M-95 Degman

Main battle tank
Chorvatská vize tanku budoucnosti z 90. let

M-95 je velmi zajímavým, avšak nikdy nerealizovaným chorvatským prototypem tanku budoucnosti, jak ho viděla chorvatská firma Duro Dakovič specijalna vozila d.d. v roce 1994. Vyznačuje se základem jugoslávského staršího ale schopného tanku M-84 za využití mnoha západních modernějších technologií. 

44 až 48 tun těžký tank využívá neotřelou kombinaci kompozitního, neexplozivního reaktivního a explozivního reaktivního pancíře, zadek věže, kde je umístěna zásoba střeliva, je obepnut klecovým pancířem.

Vlastní chorvatský termovizní systém od Duro Dakovič umožňoval tehdy naprosto neomezenou noční aktivitu srovnatelnou s tanky dneška.

M-95  měl také pořádný motor o výkonu 1,200  koňů (890 kW), který mu dával na svoji dobu neskutečný specifický výkon 27  koňů na tunu.

Od M-84 doznalo změny také jemné zařízení, například je zde přítomna britská sada komunikačního vybavení Racal, je zde digitální systém řízení palby  schopen spolupracovat se západními  velícími systémy  digitálního bojiště a dokonce Degmanův mechanismus  automatického nabíjení je o 15 % rychlejší než u M-84, takže dovoluje i na dnešek nadstandardní rychlost střelby 9 ran v minutě. 

Posádka tanku je chráněna na tehdejší dobu revolučním systémem CBRN  ochrany, který detekuje přítomnost chemických ale i biologických agentů a žene dovnitř tanku filtrovaný vzduch. 

Optická hledí od slovinské firmy Fotona jsou používány i u dnešních tanků Slovinska. Degman navíc nabízí lepší laserový dálkoměr a varovný přijímač ozáření laserem. 

Pásy tanku jsou od německého Diehl Defence a dávají lepší jízdní výkon na silnici. 

Reaktivní pancíř je od izraelského  Elbitu. Od izraelského Rafael je také dálkově řízená zbraňová stanice Samson  pro 12,7 mm  kulomet. 

Pro tank Degman byla plánována ještě další vylepšení, jako třeba 120 mm dělo od švýcarských RUAG Defence, stejně jako některé systémy elektronických protiopatření a schopnost střílet izraelskými řízenými projektily LAHAT. 

Od tanku Degman byly vyrobeny pouze dva kusy prototypů. A jak to tak bývá, Chorvatská vláda nejspíš pro omezený rozpočet se uchýlí k modernizovaným verzím tanku M-84 a úžasný M-95 bude škrtnut ze seznamu jako příliš drahý a dobrý.

Škoda, že to nevyšlo. Byl by to jediný pořádný tank v Jižní Evropě. 

Specifikace

Hmotnost 44 až 48 tun; délka 10,1 m; posádka 3; rychlost 72 km/h; operační dojezd 700 km; 

Zdroje 

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/m-95.htm

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=174

M-95 Degman
síla pancíře ≍ 780 mm RHA
20 🡅 lepších
27 🡇 horších
ráže 125 mm
3 🡅 vyšších
28 🡇 nižších
délka hlavně 48 ráží
26 🡅 delších
13 🡇 kratších
rok 2003
43 🡅 novějších
23 🡇 starších
hmotnost 49 t
23 🡅 lehčích
27 🡇 těžších
výkon motoru 1200 hp
20 🡅 lepších
23 🡇 horších
max rychlost 70 km/h
15 🡅 lepších
26 🡇 horších
posádka 3 dojezd
700 km

2 🡅 lepších
44 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV