1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Tank / lehký tank (MBT / LT)

Griffin III

Griffin III
Next Generation Combat Vehicle
Americký lehký výsadkový tank

Jedním ze šesti pilířů programu inovací v americké armádě je i Next Generation Combat Vehicle (NGCV) firmy General Dynamics. General Dynamics Land Systems přišli 2018 s technologickým demonstrátorem Griffinu. Tvar korby je vypůjčený z Britského pěchotního vozidla Ajax. Vnitřní systémy jsou však odlišné. Na rozdíl od prototypu Mobile Protected Firepower (MPF), který byl čistým tankem bez prostoru pro výsadek, Griffin je schopný vézt šest plně vyzbrojených vojáků. Aby byla zachována stejná hmotnost s MPF, hlavní zbraň byla snížena ze 120 mm na 50 mm kanón. Musím dodat, že Griffin je ve stavu návrhu a v programu MPF soutěží s tak dokonalými stroji jako s německým Lynx IFV, který uveze devět členů výsadku. Devízou Griffinu je tedy 50 mm kanón. Takto váží 28 tun.

Jak název programu Mobile Protected Firepower vysvětluje, NGCV má poskytnout expedičním jednotkám U.S. armády palebnou podporu výsadkářům na nepřátelském území, nahradit zde vozidla Stryker a ničit zastavěné pozice nepřítele. Griffiny budou shazovatelné na padácích a připraveny rovnou k boji bez logistické podpory a budou bojovat pouze s vezenou vlastní municí po dobu několika dnů. 2017 bylo rozhodnuto, že k tomuto účelu bude lehký tank Griffin přece jen vybaven 105 mm dělem. Další prioritou je strategická mobilita, kdy dva Griffiny budou transportovatelné jedním letounem C-17 Globemaster III. Požadavky na další parametry dosud nejsou jasné.

 

Griffin bude osazen posádkou čtyř - řidič, velitel, střelec a nabíječ. V základní konfiguraci představuje balistická ochrana odolnost vůči ručním zbraním ráže 7,62 mm a pancéřování se bude dát modulárně navýšit, plus přidat některý z hard-kill systémů aktivní ochrany.

Griffin by takto vážil už 40 tun v ještě posílené konfiguraci se 120 mm kanónem XM360. Nejposlednější verze konceptu by tak vlastně měla poskytovat palebnou sílu tanku Abrams, avšak bez ochrany na jeho úrovni, zato shazovatelnou na padácích.

Jak vidíme vývoj Griffinu překypuje zásadními změnami v konceptu každou chvíli a je zatím zmatený. S konkrétními charakteristikami si tedy počkáme do finále. Jak vidno američtí výrobci se v tomto výběrovém řízení asi cítí značně ohroženi už hotovým a vynikajícím německým IFV Lynx. Jejich pozice je oprávněně nejistá zvláště po zkušenosti, kdy U.S. armáda 1990 škrtla velice ambiciózní podobný stroj XM8 AGS.

Jak to tak odhaduji, kvůli značnému experimentování s ochranou a palebnou silou nakonec bude projekt zrušen a bude místo něj použit německý Lynx. Griffin se co do mobility totiž ani nevyrovná kolovému Strykeru a bude se sázet na jeho pásy podepřenou průchodivost těžkým terénem. Od Griffinu si všichni slibují jeho protidronové bojové schopnosti, bohužel bez dosavadních technických popisů jde o pouhé mlácení prázdné slámy. Počkejme si, až co přinese výsledek výběrového řízení.

Zdroje

https://breakingdefense.com/2018/10/gdls-griffin-iii-next-generation-combat-vehicle-ngcv-concept/

https://nationalinterest.org/blog/buzz/general-dynamics-just-unveiled-light-tank-could-change-land-warfare-32941

https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a23206/griffin-light-tank-general-dynamics/

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Tank / lehký tank (MBT / LT)

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Odvaha je matkou pokroku."
- z dokumentu o haváriích jaderných elektráren