teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Armor- Spaced armor
Schottpanzerung
Představný pancíř
Pod anglickým překladem bychom si mohli představit pancíř prokládaný vrstvami prázdného prostoru nebo vzduchu, což není úplně trefné. Český pojem představný pancíř je naopak samovysvětlující.
Jde o speciální rozmístění klasického pancíře, snažící se dosáhnout podobného efektu jako pancíř klecový. Představný pancíř zpravidla sestává z více vrstev z více druhů oceli, mezi nimiž je skutečně vzduch. Ten tam však nemá žádnou funkci, ten je tam prostě sám od sebe. Princip je jednoduše v tom, že vnější plát iniciuje výbušnou nálož dříve, než projde k hlavnímu pancíři.
V případě kinetických průbojných střel je opět vnější vrstva snadno probita, ale né hladce. Vnější tvrdší plat se při impaktu deformuje a drtí a tato směs spolu s kinetickým penetrátorem dále letí k hlavnímu pancíři, ovšem už jako narušená drť, která nemá tak silný průbojný účinek, jaký by měl jeden kus penetrátoru z hustého kovu na jednolitou vrstvu kovového pancíře. Jednoduché primitivní řešení, ale každá troška útlumu se zde počítá. Věže obrněných buldozerů bývají obepnuty právě takovou plechovou předsádkou.
Do jisté nevelké míry snižuje účinky bojových hlavic na principu projektilu tvarovaného explozí a také kinetických průbojníků.
Dnes se už prakticky nepoužívá, ale měl svoji historickou roli u nákladových prostorů lodí. Jeho speciálním případem je právě pancíř klecový, který je dnes k vidění jedině u starších tanků kolem zadní části věže, kde bývá zásoba munice. Podobný princip mají také samosvorné palivové nádrže. Němci po druhé světové válce ještě plnili prázdný prostor elastickým materiálem jako gumou nebo kůží a prokládali je sendvičovou metodou, čímž vlastně vynalezli neenergetický a neexplozivní reaktivní pancíř.
Pružná vrstva se při impaktu nedeformuje, ale tlačí kovové vrstvy proti síle zasahujícího projektilu. Tato drobná síla se samozřejmě nemůže rovnat síle kovové vrstvy tlačené proti síle projektilu výbuchem trhaviny, což je princip explozivního reaktivního pancíře.
Zdroje
https://de.wikipedia.org/wiki/Schottpanzerung
https://en.wikipedia.org/wiki/Spaced_armour