PL-01 (OBRUM)

PL-01 OBRUM
Armoured fighting vehicle / light tank
Polské obrněné bojové vozidlo / lehký tank

PL-01 je velmi aktuální projekt polského výrobce OBRUM pod patronací britského BAE Systems. Vychází z konceptu švédského lehkého tanku CV90. Ono, kdo z něj také dneska nevychází, že? Představen světlu světa byl teprve v září 2013 a masová výroba je naplánována až na 2018.


Princip je stejný jako u pěchotních vozidel dřívějška: Vpředu jsou tři členové obsluhy, vzadu je prostor pro další čtyři vojáky. Oku zájemce ihned neunikne pancéřová slupka obalující celé vozidlo, ta je modulární, z keramického kompozitního pancíře a má ochraňovat posádku až na úrovni standardu STANAG 4569 level 5+, což je vlastně na obrněný transportér dost. Stručně to představuje ochranu proti 25 mm kulometům a artilerii 155 mm z 25 metrů, více už mají jenom těžké tanky. Navíc je celé vozidlo pokryto vrstvou radar-absorbentu.

Hlavní zbraní je 105 mm nebo 120 mm tankové dělo montované na bezposádkového věži. Kanón bude schopen pálit standardní i naváděnou protitankovou municí s očekávanou kadencí 6 ran za minutu. Sekundární zbraní je standardní 7.62 mm kulomet. Plánuje se ale i větší 12.7 mm kulomet a 40 mm granátomet. Věž obsahuje i prvky aktivní obrany zachycující přilétající protitankové střely, tady se ještě mlčí. Všechny prvky jsou samozřejmě elektronicky stabilizované. Ve věži je nejmodernější sledovací technika od laserových dálkoměrů, přes noční/denní kameru a termovizi třetí generace. Věž i tělo má automatický hasící systém, ochlazování výfukových plynů, dlaždice tepelného maskování, detektory a rušičky zaměřování, filtry v klimatizaci. Posádka je usazena tak, aby se minimalizovaly účinky blízkých výbuchů. Vozidlo je připraveno pro digitální bojiště, bude dovybaveno satelitní navigací a identifikací friend-foe. Distributed Aperture System vypůjčený ze stíhačky F-35 bude nabízet 360stupňový obraz okolí proložený daty ze senzorů a promítaný na přilby posádky s průhledovými displeji a polohovými čidly. Vozidlo může být nakonfigurováno do rolí velitelského, odminovacího nebo opravného prostředku. Poláci sami proto vozidlo klasifikují jako vozidlo přímé podpory.

O hlavním do očí bijícím faktu, který naznačuje vzhled vozidla, je zatím ticho po pěšině. Jasné je pouze to, že jde o snahu o snižování radarové stopy kombinací paprsky rozptylujících tvarů a absorbčního povrchu. To velmi ztíží zaměřování bitevním vrtulníkům.

Pouze o tepelném maskování je známo, že kopíruje teplotu okolí, čímž činí vozidlo v tepelném spektru neviditelné. Dokáže také na sebe promítnout obraz civilního auta, čímž ztěžuje vlastní identifikaci a navádění většiny současných protitankových zbraní. Dokonce se pracuje i na optické kamufláži, tedy promítání na povrch vozidla obraz okolí za sebou.

Specifikace

Hmotnost 33 až 39 tun podle pancíře, posádka 3+4, diesel motor 1000 hp, rychlost 70 km/h, dojezd 500 km, hlavní dělo 120 mm.

Zdroje

https://de.wikipedia.org/wiki/PL-01

https://foxtrotalpha.jalopnik.com/is-polands-stealthy-pl-01-the-tank-of-the-future-1554395391

http://www.military-today.com/tanks/pl_01.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři