teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
EE-T1 Osório
Main battle tank
Hlavní bitevní tank Brazílie
Obchodním plánem brazilské firmy Engesa bylo vyvinout tank, který se hromadně bude prodávat zemím třetího světa a Saudské Arábii, tak, že vláda Brazílie nebude muset financovat jeho další dovývoj. To se nakonec nestalo a tak Osório nikdy nenastoupil do služby. Je to škoda, protože tank byl na rok 1985 docela ambiciózní. Ale holt Brazílie jako velká přímořská země se při financování armády soustředí spíše na loďstvo a letectvo. Navíc jihoamerické země většinou tanky vůbec nemívají.
EE-T1 spolu s obrovskou půjčkou Národní banky Brazílie měl být široký plán na pozvednutí brazilského průmyslu. Tank měl být především levný, měl tehdy stát skoro o čtvrtinu méně, než soudobé západní tanky.
Konstrukce tanku měla být ze svařované oceli. Věž tanku navrhli britští Vickers a jako s hlavní zbraní se podle požadavků armády zákazníka počítalo s britským 105 mm dělem nebo francouzským 120 mm dělem. Sekundární kulomety ráže 7,62 mm byly od značky Hughes. Ovládání zbraní mělo být zcela elektronické, bez nutnosti otevírat kvůli kulometu poklop. Za této podmínky byla splněna i ochrana posádky vůči prostředkům hromadného ničení.
Jemná řídící a zaměřovací technika byla od firem Marconi, elektrooptika od Philips. V situačním povědomí se tank spoléhal na systém periskopů řízený počítačem a propojen se zařízeními střelce a velitele. Pravděpodobnost zásahu pohyblivého cíle první ranou měla být 95%.
Dodatečná balistická ochrana se připínala na ocelovou korbu tanku a tehdy velmi moderně mělo jít o kompozitní pancíř z hliníku a keramiky s uhlíkovými vlákny. S tímto pancířem tank bravurně odolával všemu tehdejšímu tříštivému střelivu, ovšem nevalná byla odolnost vůči kinetickým průbojníkům (APFSDS), která byla odhadována na 400 mm ekvivalentu RHA. Později byl proto zaměněn za britský pancíř Chobham, čímž se zvýšila hmotnost z 42 na 48 tun.
Podvozek měl hydropneumatické odpružení Dunlop a pásy Diehl. Tank byl rozpohybován přeplňovaným vznětovým dvanáctiválcem MWM TBD 234-V12 o výkonu 1 000 koňů spojeným s plně automatickou převodovkou. Specifický výkon tanku rovněž nebyl slavný ani na 80. léta. Poměr výkonu ku hmotnosti byl 17,5 koně na tunu. Tank dovedl přebrodit 1,2 m hloubky vodního toku bez přípravy a 2 m s přípravou a nebyl vybaven soupravou pro hluboké brodění.
Takže na 80. léta to nebylo špatné, ale přes některé nedostatky by tank těžce obstával ve zkoušce časem dodnes. Vydržel by snad jedině v armádách rozvojových zemí, k čemuž byl vlastně určen.
Specifikace
Hmotnost 42 t; posádka 4 lidé; motor 1040 hp; rychlost 70 km/h; dojezd 550 km;
Zdroje
https://military-history.fandom.com/wiki/EE-T1_Os%C3%B3rio
https://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/Brazil/Osorio-EE-T1.php
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky