Panther KF51

Kampfpanzer (Kettenfahrzeug)
Nejnovější pásové bojové vozidlo jako tank z Německa

V 2022 Němci nečekaně vyrukovali s již druhým nejmodernějším tankem světa, čímž opět celému světu dokázali, dokonce i Jižní Koreji a USA, že jsou technologickým vedoucím na světě, přinejmenším co se pozemní bojové techniky týká.

Ne náhodou přišel KF51 poté, co se Rusko ukázalo, že je stejné jako před 50 až 500 lety. Tím totiž rozdmýchalo novou výraznou poptávku po pořizování nových těžkých pásových bojových vozidel, zejména tanků. Už ani nepůjde ve státech NATO tolik o modernizaci starších tanků, ale o pořizování nových. Akutnost současné situace s rusáky bude chtít raději nové dražší důraznější řešení.

KF51 Panther od německého Rheinmetallu přichází spolu s tankem Leopard 3 právě včas, kdy Rusko světu ukázalo, že jeho pozemní technika je v žalostném stavu, minimálně v o dvacet let horším, než jsme si v 2020 ještě mysleli. Pokud by tedy někde na světě bylo potřeba tnout do v současnosti nijak přeborné ruskovýchodní techniky, pak právě Německo nabízí hned dva nejmodernější tanky světa.

Sami tvůrci však svůj  KF51 Panther za tank nepovažují a ačkoli jde o tank na první pohled, označují ho za Kettenfahrzeug, tedy pásové vozidlo, nikoli Panzer (tank). Přitom ovšem nadpis debutujícího videa o KF51 zní jasně: A new tank for a new era. Název Panther byl zvolen podle nacistického středního tanku Panther, který je označován za nejlepší vozidlo druhé světové války. Mluvčí vývojového týmu vysvětluje, že nejde o další vývoj tanku Leopard 2, ale že jde o úplně nový koncept pásového vozidla, jež nemá žádného předchůdce. Vozidlo je myšleno jako další adept na MGCS, na jednotný evropský tank budoucnosti, který budou mít úplně shodný přinejmenším armády Německa a Francie, později možná Británie a Polska. Zatímco Leopard 3 je dovyvinutím stroje pocházejícího myšlenkově z doby studené války, u KF51 má jít o něco převratného každým coulem. Tolik dlouhý úvod.

Panther KF51 má kupříkladu silnou sekundární zbraň v podobě spřaženého kulometu ráže 12,7 mm, čímž je dle tvrzení mluvčího ve videu pouze druhý na světě po francouzském tanku AMX 30, který měl spřažený kanón dokonce 20 mm ráže. Pantheru však dominuje typický tankový kanón dneška, ráže 130 mm s hladkým vývrtem a s délkou 52 ráží. Ten má mít o polovinu vyšší průbojnou sílu než současné 120 mm dělo z Leopardu 2. Jeho munice je nabíjena automatickým mechanismem. Třetí zbraní je kulometná věžička s elektronicky ovládaným kulometem ráže 7,62 mm. Nakonec je zde i čtvrtá zbraň v podobě odpalovače dvou dronů HERO 120, což je vyčkávací munice z Izraele. Tyto drony mohou v cílové oblasti kroužit hodinu nízkou rychlostí, prohlížet okolí a  případně se samy rozhodnou na který cíl spadnou, čímž mu doručí 4,5 kg těžkou výbušnou nálož. Systém HERO proto bude mít v Pantheru dalšího operátora, který zaujme místo nabíječe v americkém a britském modelu fungování tanků se čtyřmi členy posádky (s nabíječem). HERO může být vystřelován jako munice pro palbu za obzor (dolet 40 km). Mluvčí hovořil o scénáři, kdy sebevražedný dron HERO sám rozpozná nepřátelský tank, který třeba couvá z kopce do úkrytu a tedy nemůže být zasažen hlavní zbraní a sám na něj zahájí útok shora.

Výkony kolem pohyblivosti tanku jsou zatím utajovány, známý je pouze dojezd vozidla 500-600 km. Vozidlo má mít 59 tun hmotnosti, čímž bude lehčí než Leopard 2A7 a jeho pohon má vyvíjet výkon kolem 1500 koňů. Pravděpodobně půjde o motor z nového Leopardu, ale v tom není dosud jasno. Panther tedy má mít 4 členy posádky, kteří budou všichni sedět v korbě tanku. Nabíjecí mechanismus se zásobou munice bude ve věži sám bez posádky, takže nebude tolik ohrožovat posádku v případě zásahu zásobárny střeliva.

Pravým uměleckým dílem bude samozřejmě zcela digitální ovládací technika, o které se výrobce také nijak dále nešíří. Na obrázku vidíme velký vysokorozlišující barevný displej s dvěma multifunkčními panely. Tento terminál k palubnímu počítači budou mít všichni členové posádky stejný, takže všichni navzájem si budou moci zasahovat do rolí těch druhých, pokud by byl např. jeden operátor zneschopněn. Všechno je počítačově sesíťováno, takže teoreticky je celý stroj ovladatelný pouze z jediného ze čtyřech míst. Ovládání tanku se nakonec nemá příliš lišit od počítačově herních simulátorů digitálního bojiště dneška. Tvůrci uvažují dokonce o větším zapojení umělé inteligence, kdy například bude s tankem jezdit pouze řidič a úkony ostatních třech pozic bude zcela řídit počítač. V daleké budoucnosti by mohlo dojít i k odstranění toho posledního jediného lidského řidiče. Sci-fi se pomalu stává skutečností.

Dalším tajemstvím je pouhá zmínka o mnoha aktivních systémech ochrany, např. o systému detekce cizích výstřelů, který může ihned richtovat hlavní dělo tam, odkud vyšla cizí rána. Opravdu se dostáváme do budoucnosti, která ač různě vzdálená, začíná právě dnes. Ale ochranných systémů zde má být víc, například proti raketám útočícím shora, dále automatické zadýmení okolo tanku slavným německým systémem ROSY (rapid obscurant), také je tu zmínka o jakémsi ochranném systému vůči minám.

Ostatní věci, jako modulární pancíř jsou zatajené úplně, takže pouze odhaduji, že půjde o nejnovější německý pancíř MEXAS kombinovaný se sadou AMAP APS - s nejrychlejší APS světa na bázi laseru, který narozdíl od všech současných milisekundových reaguje v mikrosekundách. Konkrétně zde tyto věci jmenovány nejsou, ale téměř jistě zde budou, protože oba jsou rovněž z dílny Rheinmetallu a oba nejdokonalejší na světě, takže proč by je Němci neosadili do převratného bojového vozidla na způsob tanku? Hovoří se také o nejnovějším systému StrikeShield APS a o mnohých soft-kill systémech a samozřejmě o reaktivním pancíři a o jednotném velícím systému v budoucnosti NATO.

Pokud se Panther stane MGCS, pak zde může přibýt řada špičkové techniky od francouzského Nexter, který společně s Rheinmetallem evropský jednotný tank budoucnosti MGCS zaštiťuje.

Mluvčí Rheinmetallu dovysvětluje drobnosti ze zákulisí: Kromě toho zde má být 150 drobných vylepšení třeba jen ve tvaru korby, která je lépe přizpůsobena podmínkám dnešního bojiště, než pokud by byla dovyvinutím z tanku Leopard. Např. nabíjecí automat má mít neuvěřitelnou schopnost, která má zásadně zvyšovat kadenci hlavního děla a zároveň schopnost vybití náboje a vložení jiného, vhodnějšího pro aktuální druh cíle, čehož je u všech tanků dneška dosahováno jen velmi komplikovaně. Autonabíječ tedy kupříkladu vyjme podkaliberní protitankovou střelu z hlavně a nahradí ji nábojem proti pěchotě. Ačkoli je ráže nábojů jen o 1 cm větší, náboje jsou skoro dvakrát tak dlouhé, takže objem a tedy i hybnost projektilu je o polovinu vyšší. Mluvčí Rheinmetallu dovysvětluje, že automatického nabíjení již bylo nutno využít a nebylo to jen náhodou zvoleno tak, jako to funguje u Američanů a Britů, že stále chtějí mít lidského nabíječe. 120 mm náboje prý už tak byly na hranici síly jednoho člověka a 130 mm náboje by již lidský nabíječ rychle přebíjet nemohl.

Pracuje se na systému virtuálního průhledu pancířem, kdy pomocí počítačem ztvárněného obrazu ze soustavy kamer voják pouze otáčí hlavou v helmě a vidí všude okolo tanku, jako by byl průhledný. Takže žádný velitel tanku již nebude muset vystrkovat svoji hlavu ven z tanku pro získání okamžitého situačního povědomí.

Na konci videa mluvčí upozorňuje, že futuristické technologické dokonalosti bojového prostředku mohlo být dosaženo jedině díky vlastnímu firemnímu financování skupiny Rheinmetall, takže nebyly použity státní peníze. Aha, takže proto mohl vyjít KF51 současně se "státním" Leopardem 3.

Pokud se Panther stane MGCS, pak zde může přibýt řada špičkové techniky od francouzského Nexter, který společně s Rheinmetallem plánuje evropský jednotný tank budoucnosti - MGCS.

Bravo, já plesám!

Zdroj

https://www.rheinmetall.com/en/rheinmetall_ag/press/news/latest_news/index_32640.php

Panther KF51
síla pancíře ≍ mm RHA
🡅
🡇
ráže 130 mm
1 🡅 vyšších
49 🡇 nižších
délka hlavně 52 ráží
10 🡅 delších
34 🡇 kratších
rok
🡅
🡇
hmotnost 59 t
39 🡅 lehčích
11 🡇 těžších
výkon motoru 1500 hp
0 🡅 lepších
36 🡇 horších
max rychlost km/h
🡅
🡇
posádka 4 dojezd
km

🡅
🡇
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jsme tu od toho, abychom zlo odhalovali, jemu čelili a zlo likvidovali!
L. Kopřiva, Slunce Seno