EMBT -> MGCS

EMBT European Main Battle Tank
Evropský hlavní bitevní tank budoucnosti

2018 spojeným úsilím německého KMW a francouzského Nexter vznikl nový tank jménem EMBT - Evropský hlavní bitevní tank. Je spojením hlavních tanků dvou evropských vedoucích zemí. Podvozek a korba je z německého Leopardu 2A7, kdežto věž je z francouzského tanku Leclerc.

Koncem 2022 se vynořila trocha aktualizovaných informací na španělsky psaných serverech. Prvním velkým zákazníkem kupujícím tanky EMBT by mohlo být Španělsko, které v roce 2022 hledalo nástupce pro svoje tanky a neví, zda svoje současné Leopardy modernizovat na nějaké Leopard 2E Plus, nebo zda počkat na EMBT. Ten totiž rozhodně nebude hotov ani v příštích pěti letech a možná se začne používat až kolem 2035, čímž by se vlastně stal tankem programu MGCS, přičemž samotný MGCS Francouzi spolu s Němci vyvíjejí ještě jeden další nový typ a ten je plánován přijít až v delší budoucnosti. Je v tom zmatek. Podobně na tom je Itálie, která má hotov prototyp tanku Ariete 2, ale není náznak, že by byla kdy vyráběna. Do toho němci vydali svoje fungl nové dva tanky Leopard 3 a KF51 a do toho Poláci chtějí kupovat tisíc nejmoderněji aktualizovaných asijských tanků K2. 

Připadá mi to v Evropě nějak moc tanků najednou, v době, kdy moderní konflikt by se vedl takřka bez tanků. Zřejmě je v opětovné potřebě tanků utvrdila agrese Ruska 2022, kdy rusáci stále vedou válku v těch sovětských pozemských kolejích a pokud by kdy Evropě hrozil velký konflikt v budoucnu, nejspíše by to byla agrese musláků nebo Číňanů, kteří stále ještě pojedou v tancích vedouce boj blízko sovětské éře. V tomto případě by se pár tanků Evropě ještě hodilo. Ovšem nejlépe už celoevropsky jednotný tank MGCS, na který je zase příliš brzo.

 

No a pokud by se EMBT měl stát oním MGCS, jednotným evropským tankem budoucnosti po 2035, pak by podle údajů aktualizovaných v 2022, měl mít zatím tyto dosavadní parametry:

Měl by čtyři členy posádky, dva usazené ve věži a dva v korbě.

Pojezdové ústrojí od německého KMW má zatím mít motor MTU 883 o nějakých 1500 koních s převodovkou Renk 295TM.

Povědomí posádky uvnitř o situaci okolo tanku venku by bylo zprostředkováno systémem 23 kamer zajišťujících digitálním přepočtem panoramatický přehled.

Měla by opět, jako u každého dalšího tanku, být zvýšena odolnost vůči minám a výbušninám z boku, což zůstává dále neupřesněno.

Hmotnost tanku překročí 60 tun (zatím 62 t). Kdy francouzská věž od Nexteru bude nepodobna té původní z Leclercu, ale bude jako z futuristického filmu. Možná bude nakonec úplně nová, ale stále bude mít 120 mm dělo, podobné Leclercově GIAT CN120-26/52/NexterF1 s 22 náboji v zásobníku automatického nabíječe. Sekundární zbraní bude kulomet ráže 12,7 mm a terciární 7,62 mm, oba ve svých elektronicky ovládaných věžičkách. V daleké budoucnosti po 2030 na EMBT nejspíš nastoupí již vyvíjené dělo Ascalon ráže 140 mm a tím se patrně EMBT stane MGCS. Spolu s Ascalonem má přivzít ještě samostatně ovladatelný 30 mm kanón (kvarterní nebo místo kulometu?).

 

https://www.outono.net/elentir/2022/09/07/embt-this-is-the-european-main-battle-tank-that-could-replace-the-spanish-leopardo-2e/

EMBT -> MGCS
síla pancíře ≍ 970 mm RHA
5 🡅 lepších
44 🡇 horších
ráže 130 mm
1 🡅 vyšších
49 🡇 nižších
délka hlavně 51 ráží
18 🡅 delších
32 🡇 kratších
rok 2019
7 🡅 novějších
64 🡇 starších
hmotnost 62 t
42 🡅 lehčích
6 🡇 těžších
výkon motoru 1500 hp
0 🡅 lepších
36 🡇 horších
max rychlost 75 km/h
4 🡅 lepších
40 🡇 horších
posádka 3 dojezd
450 km

32 🡅 lepších
7 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion