Lynx 120mm

Mechanized Fire Support Vehicle
Německé IFV, varianta lehkého tanku

Těsně před odhalením futuristického KF51, německý Rheinmetall v Düsseldorfu odhalil také nejtěžší variantu svého posledního pěchotní vozidla Lynx KF41 IFV.  Lynx 120, jak číslo v názvu naznačuje, používá jako hlavní zbraň vozu tankové dělo ráže 120 mm s hladkým vývrtem hlavně jako u tanků Leopard 2. Tím se z Lynxu stává těžké vozidlo palebné podpory, alias ničitel tanků.

Shrňme si základní IFV Lynx: Jako pěchotní vozidlo má posílen aspekt bojové role, v případě 120 až na maximum. Lynx je lehká alternativa k těžké, hodně pancéřované Pumě. Lynx díky své lehkosti vyniká pohyblivostí, přičemž schopnost přežití také není špatná, jde ostatně o nejmodernější vyráběné pěchotní vozidlo současnosti, které si pro sebe zvolila americká armáda. Kromě modulárního pancíře měnitelného až na bojišti dle potřeby, Lynx se vyznačuje obecně otevřenou architekturou, která je vysvětlována jako plug-and-play architektura počítače.

Lynx je ponejvíce zamýšlen vystřelovat jako hlavní munici výbušné 120 mm projektily DM11 s programovatelnou roznětkou. Dále je zde spřažený kulomet a těžší zadní kulomet elektronicky ovládaný ve vlastní věžičce. Zbraně fungují s spolu úžasným softwarem a pozorovací výbavou stroje, která umožňuje automaticky cílit obě zbraně v 360° hemisféře. Cíle jsou detekovány, vyhodnocována jejich hrozba a automaticky sledovány zbraněmi, takže člověku stačí jen zmáčknout spoušť. Díky otevřené architektuře je možno na Lynx snadno připnout mission-specific moduly, jako třeba odpalovač dronů nebo protitankových řízených střel, čímž se výhoda 120 mm děla ještě zdůrazní.

Němci vytvořili nejlepší hard-kill aktivní protiopatření současnosti - ADS v sadě ochrany a pancíře AMAP (AMAP ADS). To jako jediné na světě pracuje na bázi směrované energie, tedy paprsků nikoli střel a může reagovat v mikrosekundách narozdíl od milisekund u vší konkurence. Zařízení by mělo s přehledem zlikvidovat přilétající RPG a ATGM a jako jediné by mohlo znamenat určitou ochranu vůči kinetickým průbojníkům APFSDS. Sice se mi nechce věřit, že někdo dokázal v boji aplikovat tak účinný laser, který v mikrosekundách odpaří celou tyč průbojníku z nejhustšího kovu, ale konec konců, právě proto si ho zvolily USA coby svoje nové importované pěchotní vozidlo budoucnosti (pásové). Tato varianta lehkého tanku je však cílena pro import do armády Austrálie, kde pojedou německé Lynxy zřejmě po boku stejně vypadajících korejských Redbacků. (Když někdo mluví pouze o Koreji, myslí se tím automaticky ta Jižní).

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/lynx-120.htm

https://www.defenceconnect.com.au/land-amphibious/9537-rheinmetall-unveils-new-lynx-120-infantry-fighting-vehicle-variant

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři