Durjoy Type 59G (BD)

Main battle tank
Bangladéšský hlavní bitevní tank

Bangladéšské 902 Central Workshop a Bangladesh Machine Tools Factory ještě s asistencí Číny vyvinuly tento tank, těžící ze starších čínských technologií v 90. letech. Vyrábí se od 2015 jako silně upgradovaný strý čínský Type 59, ze kterého bylo na dálném východě odvozeno přes 50 typů vozidel. Durjoy je jedním z nich. Krátce po 2015 existovalo necelých 200 zástupců.

U Durjoye se jakž takž podařilo minimalizovat problém, že těží ze starého čínského Type-59, minimálně svojí pojezdovou částí. Bojová část je tvořena modernější výzbrojí, systémem řízení palby a balistickým pancířem. 

44 tun těžký tank má za hlavní zbraň dělo ráže 125 mm. Je schopen pálit všemi druhy munice východního původu, včetně kinetických průbojníků a řízených projektilů. Dělo je stabilizované ve dvou osách a jeho systém řízení palby je srovnatelný se současnými čínskými. Využívá laserového dálkoměru, balistického počítače a infračervené elektrooptiky jak pro střelce tak pro velitele.

Sekundárními zbraněmi jsou 12,7 mm kulomet W85 pro velitele a spřažený kulomet Type 86 ráže 7,62 mm.

Tank je obsluhován čtyřčlennou posádkou. Má o jednoho člena - nabíječe více, protože nabíjení je poloautomatické a asistováno člověkem. Pro noční jízdu má řidič k dispozici dokonce noktovizor a globální polohovací systém. Také je zde radiokomunikační a satelitní komunikační systém a data-link pro lepší kooperaci na bojišti s jinými druhy strojů.

V ochraně Durjoy využívá modulárního přístupu ke kompozitnímu balistickému pancíři a je zde také pancíř reaktivní explozivní a na zádi pancíř klecový. Co do aktivních prvků ochrany je přítomen i pakistánský varovný systém ozáření laserem, ovšem neautomatický. Pouze varuje posádku a ta ručně spouští soustavu 81 mm zadýmovacích granátometů. Pro vyšší schopnost přežití posádky je zde automatické hašení a potlačování výbuchů. Je zde přítomen dokonce systém CBRN ochrany posádky a klimatizace.

Durjoy je poháněn kapalinou chlazeným vznětovým motorem o výkonu 850 koňů a při své hmotnosti 40-44 tun má na tank dneška docela dostatečující specifický výkon 21,25 koně na tunu. Ovšem rychlost je nízká, pouhých 49 km/h. Původní podvozek je modifikován torzními tyčemi, pro zvýšení pohodlí posádky za jízdy oproti původnímu 60 let starému tanku Type-59.

Jediným operátorem tanku Durjoy je armáda Bangladéše.

Specifikace

Hmotnost 40-44 t; délka 6,04 m; posádka 4; rychlost 49 km/h; dojezd 450 km;

Zdroje

https://defence.pk/pdf/threads/type-59g-bd-durjoy-tank-of-bangladesh-army-news-and-update.668176/

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_59G(BD)_Durjoy

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Počítačové hry zušlechťují mysl, umožňují nám nahlížet do jiných oborů.
DigCest