ST1 8x8

Wheeled tank destroyer (AT-gun)
Čínská odpověď na moderní výsadkové tanky západních armád

Čínský zbrojní gigant Norinco  odpovědělo na módní trend poslední dekády,  na výsadkové tanky Ameriky, Evropy a Ruska se svým 8x8 kolovým stíhačem tanků ST1. Toto vozidlo má být plně  přenositelné vzduchem a plně obojživelné se silným výkonem jízdy po zemi v terénu typu nezpevněných cest. Vozidlo nese klasický koncept ničitele tanků,  je vyzbrojeno 105 mm  tankovým dělem. Ačkoli Číňané byli na tomto poli dlouhodobými zákazníky Rusů, Rusové se zřejmě právem obávají,  že Číňané již mají technologií nahromaděných dost a na nějaké mezinárodní právo kašlou a podobná vozidla z ukradených nebo skupovaných technologií vyvíjejí už zcela nezávisle. 

Západním analytikům je takřka jasné, že vozidlo ST1 je příslušníkem rodiny ZBL-09 z roku 2014 osmikolových vozidel, přičemž ST1 s nimi sdílí jak čelní pancíř, tak podvozek a pojezdové vnitřnosti. Volant a celé vozidlo je však uzpůsobeno pro silniční jízdu vlevo (Britové pozor!)  Čtyřčlenná posádka zahrnuje velitele řidiče, operátora zbraní a nabíječe. Vozidlo je chráněno 12,7 mm kulometem výklopným ze zadního poklopu posádky, ten může postřelovat i nízko letící vzdušné cíle. Střelec má rovněž k dispozici spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Podle svého předchůdce je odhadováno, že vozidlo rozpohybovává vznětový motor o výkonu 500 koňů. Taktéž jako ZBL-09 má soustavu 6 zadýmovacích granátometů. 

Nám se tak hodí do vínku,  že kromě Pakistánu a Indie má na Čínu pivku ještě Rusko. Číňané vlastně počítají s tím,  že do dvou generací ruské mladé pracující pozvolna ovládnou a možná i nahradí,  jako kdysi zmizel z mapy světa Tibet. Problémem je, že již naše vnoučata budou žít v době, kdy NATO bude mít na východě přímou hranici s Čínou. A tak již dnes musíme dělat co můžeme, aby čínština jednou nebyla světovým jazykem. Každý z nás k tomu může přispět neobjednáváním si levného zboží z čínských světových obchodů.

Protože čím více z nás si koupí z Číny hodinky, tím dříve Číňani sežerou naše vnoučata. Chcete střízlivější odhad? Dobře, tak pravnoučata. Bohužel, jak jsem dělal průzkum po českých hospodách, málokterému to bylo jasné. Na druhou stranu, hospodský vzorek populace představuje tu intelektuálně nejubožejší část, která doufejme nepředstavuje bernou minci celé populace.

Specifikace

Rok 2014;  Hmotnost 23,6 až 26 tun; Posádka 4; Délka 8 m; Rychlost po silnici 100 km/h; Dojezd 800 km; 

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=820#google_vignette

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren