teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Abrams CATTB (exploration project)
Component Advanced Technology Test Bed
Americký projekt nalezení nových možností vývoje tanků
Před pádem Sovětského svazu si to Američané museli moci dovolit a tak hledali nové cesty rozvoje tanků. CATTB byl silně experimentální stroj odvozený z tanku M1 Abrams. Technologický demonstrátor experimentálních komponent tankového boje.
Testoval se mimo jiné hydropneumatický podvozek s nastavitelnou výškou jízdy (světlou výškou), což je doména především východoasijských vozidel. Šlo o Advanced Integrated Propulsion System (AIPS).
Byl testován nový pohon, který narozdíl od plynové turbíny nebude tak nenasytný na palivo. Byl to přeplňovaný vznětový motor Cummins XAP-1000, který zabíral poloviční místo než současná turbína, měl nadpoloviční spotřebu paliva a přitom podával srovnatelný výkon. Ten byl párován s automatickou převodovkou Allison. Dohromady podávaly výkon 1450 koňů, což je opravdu srovnatelné s turbínou avšak ve dvanáctiválcovém 27,56litrovém dieselu.
Byla testována i děla vyšších ráží, od 120 mm až do 145 mm. Nejvýznamnějším byl experimentální kanón XM291 ATAC ráže 140 mm, s nabíjecím automatem, s hladkým vývrtem hlavně, který používal střelivo ve dvou kusech. Jeden kus střeliva sestával zvlášť z projektilu a nálože s propelantem. Měl mít dvojnásobnou úsťovou rychlost než současné dělo Abramsu M256. Byla pro ně vyvinuta nová velká věž o hmotnosti 60 tun s posádkou tří vojáků (bez nabíječe).
Koncem 80. let totiž v Americe panovala hysterická obava z toho, jaké mají Sověti futuristické tanky v počtu mnoha tisíc kusů. Nakonec je samozřejmě neměli, ale Američané chtěli být připraveni. Ve skutečnosti Sověti krachovali a museli si půjčovat i na jídlo a tedy mezi nimi a výzbrojí NATO zela velká díra a vzhledem k rapidnímu rozvoji amerického průmyslu, nůžky se stále více rozevíraly. Američané Sověty přeceňovali a napětí opadlo až s krachem SSSR.
CATTB byl futuristickým Abramsem z experimentálních technologií a jeho projekt samozřejmě padl poté, co se Američané uklidnili, že Rusko je v pjérdeli.
Přesně jak to má vlastenecky být, na experimentálním tanku se podílela celá řádka amerických technologických firem. Tak třeba ládovací mechanismus střeliva s rychlostí nabíjení 8-12 ran v minutě vyvinul Lockheed Martin. Vyvinuta byla nová armádní vetronika, jež se stala novým standardem. Bylo vyvinuto nové senzorové pole od výrobce Rockwell, dále nové bezpečnostní standardy motoru CDC; vznikly nové modely spolupráce tankových praporů s protivzdušnými prapory a s dělostřelectvem; pro něl byl vytvořen nový systém řízení palby tanků; dále se zde testovaly lehké pásy, zvyšovala se životnost pásů pomocí univerzálního rozložení příček; modulární pancíř, který měl mít odolnost ekvivalentu 1270mm RHA na čele a 520 mm RHAe po obou stranách; tepelné hledí a laserový dálkoměr; pokročilý alarm detekce chemických zbraní; nové systémy CBRN ochrany posádky, ty se tehdy nazývaly ještě NBC collective protection; dále aktivní systém obrany s protiopatřením a matením navaděčů nepřítele; kouřová clona a senzory varující před zaměřováním vlastního vozidla nepřítelem na více různých principech. Snad nejzajímavější byla technologie ETC “electro-thermal chemical” - nový způsob pohonu nábojů při výstřelu. Nové dělo XM291 ETC tím mělo při ráži 120 mm dosahovat úsťové energie 140 mm děl.
Zkrátka, ačkoli CATTB nebyl nikdy úplně dokončen, podařilo se mu splnit původní určení. Znamenal širší pokrok technologií v mnoha odvětvích válečnictví. Napakovala se na něm slušná řádka U.S. výrobců a pro budoucnost byli nadupáni novými technologiemi. Jakmile se Sověti 1991 zhroutili, kongres tomu okamžitě utnul financování, akorát když se začalo přemýšlet o sériové výrobě, resp. o postupném upgradu současných Abramsů některými nově nabytými technologiemi. Ty se později projevily v příchozím M1A2 a v budoucích projektech výsadkových tanků XM8 a Griffin.
Zdroje
https://aw.my.games/en/news/general/development-cattb
https://www.army.mil/article/208084/air_defense_artillery_fire_control_officers_integrate_air_defense_in_europe
https://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/cattb.htm
http://www.army-guide.com/eng/product3636.html
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky