Arjun MkII (1A)

Arjun MkI / MkII
Indický hlavní bojový tank

Kdyby se Indové mezi léty 1990 a 2000 snažili více, nemusela by nakonec indická armáda škrtnout rozpočet vývoje a Indové mohli mít více vlastních tanků Arjun, které byly vyvinuty, odladěny, dokončeny a přesto se jich vyrobily "pouze" necelé čtyři stovky. Indická armáda pak místo nich vzala za vděk ruskými T-90S, přitom Arjuny dokonce ve verzi Mk-II (2010) byly tak dobré!

Arjun je tankem třetí generace. Má sice drážkovanou 120 mm hlaveň, která střelám APFSDS ne úplně vyhovuje, ale Indové nakonec vyvinuli speciálně pro Arjun dva druhy vlastní munice Penetration-Cum Blast (PCB) a Thermobaric (TB). Nejspíše právě na tom ztratili tolik prostředků. Nicméně Penetration-Cum Blast i TB fungují a byly úspěšně otestovány. Cum zde nelze volně překládat jako sperma, ale jako latinský výraz cum znamenající spojku "s" (německy mit), který Indové bůhvíproč používají místo anglického with.

Cimrman - v němčině, rusky

Jde tedy o průbojnou střelu se zpožděným výbuchem. Termobarické zbraně se nehumánně, kontroverzně používají proti personálu, tedy živé síle, což ale dává u Indů logiku. Jsou třikrát menší než Čína a přitom mají stejně obyvatel. Termobarické zbraně ničící nahuštěnou masu lidí zažehnutou hořlavou mlhou rozptýlenou v zasaženém prostoru po stovkách a zřejmě jsou v této geografické oblasti nutné. Tank může rovněž střílet laserem naváděnou municí LAHAT izraelského původu.

Systém řízení palby je na značně moderní úrovni, byl také vyvíjen ve spolupráci s experty z izraelské firmy Elbit. Je plně stabilizovaný ve dvou osách, digitální, a využívá data z laserového dálkoměru a senzorů, které jsou dnes standardem, jako z denní / noční optiky, termovize atd. Tank má k tomu dodatečný zdroj elektřiny, aby mohl využívat přístroje v tichém statickém módu s vypnutým motorem. K tomu je tank vybaven GPS navigací s digitálními mapami a vyspělým FHSS radiokomunikačním systémem schopným pracovat v rozprostřeném režimu.

Pancéřování je modulární (libovolně doplňovatelné) a sestává z indicky vyvinutého pancíře Kanchan, který prokládá tajný kompozit ocelovými pláty a byl úspěšně otestován proti izraelským i ruským APFSDS střelám. Dalším prvkem ochrany je neexplozivní neenergetický pancíř. Dále zařízení ochrany proti prostředkům NBC (nuclear, biological, chemical), automatické hašení a dokonce minolovky. Volitelně může být instalován elektromagnetický systém rušící elektroniku pozemních min. Tank je dále vybaven elektrooptickými a infra rušiči (dazzler). Systémem varování při ozáření laserem, který automaticky vystřeluje vhodně směrované zadýmovací granáty. Milimetrový radar zabudován ve věži slouží jako Missile Approach Warning System, dále je tu Radar Warning Receiver a rušič. Systém periskopů poskytuje veliteli tanku 360stupňový panoramatický přehled.

Tank kupředu pohání německý vodou chlazený turbo-diesel Renk o výkonu 1400 hp. Tank leží na německých pásech výborně rozkládajících hmotnost, takže tlak proti zemi je nižší než u lehčího T-72. Hydropneumatické podvěšení nabízí nejen komfortní jízdní vlastnosti, ale umožňuje tanku i výbornou first-hit pravděpodobnost zásahu za pohybu. Tank se dokáže brodit vodou do 1,8 m po dobu 20-ti minut.

Arjun Mk II

Mark II je vylepšená verze, která ho staví do třetí generace plus a dokonce prý svými vlastnostmi deklasovala T-90. Stručně řečeno Arjun Mk II má ještě vylepšeny všechny systémy včetně pohonu, takže je ještě agilnější, než už tak dost slibný předchůdce. Celkem má 93 upgradů a 13 zásadních změn oproti jedničce. Z mnohých jmenujme aspoň zvýšenou průraznost hlavního děla, další typy munice, explozivní reaktivní pancíř, protiletecký kulomet, protiminový pluh, schopnost střílet řízenými střelami při palbě za horizont, tedy opravdu dosti zásadní změny, které pokud jsou všechny pravda, činí indický tank novodobým supermanem. Je bohužel drahý (největší a nejtěžší) nejen na výrobu ale i na provoz. Proto indická armáda sestává především z ruských T-90. Nicméně Arjunu Mk I bylo zatím vyrobeno 248 a Mk II 118 kusů. Doufejme tedy, že indická armáda nezastaví brzo rozpočet pro tanky Arjun a natrhne v nich rusákům prdele, protože Arjuny vypadají podle popisu až neuvěřitelně skvěle.

Specifikace

Vyráběn od 2003, posádka 4, délka 10,63 m, hmotnost 58-64 tun, MkII 67-75 tun, hlavní zbraň 120 mm drážkovaný kanón, sekundárně 12,7 a 7,62 mm kulomet, diesel 1400 hp, výkon k hmotnosti 21,8 až 18,6 koně na tunu, rychlost 67 km/h.

Zdroje

https://www.drdo.gov.in/drdo/English/index.jsp?pg=mbt.jsp

https://www.ndtv.com/blog/why-the-armys-arjun-tank-may-be-its-best-bet-yet-1797209

https://www.army-technology.com/projects/arjun-mbt/

Arjun MkII (1A)
síla pancíře ≍ 530 mm RHA
35 🡅 lepších
14 🡇 horších
ráže 120 mm
24 🡅 vyšších
6 🡇 nižších
délka hlavně 55 ráží
2 🡅 delších
43 🡇 kratších
rok 2010
33 🡅 novějších
37 🡇 starších
hmotnost 68 t
49 🡅 lehčích
1 🡇 těžších
výkon motoru 1400 hp
15 🡅 lepších
35 🡇 horších
max rychlost 60 km/h
35 🡅 lepších
9 🡇 horších
posádka 4 dojezd
450 km

32 🡅 lepších
7 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6