teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
T-90M Proryv-3
T-90 tank upgrade
Ruský vylepšený tank T-90MS
Zatímco T-90MS je označován jako rozsáhlý upgrade tanku T-90 vyvinutého v 90. letech pro export a je využíván především armádou Indie, Proryv-3 (pokrok-3) znamená další jeho mírné vylepšení ovšem čistě pro interní potřeby ruské armády. On T-90MS byl vlastně Proryv-2. Proryv-3 byl hotov 2017 a celkově odzkoušen armádou 2019. Je to v době, kdy Armata už je sice vyvinuta a odzkoušena, ale zatím nevyráběna. Proto se zdvihají hlasy kritiků, že upgradovat celou flotilu T-90 na Proryv-3 je stejně už zbytečné a taky drahé. Spíše se uvažovalo modernizovat množství stávajících T-72 a T-80. 2021 byla dále odložena sériová výroba Armaty, takže uvidíme.
Upgrade Proryvu 3 spočívá v nové tankové věži a v silnějším motoru. Mírně modernizovány byly také elektrooptická hledí a komunikační data-link, jenž dokáže v reálném čase sdílet data o bojišti mezi všemi zúčastněnými tanky. Systém řízení palby a hledí jsou modernizována v tom smyslu, aby ještě lépe dokázala sledovat cíl a natáčet k němu hlaveň, nezávisle na podmínkách počasí za dne i noci. Velitel a střelec tak mohou kooperovat v módu hunter-killer. Tank je také nastříkán vrstvou stejné barvy jako Armata, jež by měla snížit zjistitelnost tanku.
S nominální hmotností na 50 tunách je T-90M zatím nejtěžším tankem sovětského/ruského původu. Pro udržení specifického výkonu na 26 koních na tunu byl zaměněn stávající motor za nový 1300koňový. Rychlost tanku po silnici se tak zvedla z 60 km/h na slušných 70 km/h.
Jsou tu i neoficiální tvrzení od západních pozorovatelů, že explozivní reaktivní pancíř (ERA) a infračervená rušička generující tepelný šum byly vyměněny za jiné, protože tank s nimi prostě vypadá jinak. Dlaždice ERA jsou rozhodně zkosené pod jiným úhlem než u MS.
Rovněž elektronicky ovládaný kulomet ráže 7,62 mm byl nahrazen větším 12,7 mm. Hlavní inovací věže je hlavní zbraň, 125 mm kanón 2A82-1M, připravený už pro tank Armata. Má hladký vývrt, delší hlaveň a je schopen střílet delšími náboji, což je zamýšleno hlavně pro kineticky průbojné střely Vakuum-1 a 2. Ruku v ruce s tím byl použit i nový automatický nabíjecí mechanismus a zásobník a také uložení zásoby střeliva.
Tank je (jako MS) chráněn novějším reaktivním pancířem Relikt, který posiluje odolnost tanku vůči protitankovým kumulativním střelám. Záď věže tanku je obepnuta klecovým pancířem. Doplňuje ho sestava šesti automaticky spouštěných zadýmovacích granátometů. Posádka je chráněna proti prostředkům hromadného ničení zařízením PKUZ-1A.
Aktivní ochranu tanku završuje APS hard-kill protiopatření Afganit, které je ale pouze podle ruského tvrzení snad prý jakž takž schopen čelit rychle letícím kinetickým průbojníkům (což je dost nepravděpodobné). Vnitřek je potažen protitříštivou vložkou z aramidových vláken k lepšímu chránění posádky proti střepinám v případě zásahu tanku.
Specifikace
Uveden 2019; hmotnost 50-53 t, délka 9,63 m, posádka 3, hlavní zbraň 125 mm dělo, kulomety 12,7 mm a 7,62 mm, diesel motor 1300 koňů, rychlost 70 km/h (po silnici), dojezd 550 km;
Zdroje
https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/t-90m-proryv-3.htm
https://thediplomat.com/2019/03/russias-t-90m-main-battle-tank-to-complete-state-trials-in-2019/
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky