TYPE 99A2-140 / WZ-123 / MBT-2000

Main battle tank
Čínský monstrózní tankový experiment pro hledání nových možností rozvoje tanků

Type 99 byl poslední čínský tank 20. století a zároveň nejmasivněji chráněný tank třetí generace světa a nejpokročilejší čínský tank třetí generace, který předznamenal éru dnešních čínských tanků srovnatelných se západními.

Virtuální nadšenci 21. století z archivů vybrali experimentální monstrum, čínský tank TYPE 99A2-140 z Type 99A2 odvozený. Také Číňané zkoušeli nalézt nové cesty v rozvoji tanků a tak čínský TYPE 99A2-140 byl něco jako megalomanský americký experiment Abrams CATTB.

TYPE 99A2-140 bylo monstrum se 140 mm hlavní děla, čímž se Číňané zařadili za Švédy, Američany, Němce a Rusy, kteří všichni s touto hlavní experimentovali, ale všichni od toho časem ustoupili.

Kromě neskutečně výkonného děla měl mít tank ještě vyčnívající pohon, který ho dovoloval hnát 90 km rychlostí /h.

Verze A2 Typu 99 byla vlastně tankem 2000 (MBT 2000). Dovyvíjena byla ještě dlouho po přelomu tisíciletí, v letech 2007-09. Během jeho vývoje Číňané vynalezli nebo zdokonalili řadu aktivních a pasivních technologií obrany, jako materiály kompozitního pancíře a aktivní protiopatření. Některá z nich vystupují o dvacet let později v tancích dneška, stejně jako to udělali Američané, když se na projektu CATTB napakovali technologiemi pro tanky budoucnosti.

O projektu TYPE 99A2-140 Číňanů toho bohužel není známo skoro nic než název. Číňané ke konci tisíciletí rozhodně vnímali západní hrozbu pro svoje tanky v tom, jak byly stále průraznější protipancéřové projektily a ty nejlépe odpozorovali na Jižních Korejcích. Jejich tank K2 Číňanům dělal starosti, takže ho využili pro sebe jako negativní demonstrátor zlověstných technologií, kterému se chtěli ve svých technologiích postupně vyrovnat.

Čínská tanková děla spolu s projektily chtěla mít průraznost nejméně 1140 mm, což Číňané viděli jako nejmenší rozumný základ. Toho však chtěli dosáhnout bez průbojníků z ochuzeného uranu (APFSDS), takže museli zvětšovat ráži.

Pracoval na tom největší zbrojní gigant Norinco (China North Industries Corporation) spolu se záhadným Institutem 201.

Další velkou věcí, která se později objevuje na protitankových vozidlech z Číny, je využití milimetrového radaru. Nám na západě o tom není moc známo, co si od toho u tanků Číňané slibovali, ale zřejmě jim učarovaly západní aktivní hard-kill protiopatření, která využívají milimetrových vln k rychlé přesné lokalizaci přilétajících projektilů.

Další oblastí čínských experimentů bylo rušení laseru, resp. laserová komunikace mezi tanky, laserové oslepovače zaměřovačů.

No a pozvolna Číňané zdokonalovali všechnu tu jemnou elektroniku nutnou pro každý tank dneška, jako tepelné zobrazovače, laserové dálkoměry, počítačový systém řízení palby, jejich víceosou stabilizaci, atmosférické senzory a čidla přesné kalibrace SŘP podle aktuálního zahřátí a ohnutí hlavně.

Na pohánění vší této energeticky náročné elektroniky Číňané používali práci z hlavního 1500koňového motoru tanku.

140 mm hlaveň již Číňané měli hotovu po desítky let, když ji dříve testovali pro houfnice a měli za to, že s její pomocí dokáží rozbít jakýkoli tank. Zhlédli se totiž v laserově naváděných projektilech dělostřelectva, které chtěli používat k ničení tanků. Potřebovali kov s nejvyšší hustotou, ale stále však nechtěli použít ochuzený uran, za což jim dnes můžeme jen poděkovat. Postupně ideu protitankových houfnic opouštěli, až se přes velmi dlouhé kanóny nižších ráží opět dostali ke klasickým tankovým dělům dneška, ráže 125 mm v délce 50 ráží, jaké mají jejich tanky dodnes. Evropa a Amerika však v 2022 přichází se 130 mm děly tanků, takže uvidíme časem, co Číňané ze svého repertoáru tankových technologií poodhalí.

Stav, kam se Číňané dostali se 140 mm dělem, zůstává tajemstvím, ale nepochybně narazili na to, co zastavilo všechny západní mocnosti, že budou potřebovat větší projektily, větší nabíječ a zásobník, větší věž, a tedy neúměrně velký a těžký celý nový tank s obří spotřebou, zato však s minimální zásobou střeliva. 

Standardní Typ99A měl hmotnost 58 tun, kdežto jeho posílený kolega s 140 mm hlavní by musel mít něco kolem sedmdesátky! Na to v Evropě nejdříve přišli Švédové a postupně to zarazilo všechny mocnosti světa s tím experimentující.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/china/type-99-a2.htm

http://www.army-guide.com/eng/product5852.html

https://store.steampowered.com/news/app/443110/view/3253233237490123233

TYPE 99A2-140 / WZ-123 / MBT-2000
síla pancíře ≍ mm RHA
🡅
🡇
ráže mm
🡅
🡇
délka hlavně ráží
🡅
🡇
rok 2000
54 🡅 novějších
18 🡇 starších
hmotnost t
🡅
🡇
výkon motoru hp
🡅
🡇
max rychlost km/h
🡅
🡇
posádka dojezd
km

🡅
🡇
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Odvaha je matkou pokroku.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren