Reva & Ingwe & Mortar

Fighting 4x4 armoured vehicle
Twitterová habaďůra fanouška afrických vozidel

Pro zásadní požadavek nenákladnosti je charakter bojových afrických vozidel jasný:  Malé, čtyřkolové, nijak zvlášť pokrokové, docela dobře chráněné, zato však s brutální  palebnou silou.  Takové je i nejnovější čtyřkolové MRAP vozidlo z dílny Reva.

Základní stroje  firmy Reva jsou svým charakterem  jednoznačně 4x4 transportéry personálu (Armoured Personnel Carrier)  s posílenou ochranou vůči výbuchům ze strany (MRAP). Jsou určena maximálně pro doprovod konvojů, u nichž nemůže být o útočném charakteru ani řeči. S touto úpravou základního vozidla však jihoafrický výrobce opravdu hodně ulétavá ve stylu sci-fi až fantasy žánru.

Toto "bitevní auto" má  palebnou sílu protipěchotní i protitankové baterie na  jediném vozidle o dvou nápravách! Do základu vozidla Reva z roku 2004 se vejde 10 vojáků pěchoty a celý prostor výsadku je prošpikován krytými střílnami  pro útočné pušky.

Hlavní zbraní vozidla je však střešní stanice s protitankovým raketovým systémem ZT3 Ingwe od jihoafrického Denel. Rakety (ATGM) Ingwe byly vyvinuty v osmdesátých letech  pro útočení na tanky z dlouhé vzdálenosti. Od 2010 však Denel spolupracoval s německým Rheinmetallem na upgradu Ingwe do podoby přesně naváděné víceúčelové zbraně vhodné jak proti vozidlům, tak proti budovám. Tato snaha byla naplněna 2013,  kdy  obě firmy vydaly svůj nový systém zvaný Portable Launch System (PLS) na bázi laserem naváděných víceúčelových raket Ingwe. Ty jsou naváděny odpalitelem na přímou viditelnost a dokáží zničit tank tříštivou hlavicí v tandemovém provedení o průraznosti 1000 mm ekvivalentu RHA. 

Aby toho však nebylo málo, vozidlo je vyobrazeno dokonce ještě jako nosič minometu (!).  Po delším neúspěšném pátrání si myslím,  že jsem naletěl a že půjde o něčí fotomontáž ve snaze vzbudit senzaci na Twitteru. Podle vzhledu minometu vyvozovaného z jediného obrázku půjde nejspíš o lehký 80 mm ručně ovládaný minomet,  ke kterému není vozidlo určeno a který se v nákladovém prostoru auta pouze veze. Ovšem vtip je to povedený, ostatně, kde bychom stvoření překombinovaného vozidla předpokládali jinde než v Africe? Ještě v Číně.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/defense_news_april_2021_global_security_army_industry/south_african_reva_mrap_variant_fitted_with_ingwe_atgms_and_mortar.html

Twitter 

https://revaarmoredvehicles.com/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada