teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Armor- Composite armor
Composite armor
Kompozitní (vrstvený, směsný) pancíř

Kompozitní pancíř sestává z vrstev různých materiálů jako kovů, plastů, keramiky i vzduchu. Ačkoli jsou kompozitní pancíře i stroje je využívající vnímány jako těžké, jejich hlavní výhoda je právě v tom, že jsou na stejný objem lehčí než homogenní celoocelový pancíř, přičemž poskytují stejnou nebo i větší odolnost. Za tuto cenu jsou nesmírně náročné na výrobu a tedy drahé, ze stejných důvodů jsou předmětem nejvyššího utajování. Každá vyspělejší armáda má sice tanky své vlastní výroby, ovšem o pancéřování cizích mocností se může jenom dohadovat. Obecně se proto zavedl příměr k tloušťce homogenního ocelového pancíře, z čeho a jak však konkrétní výrobci své pancíře skládají, je i pro samotné výrobce navzájem jen ve hvězdách. Většina řečí o pancéřování toho kterého tanku mladšího 40 let, jsou pouze dohady a odhady, protože výrobci sami o jejich složení záměrně dezinformují.
Účelem kompozitního pancíře je především odolat explozivním protitankovým zbraním (HEAT). V roce 1980 se až díky vysokorychlostní fotografii potvrdilo, jak keramická drť nejen rozptyluje energii projektilů tvarovaných explozí, které jsou podstatou HEAT, ale dokonce ruší samotnou geometrii jeho proudu, jež se jako tekutý žhavý kov pancířem v mikrosekundách protavuje. Dnešní trend je dělat armor nejen z kompozitních materiálů, ale ještě modulární, tedy libovolně sestavitelný z více složek najednou a k tomu spoléhajíc se na povrchu ještě na prvky aktivní ochrany, tedy typicky např. reaktivního pancíře.
Existuje velké množství kompozitních materiálů pancířů vytvářených jednotlivými armádami a výrobci tanků pod různými obchodními značkami jako AMAP, Chobham, Combination K, Kanchan, MEXAS a další. Každá firma si je pečlivě vyvíjí a jejich složení tají a dost možná budou nakonec všechny velmi podobné, ne-li stejné, jelikož postupným testováním kombinací se každému výrobci nakonec vyloupne jen několik shodných nejnadějnějších možností.
Zdroje
https://www.globalsecurity.org/military/intro/armor-composite.htm