.army-technology.com/projects/t-90ms-main-battle-tank/
https://en.wikipedia.org/wiki/T-90
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky