LOSAT

LOSAT
Line-of-Sight Anti-Tank
MGM-166 LOSAT Kinetic Energy Missiles (KEM)

U.S. surface-to-surface raketový systém vyvíjený společností Lockheed Martin, zamýšlený k ničení individuálních pohyblivých cílů, především jako protitanková zbraň. Zničení cíle není dosahováno trhavou hlavicí, ale pouze kinetickou energií ocelového průbojníku. Zbraň byla navržena k montáži na k tomu určená vozidla Humvee, přičemž se nijak nemění jejich přepravitelnost vzduchem.

S původním nápadem přišla firma Vought jako s projektem HVM (Hyper-Velocity Missile) určeným k montáži na helikoptéry jako nevýbušná alternativa k raketám Hellfire. Další vývojový stupeň AATS-H (Advanced Anti-Tank Weapon System – Heavy) odpověděl na stupňující se požadavky zasáhnout tank v jeho účinném dostřelu a projektilem letícím takovou rychlostí že účinná zpětná palba je prakticky vyloučena. Tento systém byl zamýšlen k montáži na lehká vozidla pěchoty M2 Bradley a M8 Armored Gun System. Ačkoli tento vývoj trval skoro dvacet let (1988 – 2003), projekt byl těsně před sériovou výrobou zrušen jako příliš těžký a drahý a jeho vývoj dnes pokračuje na původních základech ale v menších měřítkách snad prý lépe reagujících na požadavky současného bojiště. V současnosti se pracuje s wolframo-ocelovými podkaliberními střelami vypalovanými v salvách, cestujícími rychlostí pětkrát převyšující rychlost střel tanků, přičemž do vzdálenosti maximálního dostřelu střela doletí za méně než pět sekund.

Zdroj

https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/losat.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/MGM-166_LOSAT

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck