Al-Khalid (MBT-2000)

Al-Khalid tank (MBT-2000)
Main battle tank
Pákistánsko-čínský tank

Tank Al-Khalid byl vyvíjen společným úsilím Pákistánu a Číny v 90. letech. Návrh vychází z čínského tanku Type 90-IIM. Čínský zbrojařský gigant Norinco nabízí tento tank pro export pod názvem MBT-2000. Do konce 2014 bylo vyrobeno 310 kusů Al-Khalid a vyrábějí se další várky pro Bangladéš, Barmu, Maroko, Peru a Srí Lanku.

Tanku dominuje dělo ráže 125 mm s hladkým vývrtem v délce 48 ráží. Toto je nabíjeno plně automaticky a tak mohla být nutná posádka tanku zredukována na tři členy. Tank je schopen střílet všemi moderními typy munice jako APFSDS, HEAT FS, i laserem naváděnými protitankovými řízenými střelami vystřelovanými přímo z hlavně. Také lze využít speciálně vyvinutého pákistánského střeliva Naiza 125 mm DU s ochuzeným uranem.

Jako všechny moderní tanky, má i Al-Khalid stabilizováno dělo ve dvou rovinách a může střílet za pohybu na pohybující se cíle. Tank si s sebou veze zásobník s 24 střelami a je schopen automaticky nabíjené palby 8 ran za minutu! Sekundární zbraň tvoří spřažený 7,62 mm kulomet, zadýmovací granátomety a na střeše 12,7 mm protiletecký kulomet, který může být ovládán vzdáleně zevnitř tanku.

Střelec je vybaven noční / denní optikou a velitel má k dispozici 360 stupňový přehled. Všechna pozorovací technika je dvouose stabilizována a má nezávislé laserové dálkoměry. Tank je schopen práce v módu hunter-killer, kdy velitel vyhledává cíle nezávisle na střelci, který zrovna pálí na jiné. Noktorvizor a termovize střelce automaticky sledují cíle a spolupracují s digitálním systémem řízení palby francouzského původu a s balistickým počítačem původu čínského. Efektivní dostřel je 200 až 7000 m, dosah senzorů skoro 10 km. Tank má integrován digitální komunikační systém čínské výroby, ale mohou být montovány stejně dobře i západní ekvivalenty. Šifrovaný data-link zajišťuje komunikaci mezi více tanky a bezpilotními letouny. Původní francouzské kanóny jsou do novějších výrobních várek nahrazovány pákistánskými. Navigační systém sestává z inerciální a satelitní navigace.

Tank má také přídavný elektrický zdroj nezávislý na chodu motoru. O pohon se stará kapalinou chlazený turbo-diesel motor KMDB ukrajinské provenience, který v konkurzu zvítězil nad německým motorem Renk. Francouzská převodovka je stejná, jako v tanku Leclerc. Při to všem je Al-Khalid velmi lehký (46 tun), až se tomu všemu nechce věřit, protože poměrem techniky a hmotnosti by překonal všechny západní tanky.

Al-Khalid má modulární kompozitní pancíř tajného složení a pakistánské reaktivní pancéřování AORAK Mk.2 s vložkami NERA. K tomu všemu má systém aktivní ochrany VARTA. Posádka také sedí chráněna přetlakovým systémem CBRN ochrany podobným jako v německých tancích. Blíže neurčené jsou zatím kouřové generátory tepelné kamufláže, automatické hašení a systém potlačení energie výbuchů. Tank má také tepelně odrazivý nátěr. K dovršení je na korbě přítomen pakistánský ATCOP systém 360 stupňové detekce ozáření laserem, který automaticky spouští alarmy, generátory zadýmení a aktivní protiopatření. Speciální Laser Threat Sensor rovněž určuje přesný směr příchozího paprsku. Úroveň ochrany je tedy přinejmenším srovnatelná s německými Leopardy, dalo by se říci že i lepší.

Tank je schopný brodit se užitím šnorchlu do pěti metrů hloubky (!).

Tank se vyskytuje v pěti vývojových verzích vnitřním vybavením mírně se odlišujících.

Celkově si myslím, že tohle se tedy Pákistáncům s Číňany povedlo, přivést na svět tank dle popisu překonávající nejmodernější západní. Tento článek jsem psal se slzou v oku, že tank Al-Khalid nebyl zkonstruován na západě, tedy pokud jsou všechny údaje o něm pravda. Protože se nechce věřit, že by tank měl všechno jako německý Leopard avšak s o třetinu nižší hmotností. Tu má ze západních tanků nízkou pouze Leclerc, ovšem zase jeho technologické vybavení je také nejméně o třetinu chudší!

Specifikace

Ve službě od 2001; hmotnost 46-51 tun; délka 10,07 m; posádka 3; 125 mm kanón s hladkým vývrtem; spřažený kulomet 7,62 mm, AA kulomet 12,7 mm; motor turbo-diesel 1200 koňů, max. rychlost 72 km/h (po silnici), dojezd 500 km, výkon ku hmotnosti 26,6 hp/t.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/pakistan_pakistani_army_tanks_heavy_armoured_uk/al_khalid_al-khalid_main_battle_tank_technical_data_sheet_specifications_description_pictures_uk.html

http://www.military-today.com/tanks/al_khalid.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Khalid_tank

Al-Khalid (MBT-2000)
síla pancíře ≍ 550 mm RHA
32 🡅 lepších
17 🡇 horších
ráže 125 mm
3 🡅 vyšších
28 🡇 nižších
délka hlavně 48 ráží
26 🡅 delších
13 🡇 kratších
rok 2001
51 🡅 novějších
19 🡇 starších
hmotnost 46 t
9 🡅 lehčích
36 🡇 těžších
výkon motoru 1200 hp
20 🡅 lepších
23 🡇 horších
max rychlost 72 km/h
10 🡅 lepších
35 🡇 horších
posádka 3 dojezd
500 km

19 🡅 lepších
20 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Reakce přichází až když problém klepe na dveře.
Jiří Šedivý