teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Challenger 3
Main Battle Tank
(Velká Británie) nejzastaralejší evropský tank se konečně dočkal nástupce
Ačkoli Britové se nakonec pokusili o renovaci svého hlavního bitevního tanku Challenger 2 minimálně dvakrát, všechna řešení budila dojem, jako když se jim chce a nechce zároveň. A ono se jim opravdu nechtělo. Po 2015 v Británii jednu dobu opravdu převládal názor, že námořní velmoc tanky nepořebuje, že námořní velmoc potřebuje když, tak letectvo, a to se klonilo k celosvětovému přesvědčení, že tanky patří minulosti. A asi by tomu tak bylo, nebýt zpátečnických Rusů, kteří 2014 a 2022 stále vedli své výboje bojovými prostředky 40-60 let starými, takže kvůli nim nakonec ty tanky v Evropě zůstávají. Britové se před 2020 už už skoro rozhodli, že nový tank vůbec vyvíjet nebudou a že případné válčení přenechají loďstvu, letectvu a raketám.
Nakonec ale v dubnu 2022 přišel, jako by spadl z nebe, Challenger 3! Ani u něj však nejde o převratnou technologickou novinku a dobře známé zpátečnické rysy Britů, co do podoby pozemního vojska, jsou zde jasně patrny:
Zaprvé je tank se svými 66 až 73 tunami o tunu těžší, než Challenger předchozí, i když se přece v západní evropě řeklo, že tanky budoucnosti budou muset být zásadně lehčí. Konec konců Rusové, kvůli kterým se ty tanky z nutnosti vůbec vyvíjí, by sami jezdili v tancích o 10-20 tun lehčích (pokud by je vůbec kdy vyrobili).
Zadruhé hlavní zbraň Challengeru 3 je sice německé dělo Rheinmetall L55A, ale o stávající ráži pořád stejných 120 mm. Řeklo se snad, že v Evropě budou tanky ráže 130 mm, ne? Aby mohly být připraveny pro MGCS, jako Leopard 3 a plánovaný francouzský. K tomu navíc Britové jako jediní v Evropě razí starý přístup čtyř členů posádky bez automatického nabíjení, tedy o nabíječe víc. To jsem tedy čekal, že se s Challengerem 3 změní.
Jediné, v čem to Britové vylepšili, je už konečně hladký vývrt hlavně. Ještě donedávna byli Britové jediní v Evropě s drážkovaným vývrtem, pročež jejich děla nebyla kompatibilní s kinetickými průbojníky APFSDS, tedy s nejúčinnějším tankovým-protitankovým střelivem. Tak tohle jediné zaplať pánbů zlepšeno bylo. Ano, naštěstí je aspoň dělo a komora delší a tedy způsobilá používat novou APFSDS munici (i když 120 mm).
Že si dají Britové svůj tank z velké části postavit od němců, to bylo předpovídáno někdy v 2019 a nyní splněno, protože Challenger 3 vyvíjí společně UK-based BAE Systems and Germany-based Rheinmetall.
Hlavním odstrašujícím vylepšením na poli pancéřované hrozby mělo být kompletní překopání automatizace a digitální provedení všech subsystémů. To se Britům nikdy úplně nedařilo, a zřejmě je na to dnes ještě brzo.
Nicméně dá se už nalézt aspoň kusá informace o tom, kolik nových digitalizovaných zařízení přibude posádce k dispozici a že tedy tank bude síťově zahrnut do propojeného scénáře digitálního bojiště a k tomu snad prý Britové vyvíjejí svůj vlastní velící systém (software). Tomu budou sekundovat nezávislá daleko hledící hledí velitele a střelce, schopna automaticky sledovat cíl a softwarově prohledávat široké zorné pole ve všech spektrech vidění a za všech podmínek počasí. K tomu elektronická povaha tanku bude přístupna dosud nečekaným technologickým vylepšením v příštích desetiletích. Britové zde zapojí zbrojaře Thales, Safran a Leonardo, jež snad konečně zajistí ona všechna digitalizovaná hledí a udržování fixního azimutu. Také mají zajistit ona pokročilá současná výpočetní a komunikační zařízení uvnitř tanku. No, doufejme, ještě aby v roce 2022 ne!
Divné ale je, jak Britové zarytě trvají na 120 mm kanónu, který: "...s neuvěřitelnou přesností má zajistit smrtící odstrašující sílu na bojišti."
Jediné, co Challengeru 2 nikdy nebylo vytýkáno, naopak mnohdy chváleno, byla zřejmě nejlepší ochrana posádky mezi všemi tanky. Takže tank má být konečně vybaven pořádným síťovým subsystémem ochrany, který detekuje a vyhodnocuje hrozby a adekvátně spouští protiopatření, jako kouřovou clonu a aktivní systém ochrany. Toto Challengeru 2 rovněž chybělo.
Dokonce prý nový Challenger 3 bude muset projít rozsáhlým testem "v elektromagnetickém spektru", takže se necháme překvapit, jestli bude mít tepelnou kamufláž, snižován radarový podpis, či aktivní rušení. Švédská odnož BAE Systems již delší dobu taková zařízení připravuje pro tanky budoucnosti. Uvidíme.
No a nakonec nepřekvapivě má mít nový tank výkonnější pohon, CBRN filtraci vzduchu a klimatizaci.
Challengeru 2 byla od začátku vytýkána jeho situační slepota, téměř žádný přehled o pohybu vojáků okolo tanku a o tom zde nepadlo ani slovo. Tak také uvidíme.
Do očí bijící je však navrhovaná pomalost tanku, má udržovat silniční rychlost 60 km/h??? Ani o pojezdovém základu tanku zatím nepadlo slovo.
Rozpačitý závěr
Takže se ptám: Je to vůbec Challenger 3? Není to zas nějaká novinářská taškařice s přepsáním nadpisu ke článku o starém Challenger 2 nebo LEP? Ono totiž ani podle fotek to moc jako nový tank nevypadá. Na první pohled je to původní Challenger 2 z roku 1998. Snad na druhý pohled vidíme drobné změny v drobnějších rysech na střeše věže. A bez pochyby tank má rozhodně nový nátěr. Je však toto opravdu ten pravý Challenger 3, který se má v plných počtech dostat do armády až 2027 a nabýt způsobilosti teprve 2030? Není to zas nějaký LEP nebo Black Night nějakého vtipálka? Nesedli jsme nějakému čtverákovi na lep?
Takže minimálně o dvou zásadních aspektech tanku je v době ohlášení 04/2022 ticho po pěšině, čili se dostávám k podobně nelichotivému závěru jako u Leopardu 3 a T-14 Armaty - je zbytečné o tom psát dohady, dokud nenastoupí sériovou výrobu.
Zdroje
https://www.gov.uk/government/news/challenger-3-tanks-reach-next-milestone
https://www.army-technology.com/projects/challenger-3-main-battle-tank-mbt-uk/
https://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_3
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky