teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
TR-85 M1 Bizonul, nejhorší tank Evropy
Rumunský hlavní bitevní tank, který dosud jezdí
Rumunský Čaučeskův zemědělský netržní komunistický systém to dopracoval zřejmě ještě někam mnohem hůře, než bychom si my, bývalí postsověti, také troufali myslet. Rumunsko je si vědomo svojí zásadní nedostatečnosti ve vybavení, takže se kvůli své nedostatečné technice v podstatě ani nemůže účastnit cvičení NATO, ke kterému přitom nově patří. Ano, tanky Rumunska soutěží ve stejné třídě jako tanky severokorejské (první odzadu), což je dost nechvalné prvenství. Rumunský hospodářský vývoj budiž navždy připomínkou toho, že komunistický princip zvládání státu nemusel být jenom vtipně směšný, ale zároveň smutně žalostný.
A tak rumunský hlavní bitevní tank TR-85 vyvinutý mezi léty 1978 a 1985 nepochází z T-72, jako u ostatních východoevropských postsovětských republik, ale dokonce z T-55, takže spolu s tanky severokorejskými by je vykleplo i dnešní pěchotní vozidlo. Aby se Rumuni mohli cvičení NATO účastnit a pouze tam nepřekáželi, dostanou nyní velmi ambiciózní pěchotní vozidla německá a dodávky starých Leopardů A5 snad budou dále následovat. Rumuni by to ale nezaplatili, vozidla Agilis jsou velkou obětí Němců, jak modernizovat rumunskou pěchotu vlastně zadarmo, darem, aby vůbec mohli držet krok. S tanky to snad bude oběť ještě vyšší, o tom se zatím nemluví.
TR-85
TR-85 jde svojí drobně vylepšenou cestou. Narozdíl od T-55 má o jedno kolečko v řadě navíc (šest místo pěti), má přepracované zavěšení a tlumiče, má německý motor a převodovku z Leopardu 1, odolnější čelní pancéřování. Takto však měl tank obří hmotnost 50 až 55 tun, na to, jak chabý byl. Jeho dělo mělo ráži pouze 100 mm nabíjeno manuálně a byl ovládán posádkou čtyř. Vyrobeno ho bylo mezi léty 1986 až 1990 asi 600 kusů.
Mezi léty 1999 až 2009 bylo modernizováno jen 60 kusů, čímž se TR-85 dostal do schopnosti možné jakž takž soutěžit s tanky T-72 postsovětských armád. Však i tento upgrade M1 Bizonul byl ve videích fanoušků označován za nejhorší tank současnosti.
TR-85M1 Bizonul je dnes nejmodernějším tankem sloužícím v armádě Rumunska. Jeho věž je pancéřována na 580 mm ekvivalentu RHA (homogenní oceli), což je necelá polovina nejmodernějších tanků západních. Jeho vznětový osmiválec má výkon 860 koňů, což mu dává směšný specifický výkon 17,2 koně na tunu.
Jediné, co stojí u TR85 za zmínku je vlastní rumunský systém řízení palby Ciclop, který už dokonce před výstřelem zohledňoval sílu bočního větru (!), měl možnost střelby v noci a pomocí laserového dálkoměru používat staré sovětské 100 mm projektily APFSDS. K řízení palby využívá elektrooptické digitální přístroje od pěti francouzských firem, takže Rumuni Ciclop zřejmě jen v Rumunsku poskládali dohromady nebo co. Sekundární výzbrojí je jeden spřažený a jeden velitelův samostatný kulomet.
Jako historický tank udržuje maximální rychlost 60 km/h při dojezdu 400 km.
Svými standardy již jen tak tak, ale přece jen udržuje nejnižší laťku NATO: Má systém šesti 81 mm zadýmovacích granátometů, schopny zahalit tank do mlhy neprostupné dnešním tepelným hledím a dokonce má pro tank velmi nepřípadné čtyři výmetnice světlic, jako klamné cíle typu flare, proti tepelně naváděným raketám. Francouzská zařízení se dokonce postarají o to, aby tato protiopatření byla spouštěna automaticky, po detekci ozáření tanku cizím laserem.
Dále to, co může vypadat jako dlaždice reaktivního pancéřování, jsou bohužel jenom ony přidané části kompozitního pancíře. Bizonul M1 dokonce již má systém CBRN ochrany posádky filtrováním jedů ze vzduchu. Posádka M1 má na sobě gumové postroje tlumící náhlé nárazy ze všech směrů, takže výrobce se chlubí, že pilot tanku se nedotýká korby tanku jinou částí těla než nohou na pedálu! Pěkné, ale nic takového jsem zatím u žádného jiného tanku dneška popisovat nemusel…
Když tomu kraluje tak slabá zbraň, sovětský 100 mm BM-421 projektil dokáže prorazit 444 mm ekvivalentu RHA z přímého kolmého zásahu z 500 m, je to tedy žalostné. U tanků dneška se udává dvojnásobná průbojnost na čtyřnásobnou vzdálenost.
Kromě armády Rumunska byl tank vyexportován ještě do Egypta, kde se posléze účastnil irácko-íránské války a snad jenom proto, že Egypťané jsou dodnes tolerantní k dalšímu tanku původem v T-55, k egyptskému MBT Ramses II.
Rumuni kdysi vznesli úvahy o TR-85M2 s motorem Iveco a s reaktivním pancéřováním, ovšem podle mne by měli vzít zavděk staršími německými Leopardy 2A5. Nebo vyvinout TR-2030, na což zase nemají, leda že by Němcům ukradli moderní technologie vozidel, jako tenkrát francouzskému Renaultu.
Zdroje
https://www.youtube.com/watch?v=sr7jX90oipY&ab_channel=Armour_desiaMilitaryHardware
https://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/Romania/TR-85.php
https://www.army-technology.com/projects/tr-85-mbt/
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky