Challenger 2 LEP

UK's MBT Life Extension Project

Britové po celou dobu (min. 20 let) tvrdošíjně dělali, že jejich hlavní tank nemá chybičky. Nyní konečně přicházejí s několika modernizacemi Challengeru 2, které ho snad učiní aktuálním po boku Leclerců a Leopardů. Challenger 2 ne, že by byl špatný, ceněna je hlavně jeho ochrana. Ale jeho zavilé bazírování na maximálně manuálním nabíjení při vysokém počtu členů posádky je divné a především to byl jediný tank s drážkovaným vývrtem hlavně, takže nemohl využívat podkaliberní kinetické průbojníky s oddělitelným vodícím pouzdrem ani náboje s projektilem tvarovaným explozí. To ho činilo sto let za opicemi. Hlavně že měl ve standardní výbavě rychlovarnou konvici na čaj, holt Britové.

Britové až v posledních letech konečně podnikají kroky, aby svému tanku dali zuby, i když jak uvidíme, opět jen sporadicky. Jen zrekapituluji, že v britské armádě je Challenger 2 od roku 1998 a hlavní nasazení zažil 2003 v Iráku, kde bylo vysoce hodnoceno jeho pancéřování. Byl však vyvinut počátkem let devadesátých. Britský tank je právem označován za obstarožní, protože od 1998 nezaznamenal jediný upgrade, zatímco kontinentální evropské země uskutečnily za 20 let dva upgrady tanků v pořadí a rusové již pracují na šestém! Ještě hůře jsou na tom britská vozidla Warrior (1980) neschopna palby za pohybu a s nutností ručního nabíjení. Britské houfnice raději ani nezmiňuji.

2016 vláda UK vydala peníze nadnárodnímu BAE a německému Rheinmetall na program prodloužení životnosti tanku v čase (Life Extension Project (LEP)). Program běžel až do jara 2019 a upgradováno bylo přes 220 tanků. Velkohubý Brit Dr Jack Watling se při posuzování hrozeb a zranitelnosti tanků v současné době dokonce nestydí kritizovat německé Leopardy. Ale dál:

Challenger 2 Mark 2 - Black Night

Vznikla černá varianta Black Night vybavená starším izraelským aktivním hard-kill protiopatřením Iron Fist, které má obstarat ochranu vůči moderním hrozbám jako moderní ATGM avšak samozřejmě ne vůči kinetickým průbojníkům, proti kterým ochrání snad jen německý AMAP a kdo ví jestli ruský Afganit.

Doktor přiznává, že prostředky elektronického boje byly na úrovni z roku 1991. Dále přibyly dříve nevídané hrozby v podobě špičkových protitankových zbraní nesených jedním pěšákem. Proti nim má Black Night vylepšeno tepelné zobrazování, přední i zadní superrozlišující infrakameru, vylepšenou elektrooptiku pro 360° přehled kolem tanku. S touto novou sledovací technikou by měla být zajištěna plná 24-hodinová schopnost hunter kolem tanku (která v konceptu hunter-killer znamená zadávání cílů). To by mělo snížit reakční čas při kradmém pohybu nepřátelských jednotek kolem tanků za úplné tmy.

Doplněn byl také varovný přijímač ozáření laserem, který automaticky namíří dělo na zdroj ozáření. Sám si klade otázku, zda tanky takto posílené obstojí aspoň vůči tomu, s čím přijdou Rusové a Číňané do 2025.

Celkově byl posílen výpočetní aparát, aby veškeré automatizované děje kolem zbraní a zaměřování probíhaly rychleji.

Tank byl dovybaven rekuperátorem (regenerative braking), který zpětně nabíjí baterie energií při brzdných dějích tanku a některých dějích otáčení věže.

