Armor- Electric reactive, dynamic, electromagnetic armor

Dynamický neboli elektromagnetický pancíř je hovorově nazýván elektrickým pancířem a jde zatím pouze o experimentální typ pancéřování, vyvíjené  například Izraelci a Američany pro nová lehčí bojová vozidla budoucnosti. 

Dvě nebo více vrstev elektricky vodivých  plátů jsou proloženy vrstvami izolantu, čímž vzniká kondenzátor. Pokud je tato ochrana  zapnutá, pak je nabitá vysokým  elektrickým napětím.  Když kovový projektil prorazí vrstvy pancíře, tak dojde k uzavření elektrického obvodu (zkratu), čímž jím v mžiku projde vysoký proud a těleso projektilu se rozžhaví, změkčí a může se až vypařit, takže průbojný účinek takového projektilu je silně narušen. To by mohlo docela dobře fungovat při ochraně proti kinetickým průbojníkům, ale výsledky takových experimentů nejsou zatím zveřejňovány a ani žádné  řešení pancíře na takovém principu ještě oficiálně nevyšlo.

Takže vůbec netušíme,  zda půjde jednou o skutečně průlomové řešení v ochraně bezposádkových vozidel budoucnosti nebo zda tyto pokusy zůstanou v propadlišti dějin, jako slepá stezka vývoje. 

Vývoj jde zatím ještě dále, a dokonce využívá elektromagnetismu  v místě impaktu k magnetickému roztahování plátů od sebe, čímž opět  narušuje účinek projektilu v místě průstřelu. Je známo, že Čína připravuje tento druh elektromagnetického pancíře pro svoje budoucí tanky.

Elektrické síly na zrušení průměrného účinku projektilu už je skutečně využíváno v konkrétním projektu a sice u špičkových aktivních systémů ochrany, jež využívají k ničení hrozby směrované energie, jako je kupříkladu německý  AMAP-ADS, který  se zdá v současnosti jako sci-fi technologie, protože reaguje v mikrosekundách. A tím je účinný právě proti rychle létajícím kinetickým průbojníkům,  jež ničí pomocí laseru. Nejde o pancéřování jako takové, ale právě o hard-kill aktivní protiopatření, součástí kompletního balíku ochrany AMAP. 

O skutečné řešení opět při ochraně lodí se pokouší Velká Británie v rámci jejich programu modernizace armády jménem Future Rapid Effect System (FRES).

Jedna parta čtyřech vědců si dokonce již patentovala řešení "Explosively powered electromagnetic reactive armor", což bude pro dnešek opravdu sci-fi řešení, využívající kompresi kapalin a piezoelektrických polí. 

Na internetu se také dají najít  zmínky o Multiprojectile Active Electromagnetic Armor, právě vynalézaným třemi čínskými vědci, kteří chtějí k balistické ochraně vozidel  využívat principu podobného elektromagnetickému railgunu. 

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Reactive_armour#Non-explosive_and_non-energetic_reactive_armour 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_armour

https://patents.google.com/patent/WO2006085989A2/en

https://ieeexplore.ieee.org/document/4033131

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vulnerant omnes, ultima necat - každá zraňuje, poslední zabíjí.
Pravdivější alternativa tvrzení, že co tě nezabije, to tě posílí.