teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Challenger 2
Challenger 2
Challenger 2 britský hlavní bitevní tank
Technologický návrh Challengeru 2 pochází z roku 1986, jde tedy o jeden z nejstarších evropských tanků současnosti. Právě dlouhé doby provozování Challengeru 2 bez modernizace si už začali vojenští analytici všímat a to v roce 2016 přimělo britského zbrojního giganta BAE Systems k modernizaci návrhu. Tato modernizace by měla zajistit setrvání Challengeru 2 v roli hlavního úderného tanku britské armády až do roku 2035. Obnovení se týká všech hlavních částí tanku, tedy věže, děla, pohonu, senzorové elektroniky, prostoru pro posádku i nového střeliva a nového pancéřování. Přestavba modelu má být hotova nejpozději 2019.
Technologicky jde stále o velmi aktuální tank dneška. Hlavní zbraní je tedy 120 mm dělo, které je výjimečně pouze u Challengeru 2 s drážkovaným vývrtem hlavně. Vedlejší zbraně představují chaingun a kulomet, oba ráže 7,62 mm. Drážkování hlavně je největší známkou zastarávání tohoto moderního tanku třetí generace, protože ukazuje britskou příchylnost k explozivní munici, která se používá nejdéle. Moderní průbojná munice APFSDS totiž při drážkované hlavni a tedy rotaci střely ztrácí na účinnosti a proto mají všichni současníci Challengeru 2 hladký vývrt. Pancéřování je tvořeno britským kompozitním pancířem Chobham. Hlaveň je nezbytně stabilizována jako u všech tanků. Velitel tanku má panoramatický rozhled zajištěný osmi periskopy, střelec i velitel mají na displeji noktovizor i termovizi, střelec má potom laserový dálkoměr. Řidiči slouží k rychlé noční jízdě optronika se zesilovačem obrazu a zpětná infrakamera.
O největší slávu Challengeru 2 se postaralo jeho proslulé pancéřování, dlouho vojenskými analytiky označované za nejlepší. Věž i tělo jsou z kompozitního pancíře Chobham, jehož složení je tajné jako u všech tanků, ale je výrobcem chváleno jako 2x odolnější než celoocelový ekvivalent. Armor je nadřazen celému návrhu tanku. Otáčení věže má elektrický pohon, aby bylo zamezeno hydraulickému protržení do prostoru pro posádku. Stejně tak je využito explozívního reaktivního pancíře a případně ještě klecového pancíře. Posádka je NBC ochráněna a celý tank je tvarově konstruován na snížení radarové stopy. Po obou stranách je osm odpalovačů zadýmovacích granátů (prvek aktivní ochrany tanku).
Pohonem tanku je klasický diesel motor o výkonu 1200 koňů. Posádku tvoří 4 lidé, navíc je zde nabíječ. Britská armáda tehdy trvala na ručním nabíjení s odůvodněním, aby případná mechanická závada nesnížila schopnost přežití tanku na bojišti. Britským extrabuřtem ve výbavě je obdoba samovarné konvice uvnitř tanku, prý na vaření čaje pro posádku.
Challenger 2 v současnosti operuje v armádě Británie a Ománu v celkovém počtu přes 500 kusů.
Specifikace
Hmotnost 62,5 t, délka 8,3 m, posádka 4, období výroby 1993–2002, hlavní zbraň 120 mm drážkovaný kanón, kulomet velitele a koaxiální - oba 7,62 mm, pohon diesel motor 1200 koňů, rychlost 59 km/h (po silnici), 40 km/h (v terénu), dojezd 550 km (po silnici), výkon ku hmotnosti 19,2 koně na tunu.
Zdroje
https://www.wearethemighty.com/gear-tech/challenger-2-slow-tank
https://www.army-technology.com/projects/challenger2/
https://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_2
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky