Ariete C1

C1 Ariete
Main battle tank
Italský hlavní bitevní tank

Ariete je hlavním tankem v užívání italské armády. Byl vyvinut konzorciem tří firem Iveco, Fiat a Oto Melara. Do služeb armády vstoupil 1995. První prototypy byly hotovy už 1988. Tvůrci se chlubí nejmodernější technikou a vyzdvihují digitální noční / denní pozorovací systém integrovaný s řízením tanku a systémem řízení palby. To bychom čekali u úplně každého tanku dneška, ale na počátku 90. let to nebylo zdaleka samozřejmostí.

Tank sdílí konvenční uspořádání s ostatními západními tanky, tedy motor vzadu, řidič vpředu korby a zbraňová věž uprostřed. Ariete má 120 mm kanón s hladkým vývrtem přizpůsoben k používání střeliva typu APFSDS a HE. Může střílet prakticky veškerým NATO střelivem téže ráže. Tank s sebou veze 42 kusů munice, z nichž 27 je uloženo v zásobníku vedle řidiče. Hlaveň je stabilizována ve dvou osách a je vybavena ejektorem splodin výstřelu. Sekundární zbraní jsou dva 7,62 mm kulomety, z nichž svrchní má potenciál být použit jako protivzdušná zbraň.

Velitel tanku má k dispozici panoramatický noční / denní přehled o situaci, střelec termovizor a laserový dálkoměr. Vstupy ovládacích panelů posádky a výstupy senzorů jsou integrovány s digitálním systémem řízení palby, který bere v úvahu mimo jiné vnější podmínky počasí, jak vlhkost vzduchu a vítr, aby přesně upravoval míření kanónu pro zásah cíle. Navigační a komunikační systém tanku si přes data-link vyměňuje údaje se sítí digitálního bojiště.

Tank Ariete má ochranu v podobě ocelové kostry a kompozitního pancíře podobného s Challengerem a Abramsem. Po stranách má čtyři tuby zadýmovacích granátometů, které mohou vystřelovat také klamné cíle typu chaff (proti radarově naváděným ŘS). Kouřové granáty rychle halí tank do oblaku znemožňujícího vizuální i tepelné zaměření. Chaffs pak rozptylují radarový průřez tanku. Posádka je plně chráněna proti prostředkům NBC.

Ariete je poháněna turbo-diesel motorem o výkonu 1250 hp a automatickou převodovkou řízenou počítačem.

Ariete Mk 2/C2 byla odhalena hned 2002 a vyrábí se právě nyní do roku 2020. Má mít modernizováno všechno včetně motoru, zatím ale blíže neupřesněno.

V současné době s tankem Ariete operuje pouze Itálie v počtu 200 kusů.

Specifikace

Do armády uveden 1995; hmotnost 54 tun; délka 9,5 m; posádka 4; tankové dělo 120 mm s hladkým vývrtem; spřažený kulomet 7,62 mm, kulomet 7,62 mm AA, motor turbo-diesel 1250 hp, max. rychlost 70 km/h (po silnici), dojezd 600 km, výkon ku hmotnosti 23,1 hp/t.

Zdroje

http://www.iveco-otomelara.com/tracked/ArieteMBT.php

http://www.tanks-encyclopedia.com/modern/Italy/Ariete-MBT.php

https://www.army-technology.com/projects/ariete/

Ariete C1
síla pancíře ≍ 490 mm RHA
38 🡅 lepších
10 🡇 horších
ráže 120 mm
24 🡅 vyšších
6 🡇 nižších
délka hlavně 44 ráží
43 🡅 delších
1 🡇 kratších
rok 1995
56 🡅 novějších
15 🡇 starších
hmotnost 54 t
30 🡅 lehčích
20 🡇 těžších
výkon motoru 1270 hp
18 🡅 lepších
32 🡇 horších
max rychlost 65 km/h
25 🡅 lepších
21 🡇 horších
posádka 4 dojezd
600 km

8 🡅 lepších
39 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone