Rosomak Spike NLOS (Ottokar Brzoza 6x6)

Wheeled tank destroyer
Polský raketový ničitel tanků - kolový

Polský inspektorát zbraní rozhodl 2020 o tom,  že nový polský raketový stíhač tanků nemá být pouze pásový, jak se předpokládalo dosud,  ale je vyvíjen také  zkušební prototyp protitankového ATGM  vozidla kolového.

Tento  druhý technický dialog se má odbývat mezi pěti evropskými firmami: AMZ Kutno, Lockheed-Martin, MBDA, Rheinmetall Defence a PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa).

Požadavek na nové polské protitankové vozidlo zní:  umět porazit novou generaci ruských tanků vybavenou v obraně aktivními systémy ochrany.

Jak to vypadalo již v roce 2017, pokud by polská armáda měla raketový stíhač tanků kolový, byla by to nejspíš 6x6 varianta  pěchotního transportéru  Rosomák, jenž by nesl výzbroj na nově vyvinuté zbraňové věži čtyři odpalovače izraelského ATGM systému Spike NLOS, tedy  protitankového raketového systému dlouhého dosahu se schopností nepřímé palby. Někdo z polské armády již dříve vyjádřil nedůvěru k americkému protitankovému řešení vrtulníku Apache,  který více nebo méně spoléhá na přímou viditelnost cíle.

Mnoho opěvovaný Rosomák APC je vlastně finská Patria AMV - nejlepší kolové pěchotní vozidlo současnosti. Jeho šestikolová varianta byla zvolena pro mrštnější podobu vozidla, pro vysokou schopnost v terénu. Zároveň zde není potřeba velkého výsadku pěchoty,  když hlavním účelem bude  postřelování tanků na dlouhou vzdálenost. Vozidlo má maximalizovánu palebnou sílu a  limitovány parametry ostatní,  jako třeba všesměrová  balistická ochrana vozidla pouze na levelu 2 v NATO normě STANAG 4569. Vlastně to chápu: Proti zásahům z tanku to nepomůže a žádný výsadek to chránit nemá, tak co. Naštěstí nakonec prototyp v roce 2017 přece jen vylezl z továrny s ochranou na levelu 4 v čelní části (proti 30 mm průbojnému střelivu). 

Mezi světovou špičku patří i výzbroj vozidla - rakety Spike NLOS. Jde o elektrooptický naváděný raketový systém protitankových střel s bezdrátovým datalinkem, schopným ničit tanky na vzdálenost 25 km. Spike NLOS může fungovat nablízko v módu přímé palby se získáním cíle před odpalem. Častější je však scénář postřelování tanků z dalekého odstupu, kdy je raketa v letu  řízena lidským operátorem pomocí joysticků a pomocí video obrazu  získávaným v hlavici  rakety,  to jest elektroopticky.  Dvousměrný rádiový data-link umožňuje v reálném čase výměnu dat mezi lidským operátorem a hlavicí letící rakety. 

Takto Spike NLOS nabízí možnost ničení cílů vysoké hodnoty s bodovou přesností.  Tato  přesnost ho předurčuje i pro městský boj pro minimální riziko vedlejších ztrát. Hlavice raket Spike mohou být různé: Protitanková kumulativní,  tříštivo-trhavá a proti opevnění. 

Platformou raketám Spike je italská neomužená zbraňová věž Hitfist-30. Tato kolová varianta protitankového deštníku Polska by měla být plně obojživelná, což je její velkou výhodou vůči tankům při obraně Evropy.

Zdroje

https://www.defence24.com/polish-rosomak-apc-to-be-armed-with-the-spike-missiles

https://www.overtdefense.com/2020/01/27/polish-tank-destroyer-requirement-expands-to-wheeled-and-tracked/

https://www.armyrecognition.com/mspo_2017_news_official_online_show_daily_coverage/new_6x6_tank_destroyer_rosomak_armoured_spike_nlos_missile_mspo_2017_poland.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách