NAMICA / Sarath

ATGM Nag Missile Carrier
Indický tank-buster na bázi sovětského BMP-2

BMP-2 známe jako sovětské pásové pěchotní vozidlo uvedené v roce 1980. To ale vůbec není důležité. Jako vozidla NAMICA si je licenčně vyrábí Indie, pouze jako nosiče svých protitankových řízených střel Nag. Pro účel lepší stability odpalovací platformy k nim ještě přidala pár kol a k tomuto účelu je přezdívá Sarath.

Svým určením spadá do klasifikace tank destroyer. Je vybaveno elektrooptickými systémy jako termografickou kamerou a laserovým dálkoměrem. Namica totiž nese hned dvanáct střel Nag. Má vlastní zdroj energie pro jiné účely než pohon (pro tiché pozorovací operace s následnou střelbou). Je vybavena také automatickým detekčním a protipožárním systémem a CBRN ochranou posádky.

Střely Nag dokáže používat dvojím způsobem, v módech direct attack a top attack. ATGM zde zatím pracují jako lock-on-before-launch system, kde cíl je identifikován a označen před odpalem řízené střely. Cíl je zatím sledován elektrooptikou viditelného světla blízkou infračervenému spektru, ale to šlo jen o úvodní ukázky prvních Nag před dvaceti lety. Jestliže si přečtete můj popis střel Nag samotných, nadchne vás už dnes úplně jiná schopnost střel.

Nag v provedení pro vozidlo Namica mají minimální dostřel potřebný k zaměření cíle 500 m a maximální 4 km. Jejich tandemová hlavice formující projektil tvořený explozí je určena k ničení těžce pancéřovaných cílů.

Odhaduje se, že do 2007 bylo vyrobeno 1250 vozidel Namica.

Celý stroj váží pouhé 14,5 tuny a je schopen plavat vodou rychlostí 7 km/h.

Zdroj

https://defproac.com/?p=7064

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Revoluce není žádný dýchánek.
Mao ce Tung