Kornet-D1-BMGŠ

BMGSh stands for “Armored Vehicle, Tracked Chassis”
Protitankový raketový systém pásový

Ruské  protipancéřové střely Kornet jsou nejmodernější masově vyráběné a obávané protitankové zbraně. A tak Rusko postavilo ničitel tanků na podvozku pěchotního vozidla  BMD-4M a vyzbrojilo ho čistě jenom raketami Kornet. Několik fotek bylo zveřejněno roku 2013. Jde o ten samý odpalovač Kornet-EM, jako je na rozšířenějším řešení, na vozidle Tigr.

Závod Kurganmash rozjel výrobu 2014, avšak kolem 2018 byl projekt, nevíme z jakého důvodu, zrušen. Ani nevíme kolik kusů bylo nakonec vyrobeno. Fotografie běhající po internetu jsou fan-made nebo virtuální z tankových PC simulátorů. Tvůrci alternativně používají jako základ příbuzné vozidlo BTR-MDM Rakushka. Také oněch je ve službě jen nějakých 50 kusů.

Zbraňová stanice ani není zrovna stanicí, jde spíše o držák Kornetů, mající jen omezenou natáčivost do stran. Spoléhá se na to, že zdokonalené Kornet EM i tak najdou svůj cíl. Jsou vypouštěny po dvou najednou po odstupech 4 vteřiny. Vozidlo si veze zásobu 48 střel. Člověk se až diví, jak se to do vozidla vešlo. Je to za cenu pancíře, kdy vozidlo takřka nemá balistickou ochranu. Nepočítá se s tím, že by se bitvy přímo účastnilo. V ideálním módu operování vypouští vozidlo rakety na velkou dálku a k tomu má vyvýšený vzdálený prostředek, který mu označuje cíle a míří na ně laserem. Není to tedy nic samospásného, snad proto se řešení skoro nevyrábělo.

Vozidlo je spíše ostřelovač tanků, který dlouho nehnutě skrytě číhá, až se mu tank dostane do dostřelu o poloměru rovných 10 km. Poté střely s tandemovou kumulativní hlavicí dokáží probít 1300 mm pancíře v ekvivalentu RHA. Jejich výbušná nálož váží 7 kg a raketa na tuhé palivo akceleruje až do těsně podzvukové rychlosti 310 m/s.

Zdroje

https://aw.my.games/en/news/general/development-kornet-d1

https://en.topwar.ru/85794-protivotankovyy-raketnyy-kompleks-kornet-d-em.html

https://armoredlabs.net/index.php?/topic/11862-in-development-kornet-d1-why-powercreep-1-tier-10-premium-when-you-can-do-it-to-two-at-once/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cesta neúspěchu může být dlážděna dobrými úmysly.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren