KW2 Jupiter (Hyundai Rotem)

120 mm fire support vehicle
Jihokorejský stíhač tanků

Pro posílení svých jednotek mechanizované pěchoty a také vzhledem k trendu kolových  obrněných vozidel poslední dobou, vyvinula republika Jižní Korea mezi léty 2012 a 2016 při úsilí firem Hyundai a Rotem rodinu nových kolových obrněných pěchotních vozidel nazvanou pracovně  ROTEM KW1 Scorpion. V armádě republiky jsou značena "K808" a "K806" podle znaku náprav.

Vozidla jsou klasifikována jako obrněné transportéry pěchoty pro desetičlenný výsadek.  Roku 2017 byla připravena  varianta Jupiter KW2. Jde o vozidlo mající palebnou sílu tanku, jež je vyzbrojeno 120 mm dělem. Je nazýváno vozidlem palebné podpory, zastarale bychom řekli stíhač tanků. Republika Jižní Korea jich do 2020 vyrobila 600 kusů a nahradila jimi mnohá zastarávající vozidla pásová. Jupitery jsou netradičně vyrobeny v obou provedeních podvozku 8x8 i 6x6.

Hlavní devízou je však hlavní zbraň, jíž je tankové dělo ráže 120 mm s hladkým vývrtem schopno střílet všemi druhy tankové NATO munice. V palebné síle s Jupiterem drží krok akorát italské Centauro 2. Vozidla tohoto druhu však kvůli nízké ochraně a kolovému podvozku nemohou být určena k boji s tanky. Představují jakousi štiku mezi tloušti v ochraně konvojů. Tam potom budí opravdu hrůzu. Má nezávislou sekundární zbraň, jíž je lehký kulomet 7,62 mm. Vytvoření obranné kouřové clony Jupiteru slouží soustava zadýmovacích granátometů spouštěná automaticky při ozáření vozidla laserem.  Vozidlo má plnou CBRN  ochranu posádky.

Jak tušíte, ochrana původně transportéru není zrovna skvělá. Ochrání pouze vůči kalašnikovům s průbojným střelivem a tedy vůči kulometům ráže 12,7 mm a to jenom zepředu. Na ocelové korbě je kompozitní pancíř, který snad prý lze i posílit. 

Účelem je udělat vozidlo maximálně lehké a mrštné. Jeho základní varianta  váží totiž pouhých 20 tun. Jupiter je řízen tříčlennou posádkou a vzadu jsou další dvě místa pro další dva vojáky.

Pohonem je vznětový motor Hyundai o výkonu 420 koní spárovaný s 7stupňovou automatickou převodovkou. Nezávislé zavěšení podvozku je navrženo tak, aby stroj měl excelentní pohyblivost obtížným terénem a na silnici dosahoval rychlosti docela slušných 100 km/h. Kvůli důrazu na hmotnost ztratil KW2 oproti výchozímu KW1 obojživelnost.

Specifikace

Hmotnost 20 tun; délka 8,5 m; posádka 5; rychlost 100 km/h;  dojezd 800 km; 

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=1082

https://en.wikipedia.org/wiki/K808_Armored_Personnel_Carrier#Variants

http://www.military-today.com/artillery/rotem_jupiter.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Politika vychází z hlavně pušky.
Mao ce Tung