teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Budoucí Franco-German MGCS
Francie a Německo již po roce 2015 pozvolna spolupracovali na novém pozemním pasovém bojovém systému Evropy. Budoucnost NATO je vnímána hlavně kvůli často nadnášenému problému posílení evropské úlohy v Severoatlantickém paktu. Posilování vojenské moci Evropy její pilotní členové vidí ve sjednocení pozemních bojových systémů na co možná nejshodnější panevropský standard. A jako s prvním vzorem této jednotící myšlenky dvě hlavní evropské armády Německa a Francie přišly kolem roku 2016 s novým evropským bitevním tankem EMBT, který používal zbraňovou věž z francouzského Leclercu a pojezdovou část z německého Leopardu 2.
Tuto jejich "spolkovou myšlenku" zcela schvaluji. Pokud by totiž pozemní a letecké síly sestávaly ze shodných strojů takřka ze společných součástí a přitom by zachovávaly nejvyšší technologickou úroveň, jak tomu dosud s Leclercem a Leopardem 2+ je, znamenalo by to logistickou a servisní nenákladnost ve velkém franko-německém měřítku, s přihlédnutím, že menší státy se postupně budou přidávat, což by rozhodně posilovalo konkurenceschopnost a bojeschopnost evropské části NATO daleko více, než jakýkoli jiný faktor.
Je to vlastně tentýž princip, jakým vévodí USA v NATO dnes: Jeden jazyk, jedny a ty samé stroje na obrovském území s velkým počtem obyvatel. Jeden tank v Los Angeles a ten samý v New Yorku, u nich to holt funguje dobře. U nás by většinu menších států bolelo to sjednocování od Portugalska po Bělorusko, přičemž nechuť k němu je jádrem všech evropských potyček historie. Ale chceme-li, aby jednou naše vnoučata nebyla sežrána Číňany, měli bychom to již dnes vzít pěkně od podlahy (a asi je již pozdě).
Nyní zpět k tankům:
Nový jednotný budoucí tank Evropy - Main Ground Combat System (MGCS) je zatím plánován být plně operativní v roce 2035.
Podobný program evropského letectva - Future Combat Air System (FCAS) by měl posílit společnou vzdušnou sílu Francie, Německa a Španělska obdobným sjednocením jejich vzdušných sil.
A samozřejmě čím více drobných evropských států bude plně kompatibilních, tím lépe. Klíčové armády Evropy potom vůči hrozbám z jiných kontinentů (třeba od Ruska?, Číny?) budou vystupovat jako jednotná síla MGCS. Prvním stupněm, který probíhá již od roku 2010, je rozsáhlá modernizace veškeré pozemní techniky velkých armád v rámci jejich národních programů (Francie, Německo, Británie a mnoho dalších programů právě probíhá).
Jak budou moderní jednotky MGCS vypadat? Pozorovatelé z mnoha zemí se zatím shodují v jediném, že je dosud příliš brzy si jejich podobu nějak představovat a že tato podoba stejně bude muset vyplynout ze současných nejnovějších tanků Evropy, které jsou právě horlivě modernizovány (Leclerc XLR, Leopard 3, Challenger 3 a nový koncept EMBT).
Většina současné grafiky budoucnost pozemních sil zvěstující, zobrazuje shodný scénář: množství lehčích zčásti i neomužených obrněných vozidel, důraz na bezpilotní a raketové prostředky, a to vše skloubené dohromady pomocí síťové technologie digitálního bojiště. Konec konců Americká a Izraelská vize pozemní války budoucnosti tomu odpovídá.
Roku 2019 již největší evropští zbrojaři Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Nexter Systems a Rheinmetall AG vytvořili jednotící skupinu ARGE (Arbeitsgemeinschaft), která bude programy MGCS v Německu a Francii dirigovat. Kromě toho bude samozřejmě každá země modernizovat svoje "originálnější národní jednotky", jak tomu bylo dosud. Kouzlo bude tkvět v tom, že výzbroj vůdčích zemí bude dále v čase co nejjednotnější a ti co se budou výrazněji odlišovat "originálními národními jednotkami" budou pouze ty menší a hůře se přizpůsobující země.
Vůdčí země zatím podepsaly svoje podílení se na úvodní studii - System Architecture Definition Study Stage-I’ (SADS Part 1), po níž má začít demonstrační fáze. K tomu vyšetřených 150 milionů € bylo rozděleno rovným dílem mezi část německou a francouzskou. Na rok 2028 je plánováno zahájení dodávek nových evropských vozidel programu MGCS. Dodávky má řídit Evropská kooperativa výzbroje - European cooperative defense equipment organization – OCCAR.
Největší zájemci z menších evropských zemí o zařazení do programu MGCS jsou Polsko, Itálie a Španělsko. Polsko k tomu plánuje na své půdě licenčně vyrábět novou verzi tanku K2 Black Panther. Španělsko hodlá nahradit všechny svoje tanky těmi z MGCS, jakmile o nich bude jasno. To je velice střízlivé a diplomatické tvrzení, toto bychom, myslím, mohli jako ČR navrhnout také. Spojené Království se zatím chce účastnit programu pouze jako pozorovatel. Ovšem krásné bude sledovat, jak se Británie po slavném Brexitu sama ráda opět poevropští a sjednotí, bude-li chtít přežít druhou půli století. Vlastně už nyní má Británie většinu budoucích obrněných vozidel německého či kontinentálního původu.
První konkrétní vlaštovka programu je vlastně již na světě! Německý Rheinmetall přišel roku 2021 s nejnovějším jednotícím evropským prvkem - s tankovým kanónem ráže 130 mm pro tanky Leopard 2, MGCS, Leopard 3 a Challenger 3.
Zdroje
https://www.hensoldt.net/stories/mgcs/
https://defense-update.com/20200525_mgcs.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Ground_Combat_System
https://dsm.forecastinternational.com/wordpress/2021/05/18/main-ground-combat-system-mgcs-status-and-path-forward/
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky