VN1 8x8 Red Arrow 10 (Norinco)

Antitank missile system on 8x8 APC
Čínský protitankový raketový komplet na obrněném kolovém transportéru

Snad jediný, zato obří čínský zbrojař, Norinco, představil 2018 svůj komplet protitankových řízených střel Red Arrow 10 (HJ-10) na vozidle VN1 (ZBL-09). Oba samostatně vydány a mnou popsány byly již dříve.

Odpalovač veze 8 raket HJ-10 polohovatelných v plném úhlu 360°. Nad nimi je senzorová hlava na zatažitelném stožáru. Ta obsahuje elektrooptické TV a infračervené zařízení a laserový dálkoměr.

ATGM střely HJ-10 mohou být cíleny proti tankům a vrtulníkům, jsou sice naváděné po drátě, ovšem vláknovou optikou. HJ-10 jsou typu non-line-of-sight, tedy pro nepřímou střelbu, pokouší se o útok na cíl shora. Existuje více typů navádění, zde jde o princip SACLOS po drátě, ovšem vláknovou optikou. Navádění je elektrooptické, lidský operátor tedy vidí obraz prolnutý s IR obrazem z letící rakety a svým joystickem raketu řídí.  Střely váží 150 kg s hlavicí o váze 43 kg a jejich dosah je 10 km.

Připomenu, že VN1 je exportní variantou čínského kolového vozidla pěchoty ZBD 09 Snow Leopard, a tedy jen stručně: 8x8 vozidlo může být přestaveno pro více rolí, jak dokazuje tato ATGM varianta. Pohání ho vodou chlazený vznětový motor DEUTZ s mechanickou převodovkou se synchronizérem. Konstrukce je celoocelová. 

Má CBRN ochranu posádky, klimatizaci a automatické hašení. Je obojživelné.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/idex_2019_news_official_online_show_daily_partner/idex_2019_norinco_displayed_red_arrow_10_antitank_guided_missiles_on_vn1_8x8_apc.html

https://uswordarmy.blogspot.com/2019/02/idex-2019-norinco-displayed-red-arrow.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdybyste řekli Kolumbovi, aby nejezdil do Indie, ať si počká ještě 500 let, až budou letadla, stejně by tam holomek jel.
z dokumentu o dobývání vesmíru