Objekt 225 a 226

Další dva experimentální prototypy Sovětů, co zmizely z historie

Kdyby projekt nebyl tak tajemný, zařadil bych ho mezi muzeální pekáče a nepatřil by na plátno tohoto webu. Sověti totiž koncem 60. let měli tank T-64A, a Objekt 225 byl pokusem jak z jeho základu vytvořit silnější návrh tanku, který by se dal masově vyrábět a mohl sloužit ještě v 80. letech.

Sověti tenkrát ještě byli v první půli poválečného komunistického rozdělení světa, měli čerstvě znárodněné majetky, takže tehdy si ještě na experimentální tank mohli vyhodit z kopýtka. A hned dvakrát!

Vznikaly návrhy experimentálních tanků “Object 225” a “Object 226”, drobně se lišící v komponentech. Návrhy vyvíjely podniky Leningrad Kirovsky Zavod (LKZ), Kharkov Engineering Design Bureau a Chelyabinsk Tractor Plant. 

Zvítězit měl jeden projekt, který měl být posléze doveden do konce. Zvažována byla děla ráží 125 a 130 mm, také pohon plynová turbína. 1971 byl projekt 225 ve stavu, kdy návrh vážil 42 tun, uvnitř měl na ruské tanky docela prostorná tři oddělení. Ocelový pancíř by nejtlustší na čele a na věži a měl zde mocnost 550-600 mm RHA. Po stranách jen 70 mm.

S jeho vznětovým motorem VTDT-1000T se ještě nespěchalo, zatím měl plynovou turbínu o výkonu 1000 koňů s níž měl specifický výkon 23 koně na tunu hmotnosti. Mohl dosahovat rychlosti 70 km/h, což bylo tehdy úžasné. Jeho nádrže držely 2 tuny paliva, takže měl dojezd 600 km, což na nenasytnou turbínu také není špatné. Řada jeho pojezdových součástí byla z odolného ale lehkého titanu, jehož měli na světě dostatek právě jedině Sověti a tak ho užili. 

Tank měl automatické nabíjení a proto pouhé dva členy posádky. Jako o hlavní zbrani Sověti přemýšleli o děle D-125T ráže 125 mm nebo 89-mm drážkovaném kanónu LP-130B. Ty vyvíjel Uralmashzavod spolu s Perm Machine-Building Plant. Otcem drážkovaného kanónu byl Yu N. Kalachnikov, známý tvůrce houfnice Gyacint. Úskalím byl požadavek ničit mnoho různých typů cílů, takže Kolomna Engineering Design Bureau v 60. letech začínala vyvíjet naváděné tankové projektily Kobra. Stroj měl mít ještě sekundární spřažený kulomet a jeden nezávislý na střeše. Proň se už tehdy zvažovalo vyvinout elektronicky ovládanou zbraňovou stanici.

Paralelně byl vyvíjen "Object 226" s vznětovým motorem 2B16. 

Bohužel koncem 1972 po zhotovení dřevěných demo-modelů Rusové procitli z vývojového opojení a oba projekty zrušili. Myslím, že je šokovaly ty dřevěné tanky. Kdyby dřevěné modely nedělali, mohlo to čistě psychologicky dopadnout lépe. Při rušení projektu argumentovali, že oba tanky vlastně nemají kdovíjaké výhody nad současnými a přitom byly pro sériovou výrobu drahé (to bylo mj. tím titanem). Zároveň oba tanky prý neměly ani žádné hlavní vlastnosti, kterými by předčily své západní ekvivalenty. To také rusáci mohli tušit dříve. To je právě rozdíl mezi ruskou a západní duší.

Najednou Rusové chtěli dále lít peníze už jen do charkovského Objektu 740, který časem také vymizel z dějin. Holt přelétaví Rusové. Před koncem bylo naléhavé oba objekty 225 a 226 vylehčit, doufejme, že ne jako mostní konstrukci červotočem. Dříve netušeným snižováním hmotnosti postupně utrpěla balistická ochrana tanku, potom zásoba munice a další charakteristiky jedna za druhou.

Zřejmě šlo o soupeření mnoha výrobních závodů, z nichž pouze jediný měl nakonec dostat peníze na výrobu. Také začínala 70. léta a Sověti pociťovali, že se musí věnovat důležitějším úkolům, jako třeba Objektu 219 a jeho plynové turbíně VTDT-1000T, které však oba rovněž vymizely z dějin ruských tanků.

Je vidět jak ti rusáci jsou nestálá sběř. Nic u nich nemá svou cenu a rozhodují se ze dne na den. Zdá se, že nejen v hospodářské smůle, ale i v nátuře tkví historický neúspěch Rusů. Když si vezmeme podobný tankový projekt zkoumání nových možností, americký Abrams CATTB, tak to je nebe a dudy. Ta(n)k se to má dělat!

Zdroje

https://en.topwar.ru/38190-proekty-tankov-obekt-225-i-obekt-226.html

https://aw.my.games/en/news/general/development-object-225

Objekt 225 a 226
síla pancíře ≍ mm RHA
🡅
🡇
ráže mm
🡅
🡇
délka hlavně ráží
🡅
🡇
rok 1972
71 🡅 novějších
1 🡇 starších
hmotnost t
🡅
🡇
výkon motoru hp
🡅
🡇
max rychlost km/h
🡅
🡇
posádka dojezd
km

🡅
🡇
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři