Armor- Kanchan

MBT armour
Indický tankový pancíř

Kanchan je modulární kompozitní pancíř tanků vyvinutý v Indii. Byl pojmenován názvem místa, kde sídlí Defence Metallurgical Research Laboratory. Jako u všech pancířů i údaje o složení Kanchanu jsou utajovány.

Ví se pouze to, že pláty kompozitu a homogení válcované oceli jsou prokládány sendvičovou metodou. Armor Kanchan je údajně schopen čelit projektilům APFSDS (podkaliberní penetrátor s vodícím pouzdrem), stejně jako HEAT střelivu (s projektilem tvořeným explozí).

V době vývoje a testování v 80. letech údajně pancíř odolal výstřelu trhavého projektilu z tanku T-72 a projektilu APFSDS z tanku Merkava.

V současnosti Indové dovyvíjejí lehčí verzi tvarovanou do šestiúhelníkových pláství, stejně jako obdobný pancíř německý a britský (Mexas a Chobham).

Kanchan prý funguje podobně jako neprůstřelné sklo na principu komprese a dekomprese síly projektilu. Dle toho, co je známo, kompozit sestává z keramiky, oxidu hlinitého a sklolaminátu. Má tak třikrát nižší hmotnost než stejný objem oceli a musí nám o něm postačit indické vysvětlení: "Tanková střeliva mají problém při pronikání takovými materiály".

Koho to zajímá více, odkazuji na obdobný pancíř Mexas a Chobham, který je po evropsku důsledněji popsaný.

Zdroje

https://www.drdo.gov.in/armour-materials-modules-mbts-and-other-combat-vehicles

https://defenceupdate.in/kanchan-armour-a-broad-view/

https://military.wikia.org/wiki/Kanchan_armour

https://en.wikipedia.org/wiki/Kanchan_armour

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Prostořekost potápí lodě.
NSA, CIA