teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
T-72B3, BM3, Objekt 184-M3 (Uralvagonzavod)
Main battle tank upgrade
Ruská komplexní renovace starého ruského tanku
Jelikož po slibovaných 2300 kusech tanku Armata je až do roku 2023 ticho po pěšině, stává se i čistě interně ruský upgrade B3 stařičkého T-72 opět nadějnou levnou náhražkou. Dosud ve službách ruské armády je stále 8700 tanků T-72 z továrny v Nižném Tagilu. Popud k modernizaci na verzi B3 byl vydán už 2010, protože Rusové již tehdy správně tušili, že Armatu v plných počtech nebudou schopni vyrobit.
B3 je nejnovější modernizací tohoto celosvětově všudypřítomného tanku. Měla to být zevrubně modernizovaná verze T-72, prakticky nová varianta s technologiemi aktuálními v třetím tisíciletí. Tank dostal daleko výkonnější motor V-92S2 s digitálním řízením výkonu, nový systém ovládání pojezdové části posádkou a nové pásy.
Zde podotýkám, že ruské zdroje mlží s počty tanků existujícími v inventáři a s počty kusů skutečně bojeschopných. S přimhouřením oka by měl B3 vynikat pokročilým systémem řízení palby Kalina, stejným jako v novějším T-90, i když ve stavu mírně ochuzeném. Velitel tanku dostal nezávislé noční hledí TKN-3MK s dosahem pouhých 600 m, avšak ten je násoben prolnutím obrazu z termovize střelce. Oba dva mají také nezávislé multifunkční panely, jež zobrazují přehledová data z panoramatického vícespektrálního senzorového systému PNM Sosna-U. Ten je stabilizován v obou osách a vybaven laserovým dálkoměrem, což tanku dovoluje vystřelovat řízené projektily 9M119M Refleks. Senzor Sosna-U je dále posílen západním tepelným zobrazovačem Catherine-FC od židofrancouzského zbrojaře Thales. Ten zaručuje schopnost detekovat a identifikovat objekt velikosti tanku na dálku 10,5 km.
T-72B3 získal novější dělo 2A46M5 s hladkým vývrtem, lépe stabilizované, k tomu poloautomatické nabíjení. Je však schopno pálit pouze podkaliberními kinetickými průbojníky staré řady Sviněc, tedy už ne nejnovějšími Vakuum. S nimi je tank schopen prorazit kolem 700 mm homogenní oceli na vzdálenost 2 km. Maximální dostřel děla samotného je 9,6 km, přesně mířenou palbou 7,5 km, s kinetickým střelivem APFSDS už jen 4 km.
Nejnovější T-72B3M z 2014 má ještě výkonnější motor o výkonu 1130 koňů a novou automatickou převodovku. Na tak starého sovětského páprdu by si to měl moci hnát slušnou rychlostí 75 km/h po silnici a prý dokonce neuvěřitelnými 60 km/h v terénu (!). Dále je zde nové automatické hašení požárů uvnitř tanku, pokročilejší VHF radiokomunikační systém Akveduk a dokonce se prý pracuje na vývoji zcela bezposádkového T-72B3.
Ještě novější verze T-72B3 z 2016 nese významnou změnu co do ochrany tanku. Je jí využití bloku explozivního reaktivního pancíře Relikt (jako u T90MS), který má být dvakrát odolnější než původní Kontakt-5. Spekuluje se i o přidání aktivního protiopatření Arena-E, který by měl ochránit tank proti moderním ATGM se schopností top-attack.
Něco málo aktuálních specifikací
Rok 2010, 2014, 2016; hmotnost 46 tun; posádka 3; rychlost 75 km/h;
Zdroje
https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/russias-first-post-syria-move-stronger-t-72-battle-tanks-15500
https://nationalinterest.org/blog/the-buzz/russias-first-post-syria-move-stronger-t-72-battle-tanks-15500
https://nationalinterest.org/blog/buzz/watch-out-russias-black-sea-fleet-hold-tank-gunnery-exercise-161736
https://en.wikipedia.org/wiki/T-72_operators_and_variants#T-72B3
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky