Black Panther K2

K2 Black Panther
Jihokorejský hlavní bojový tank

Jde o jeden z úplně nejmladších tanků, právě a nejen proto o nejdražší tank dosud. Jihokorejský výrobce Hyndai Rotem počal sériovou výrobu 2013 a první tanky byly dány k dispozici armádě 2014.

Hlavní zbraní je 120 mm klasické tankové dělo s hladkým vývrtem a s autonabíjením. Podobně jako u francouzského Leclercu je tím snížen počet členů posádky na tři (bez nabíječe). Tank je přitom schopen vytlačit ze sebe 10 ran za minutu při výběru z více druhů střeliva.

Moderní systém řízení palby, jako u jiných nejdokonalejších tanků dneška, dovoluje pomocí dat z vysokofrekvenčního radaru a infrakamery sledovat v zaměřeném stavu cíle do vzd. 10 km a zaměřovat i vrtulníky, takže úzkým hrdlem bude nejspíš až střelivo. Mírnou inovací je zde mechanismus zpřesňující střelbu za jízdy tím, že když dochází k drobným výkyvům hlavně vlivem nerovného terénu, střelci je zablokována spoušť, takže vystřelit může jenom v okamžicích, kdy konec hlavně míří přesně na to samé místo co laserový dálkoměr. Vskutku ďábelský výklad přesnosti, ale pomůže jistě v tom, aby neodhaloval nepříteli pozici tanku zbytečným výstřelem. Poměrně nejasná a spekulativní je informace o tom, že tank je tak moderně spočítačován, že ovládání zbraní mohou u svých panelů převzít jiní členové posádky. Nepotvrzená je informace, že ve stavu nouze je schopen nejen ovládat, ale i řídit tank kterýkoli jeden člen posádky!

Střelivo tvoří moderní čistě kinetické wolframové střely APFSDS, jež nechybí u žádného tanku dneška, s mírnou výjimkou Challengeru. Dále jsou tu víceúčelové trhavé tankové střely (HEAT) a zvláštností je korejská obdoba smart munice, KSTAM, která je stylu fire-and-forget. Ta je vystřelována pod vyšším úhlem náměru nad horizont a podobně jako švédská minometná munice dopadá na cíl na padáčku, mírně korigována vlastními radarovými a tepelnými senzory. V terminální fázi sestupu nad cílem zformuje výbuchem tvarovaný projektil, který zasahuje nejslabší svrchní pancéřování tanků. Zásadní výhodou je tedy střelba za horizont, nepřímá palebná podpora a setrvání v zákrytu terénu během i po výstřelu. Pro méně znalejší je třeba zdůraznit, že nejde o žádnou převratnou novinku, dávno ji umožňuje například Abrams, je to současná technologická špička moderních tanků, která využívá technologie blízké artilerii.

Přesnější údaje o vrstveném pancíři jsou jako u všech tanků utajeny. Proklamováno je ale, že je konstruován vydržet zásah 120 mm APFSDS. Dalším prvkem ochrany je explozivní i neexplozivní reaktivní pancíř. Bez bližšího popisu zatím zůstal soft-kill prvek aktivní ochrany s tím, že do budoucna se počítá s výrobou s hard-kill systémem. Milimetrový radar zabudovaný do systému včasného varování před přilétajícími raketami detekuje hrozbu, upozorňuje posádku a vystřeluje kouřové granáty halící tank jak ve viditelném tak infračerveném spektru. K2 dále disponuje varováním před laserovým i radarovým ozářením, rušičkou radaru a automatickým hašením ve vnitřních prostorách.

Pravou lahůdkou K2 je pohon a manéverabilita. K2 dokáže překročit vertikální překážku až 1,8 m, což je skoro dvakrát více než Leopard. Kromě diesel motoru o výkonu 1500 hp je zde volitelná plynová turbína pro poskytování elektrického příkonu zařízením i když je motor tanku vypnut. To bude snižovat hlukovou a tepelnou stopu tanku, zároveň šetřit spotřebu při statických pozorovacích misích. Tank se může brodit do 4,1 m užitím šnorchlu. Originalitou je podvozek a zavěšení tanku, jež umožňují tři módy zdvihu tanku od země, nízký pro silnici, vysoký pro terén a mód klečení, které dovoluje tanku rozšíření palebných úhlů děla nahoru i dolů o 24 stupňů. Tato vymoženost je implementována bezpochyby po vzoru švédského S-Tanku.

Míra technologické dokonalosti je tedy opravdu na špici dneška spolu s Abramsem, Leopardem a Leclercem. Spočítačování nabízí korejskou obdobu digitálního bojiště C4I (Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence), GPS uplink, Friend-or-Foe identifikaci a připravuje se i komplet pro využití bezosádkového vozítka průzkumu.

Nový tank je vždy exportním hitem a krom samozřejmého operátora jihokorejské armády je již domluven export do Turecka, dále Peru a zájem má i Maďarsko.

Specifikace

Ve službě od 2014, hmotnost 55 tun, délka 10,8 m, posádka 3, kanón 120 mm s hladkým vývrtem, kulomet 12,7 mm, spřažený kulomet 7,62 mm, pohon diesel 1500 koňů, výkon ku hmotnosti 27,2 koně na tunu, rychlost po silnici 70 km/h, dojezd 450 km.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/south_korea_korean_tanks_and_heavy_armoured_uk/k2_black_panther_main_battle_tank_mbt_data_pictures_video.html

https://en.wikipedia.org/wiki/K2_Black_Panther

Black Panther K2
síla pancíře ≍ 900 mm RHA
12 🡅 lepších
36 🡇 horších
ráže 120 mm
24 🡅 vyšších
6 🡇 nižších
délka hlavně 55 ráží
2 🡅 delších
43 🡇 kratších
rok 2013
26 🡅 novějších
44 🡇 starších
hmotnost 55 t
31 🡅 lehčích
17 🡇 těžších
výkon motoru 1500 hp
0 🡅 lepších
36 🡇 horších
max rychlost 70 km/h
15 🡅 lepších
26 🡇 horších
posádka 3 dojezd
450 km

32 🡅 lepších
7 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck