teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Electrothermal-chemical gun technologie
Future tank experimental weapon system
Elektro-thermisch-chemisches-Geschütz
Elektro-termo-chemicky ovládaný výstřel
Koncem 80. let byl ETC nový systém pohonu projektilů při výstřelu. Dosáhlo se účinnějšího využití expanze vybuchnuvšího propelantu v hlavni. Novým palebným ústrojím bylo také dosaženo lehčí hlavní zbraně a lepší možnosti komunikace tanku s inteligentní naváděnou municí.
Na konceptu ETC samozřejmě pracovali jak Američané, tak Němci a Sověti. Po rozpadu sovětského svazu 1991 přestala tak účinná zbraň být žádána, ale její technologie pro budoucnost zapomenuta nebyla.
Princip alternativního pohonu projektilu je v elektro-termálním-chemickém zapalování (ETC – Electrothermal-Chemical Ignition). Nálož je elektricky zapálena pomocí tzv. plazmové nábojnice. Vysoce teplému zážehovému výboji se zde říká plazma, aby to znělo bombasticky. Silně výbušná směs z titanhydridu (práškový titan plus vodík) je na vzduchu silně výbušná s obrovskou vlnou vyvíjeného plynu - ten při rozpínání v hlavni dodává sílu projektilu. Ovšem titan je značně drahý na to, než aby se používal jako střelivina a navíc celá směs byla závislá na kyslíku (vzduchu), který v nábojnici nebyl. Náboj tedy sestával z více složek a musel být dodatečně okysličován, musel mít velkou nábojovou komoru, pročež to nakonec celé padlo. ETC nálož za projektilem zato byla zhuštěna a tudíž vysoce energetická. Tím trpěla životnost hlavně, na což ale v armádě dovedou vyšetřit rozpočty.
Takovýto kanón ráže 120 mm by měl stejnou úsťovou energii jako klasický v ráži 140 mm. Celá zbraň by také byla o ⅓ lehčí. Dělo bylo vlastně z kompozitu, který sám o sobě byl uměleckým dílem (rovněž z titanu, hliníku a uhlíkových vláken) a tím byl lehčí. Z téhož materiálu bylo brzdovratné zařízení, na kterém se ušetřilo přes 1 tunu hmotnosti.
Navíc měl kanón dynamický úsťový referenční senzor (MSR - Muzzle Reference Sensor) který neustále kalibroval hlaveň se zaměřovacím ústrojím tanku, což zaručovalo vysokou přesnost zásahu. V hlavni je více podobných senzorů, jaké dovolují při každém výstřelu individuálně programovat každý kus inteligentní munice, jako to dnes dělají programovatelné projektily německého Rheinmetallu. V ideálním případě snad byl při střelbě pod úhlem 30° dosažen zásah cíle 12,8 km daleko. Přibyla zde také úsťová brzda, která redukovala zpětný ráz rozptýlením energie výstřelu o ¼.
Původní projekt pro Abrams byl zrušen, ale v různých obměnách vystupoval dále v kanónech rozsáhlého programu FCS, který byl ale rovněž zrušen 2003 Donaldem Rumsfeldem. Zde nejvíce ukazoval svůj výkon u dosud nejlepší experimentální a také zrušené houfnice Crusader. Dále s principem experimentovali Rusové, to měl být onen pověstný nový kanón ráže 152 mm pro Armatu. Pro rozměry munice a problémy s nabíjením by tanky měly každý jen 24 152 mm nábojů, pročež od toho také ustoupili. Značně osekaný koncept ETC Rusové snad prý přece jen využili v novém dělu 2A82 pro tank Armata.
Dle očekávání nejdále to dotáhli Němci, u nichž rovněž z osekaného principu elektrického zažehování směsi a řízení spalovacího procesu prachové náplně těží nové IFV Puma a tank Leopard 2-3. Němci zde dosáhli mírného zvýšení úsťové rychlosti a tedy nemusela být dále zvyšována ráže projektilů a pro nový princip se nemuselo použít nových děl, ale byly upraveny ty staré. Pravděpodobně tento princip bude uplatněn při konstrukci nového francouzsko-německého tanku MGCS. Také jej využívají Italové při konstrukci nových námořních děl.
Nakonec s ETC opět pokračovali Američané v dělu XM360 opět zrušeném v 2009. Věci se patrně v budoucnu chytí Číňané a Korejci, kteří již teď vidí v ETC a v plasma ignition netušené možnosti s tekutými palivy.
Ideální ETC-gun bývá přirovnáván k railgunu a coilgunu (ke Gaussově pušce), některé výkonnostní veličiny má lepší, jiné horší. Každopádně v nových zbraních nebude princip v celém znění, ale pouze jeho nejlevnější části.
Zdroje
https://irp.fas.org/agency/dod/jason/etcgun.pdf
https://www.sto.nato.int/publications/STO%20Meeting%20Proceedings/RTO-MP-AVT-108/MP-AVT-108-37.pdf
https://www.nextbigfuture.com/2017/03/plans-for-new-us-super-tank-with.html
https://www.valka.cz/USA-XM360-tankovy-kanon-t185003
https://www.militarybox.cz/news/ruske-a-ukrajinske-tankove-kanony/