Armata T-14

T-14 Armata
Ruský hlavní bojový tank

Jedná se o nejnovější ruský tank a první sériově vyráběný tank poslední (3.+) generace. Je založen na podvozku Armata Universal Combat Platform. Ruská armáda prý chtěla mít 2300 nových tanků Armata do roku 2020, zatím kvůli různým omezením v rozpočtu to vypadá, že jich bude mít jen současných 100 (2017). Do výroby nastoupil 2015.

Největší novinkou je užití bezposádkové tankové věže. Tříčlenná posádka sedí v pancéřované kabině na přídi korby. Hlavní zbraní je 125 mm tankové dělo s hladkým vývrtem. Rusáci se samozřejmě chlubí kolikrát se zvýšila přesnost palby kanónu za jízdy a o kolik procent se snížil rozptyl, takže nezbývá než doufat, že se o tom nikdy nepřesvědčíme na vlastní koži. Tank je schopen vystřelit 10 až 12 ran za minutu a maximální dostřel s řízenou municí je 8 km. Maximální účinná vzdálenost optických senzorů je 5 km a 3,5 km skrz noční termovizní kanál.

Posádka užívá 360stupňový přehled produkovaný HD kamerou ve věži. Tank je schopen střílet ruskými obdobami veškeré současné munice jako západní tanky, tedy tříštivotrhavou, průbojnou, řízenými střelami aj. Nejstrašnější na tom je, že rusáci pro tyto účely vyvinuli zatím nejsilnější druh APFSDS munice zvaný Vacuum-1. Ten je klasickým typem kinetického podkaliberního penetrátoru stabilizovaného křidélky, akorát vyšší ráže a dokonce s monstrózní délkou 1m, přičemž penetrátor sám zabírá 90 cm a je schopen prorazit dle slov výrobců vše, s čím přijdou západní tanky až do tloušťky 1 m RHA. Sekundárními zbraněmi jsou kulomety 12,7 a 7,62 mm. Rusáci straší, že tank je připraven nést 152 mm hlavní dělo, s jehož zavedením se pro vyšší servisní a logistickou náročnost nespěchá.

Pohon tanku Armata tvoří diesel motor s výkonem 1500 hp, který při relativní lehkosti tanku ho asi dokáže dovést do dost svižného pohybu. Však také udávaná max. rychlost činí 90 km/h.

Pancéřování tanku je odhadováno na 900 mm RHA, přičemž podvozek i věž jsou vybaveny duálním explozivním reaktivním pancířem Malachit ruské provenience. Tvar věže bere v úvahu snižování radarového podpisu. Tank má i systém aktivní ochrany zvaný Afganit, který využívá milimetrového radaru nebo nověji UV snímání k detekci přilétajících hrozeb protitankových zbraní a coby hard-kill systém je sám ničí. Dokáže prý zničit střelu cestující rychlostí Mach 5 a má ještě velké rezervy do budoucna. Pokud je toto pravda, tak tím posouvá prvky aktivní ochrany tanků o generaci dopředu. Kolem dalších detailů kolem aktivní a pasivní ochrany tanku plane spousta debat a slovo výrobců se zdá silně nadnesené. Západní analytici jsou skeptičtější a tvrdí, že je to prostě příliš dobré, než aby byla pravda. Výrobce se kupříkladu holedbá, že tank je neviditelný radarovým a tepelným senzorům, což, si myslím, můžeme prostým pohledem vyloučit.

Samozřejmostí je spočítačování na úrovni současné špičky. Jak systém řízení palby, tak aktivní ochrana, komunikační systém, vše spolu spolupracuje na vysoké úrovni automatizace. Například AESA radar s dohledem 100 km automaticky sleduje 40 vzdušných nebo 25 pozemních cílů, vyhodnocuje jejich hrozby a připravuje na ně APS i FCS. Ano, tank může díky kulometné věži a naváděným střelám částečně postřelovat i vzdušné cíle, což ovšem není výjimkou ani u současných západních tanků. Vícespektrální senzory, které mají všechny výstupy kombinované na televizní kanál, dokáží sledovat cíle velikosti tanku na 8 km.

Dle popisu se zdá, že T-14 Armata ukotvuje rysy nové čtvrté generace tanků. Pro západní analytiky je předmětem zkoumání a polemik. Například britská zpravodajská služba považuje bezposádkovou věž za zásadní nedostatek, který byl už dříve západními vývojáři zavržen. Stejně tak kladou otázku zda bude Rusko při své ekonomice vůbec schopno zbudovat a udržet velkou tankovou armádu z takto drahých tanků. Rusko tvrdí, že jejich tankové zbraňové technologie jsou dvacet let před západem a činí soudobé západní tanky překonanými, ovšem my zase známe vytahovací strategii rusáků i jejich pojem Potěmkinova vesnice.

Specifikace

Vyráběn od 2015, posádka 3, délka 8,7 m, hmotnost 48 tun, hlavní zbraň 125 mm automatický kanón, sekundárně 12,7 a 7,62 mm kulomet, diesel 1500 hp, výkon ku hmotnosti 31 koně na tunu, dojezd 500 km, rychlost 80 – 90 km/h.

Zdroje

https://nationalinterest.org/blog/buzz/has-russias-t-14-armata-tank-changed-game-39377

https://en.wikipedia.org/wiki/T-14_Armata

Armata T-14
síla pancíře ≍ 1000 mm RHA
1 🡅 lepších
45 🡇 horších
ráže 125 mm
3 🡅 vyšších
28 🡇 nižších
délka hlavně 56 ráží
0 🡅 delších
50 🡇 kratších
rok 2014
21 🡅 novějších
47 🡇 starších
hmotnost 55 t
31 🡅 lehčích
17 🡇 těžších
výkon motoru 1500 hp
0 🡅 lepších
36 🡇 horších
max rychlost 76 km/h
3 🡅 lepších
46 🡇 horších
posádka 3 dojezd
500 km

19 🡅 lepších
20 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte