Type-85UG

Main battle tank
Pakistánský záložní bitevní tank

Starší pakistánský tank je stále hojně zastoupen zejména v písčitých regionech Pakistánu a verze UG je finálním výrobkem z 2020. Pakistán má sice modernější tanky Al-Zarrar, stejně jako Indie má obří flotilu svých T-90-MS. Pakistán však bude svoje Type-85UG v pouštních oblastech držet do té doby, dokud vedle Indie nebude mít svoje vojsko právě upgradovaných tanků T-72. Jak vidno, oba tanky obou zemí se vzájemně vyvažují v hraní druhých houslí. Pakistánci však tvrdí, že jejich Type-85UG je lepší, pro což by svědčilo i číslo, které si přidali k původnímu sovětskému modelu.

Type-85 byl prvním pokusem Číny vytvořit svůj vlastní tank podobný tehdejšímu sovětskému T-80. V 1991 došlo k transferu jeho technologií Pakistánu a od 1993 si je Pakistán vyráběl sám. A jak vidno na nejnovějším upgradu Type-85UG z 2020, dělá to dodnes.

Type-85UG by šel hmotnostně zařadit mezi neexistující kategorii “středních” tanků, protože váží 41,5 tuny. Je poháněn kapalinou chlazeným vznětovým motorem o výkonu 730 koňů, který je pro něj jednoznačně podřadný, protože tanku nabízí jen nízký specifický výkon 17,8 koně na tunu. Také maximální rychlost 57 km/h je pro dnešek nízká a také dojezd 350 km.

Tank je ovládán posádkou tří. UG má kompozitní pancíř na ocelové kostře, jehož tloušťka je nejsilnější na věži: 372 mm. Může být přidán také explozivní reaktivní pancíř a ještě pláty z vysoce pevné oceli. Na palubě je přítomen také jakýsi systém CBRN ochrany posádky a automatické hašení. Je zde také zadýmovací systém halící tank do mlhy neprostupné infračervené elektrooptice.

Bývalému sovětsko-čínskému návrhu dominuje jak jinak než 125 mm dělo s hladkým vývrtem, schopné střílet všemi běžnými druhy munice. Pakistán si proň vyvinul dokonce vlastní kinetické průbojníky z ochuzeného uranu (Naiza-DU). Může vystřelovat také řízené projektily Kombat ATGM, které prorazí 950 mm ekvivalentu RHA na dálku 5 km. Vedle toho má UG ještě spřažený kulomet 7,62 mm a horní nezávislý 12,7 mm kulomet se schopností protileteckého náměru. 

Hlavní zbraň má dokonce jakýsi vlastní poloautomatický autonabíječ, umožňující tanku vypálit 6-8 ran v minutě. Systém řízení palby je stabilizován a využívá laserový dálkoměr na vzdálenost 5 km. Infračervené hledí je přitom špičkové nové od Thalesu. Přehled tanku je zajištěn více průhledy a periskopem velitele.

Takže útočné vlastnosti tanku jsou velmi dobré, obranné vlastnosti zůstávají v otázce a jeho nejslabším článkem je mobilita.

Zdroj

https://pakstrategic.com/2021/04/04/specifications-of-pakistan-armys-type-85ug-main-battle-tank/

Type-85UG
síla pancíře ≍ 500 mm RHA
37 🡅 lepších
12 🡇 horších
ráže 125 mm
3 🡅 vyšších
28 🡇 nižších
délka hlavně 47 ráží
39 🡅 delších
10 🡇 kratších
rok 2020
5 🡅 novějších
66 🡇 starších
hmotnost 41 t
3 🡅 lehčích
47 🡇 těžších
výkon motoru 1000 hp
34 🡅 lepších
9 🡇 horších
max rychlost 57 km/h
43 🡅 lepších
6 🡇 horších
posádka 3 dojezd
700 km

2 🡅 lepších
44 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln