Armor- AMAP

Advanced Modular Armor Protection
Německá sada pancíře a protiopatření velkého stylu

AMAP je nový koncept německého pancíře vozidel. Je to následník MEXAS a jde o celou sadu zařízení spolu s pancéřováním k ochraně vozidel.

Pancíř AMAP sám využívá nanokeramickou technologii a moderní slitiny oceli, hliníku a titanu. Použití nanokrystalické keramiky narozdíl od MEXAS umožňuje vydržet více zásahů v stejném místě. Různě silné vrstvy těchto látek jsou poskládány tak, aby bylo docíleno co největší ochrany vůči průbojnému střelivu zároveň při co nejnižší hmotnosti. Provazující lepidlo drží jak má až do 80°C. Volitelné účinnosti je dosahováno skládáním více AMAP modulů na sebe.

Součástí AMAP je i vnější klecový pancíř a vnitřní protitříštivá vložka.

Další součástí je také aktivní systém ochrany AMAP-ADS (Active Defense System). Jeho protiopatření jsou rozmístěna po všech stranách vozidla. Narozdíl od ostatních západních milisekundových, AMAP-ADS údajně reaguje v mikrosekundách! Tím je snížena minimální vzdálenost čelení hrozbě a navýšena účinnost vůči projektilům tvarovaným explozí. Systém váží 140 až 500 kg podle velikosti vozidla.

V pancéřování AMAP je rozlišeno jedenáct variant pancíře AMAP podle umístění na vozidle a proti jakým projektilům. Nejzásadnější je balistický pancíř AMAP-B, z kterého to vlastně celé vychází. Je zahrnuta ale i varianta pro vrtulníky, sedadla odolávající nárazům, protiminová aktivní opatření a neprůstřelné sklo.

AMAP zatím využívají mnohá obrněná pěchotní vozidla evropských zemí, také německé tanky Leopard 2 i vrtulníky Tiger.

Zdroje

https://www.rheinmetall-chempro.com/en/rhc/systeme_und_produkte/produktuebersicht/index.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Modular_Armor_Protection

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nás je málo a vždy jsme se museli přikrčit na rozdíl od Američanů a Rusů, kteří odjakživa vědí, že ohřívají světovou polívčičku.
Radkin Honzák