Na závěr dr. Watling nadnáší onu slavnou otázku, zda Britové vůbec potřebují moderní tank, když 80% moderní války se odehrává letecky. Spíše více sází na dodávky nejnovějších britských pěchotních vozidel Ajax v roce 2023. Tak jako tak, Challenger 2 má v těchto modernějších variantách zůstat hlavním bitevním tankem Británie do 2035. Osobně se mi Black Knight zdá spíše suchým humorem, klasickou britskou suchárnou! Natřeme tank na černo a on bude vypadat hrozivějším.

Challenger 2 - Streetfighter II

Ještě modernější je varianta Streetfighter II od Royal Tank Regiment, která má zaplnit mezery mezi britskými tanky v zastavěném prostředí a mezi stále lepší technikou pěších protivníků v městském boji.

Streetfighter II MBT tak má vylepšenu letalitu v podobě kulometů těžší ráže. Streetfightery budou také vybavovány odpalovači dvou PTŘS Brimstone proti pohyblivým těžce pancéřovaným cílům na delší vzdálenost.

Situační přehled je vylepšen ve smyslu Black Night, ovšem velmi prý je posílena schopnost komunikace posádky tanku s vojáky venku.

Vtipné je řešení další kamery umístěné na hlavni, které umožňuje posádce vidět za roh budov dříve, než tam tank vjede. Vše je zde o přehledu: Tank má také 360° senzorovou hlavu na stožáru.

Od izraelského Elbitu bude posádka vybavena systémem IronVision, tedy přilbových displejů napojených na nové 360° situační povědomí. Systém má běžet se zero-latency, tedy poskytovat v reálném čase přehled okolí veškeré posádce.

Tank má nový zadní držák na vezení výbavy pěchoty, čímž odlehčí vojáky běžící za tankem například o zdravotnické vybavení.

Stejně tak má na zadku montován bytelný tablet, pomocí kterého může pěchota jdoucí za tankem zjišťovat údaje ze senzorů tanku.

Tank je svojí komunikační výbavou přizpůsoben získávat přehled také od miniaturních pozemních robotických vozítek a dronů.

Tanku přibyly boční stupačky pro rychlejší vsedání a vysedání posádky.

A nakonec v městském prostředí se vždycky hodí pluh. Ten se prý dá použít jako improvizované lůžko pro raněné (vpředu tanku!).

Překvapivě první Streetfighter MBT neměly žádné aktivní hard-kill protiopatření! Ale snad bude rovněž doplněn Iron Fist.

Stejně tak chybí pohyblivá zbraňová stanice, ovládaná dálkově z vnitřku tanku. Ta již nechybí prakticky na žádném novém tanku dneška.

Pravděpodobně byla limitujícím faktorem hmotnost, která při plném pancéřování, nákladu a soft kamufláži je rovna 83 tunám! Hlavně, že má pluh. S touto hmotností si to tank po silnici maximálně hasí rychlostí 56 km/h a dojezdem 450 km, jak za 2.sv.v.

Ani slovo nepadlo o elektronických rušičkách aspoň přísilničních bomb, o rušení komunikace a skrývání své radiové pozice.

Při tom všem je to pořád Challenger 2, takže má čtyři členy posádky (o nabíječe víc).

A nakonec opět zřejmě nepřišla ani myšlenka na nové dělo s hladkým vývrtem.

Nevím nevím, zda to celé Britové měli zapotřebí. Jestli přece jen nebude lepší rovnou vyvíjet Challenger 3, jako to dělají Němci.

Poslední vývoj

Teprve 2019 německý Rheinmetall navrhl modernizaci věže se svým 120 mm dělem v délce 55 ráží s hladkým vývrtem, které bude schopno střílet střelivo APFSDS-T. Avšak britské ministerstvo obrany má rozhodnout až 2021, jestli se do realizace tohoto plánu pustí.

Také se jednalo o motoru s výkonem 1600 hp, oproti původním 1200 hp. To by sice dávalo nanejvýše smysl, ale uskutečnění je ve hvězdách.

Zdroje

https://defence.nridigital.com/global_defence_technology_jan19/challenger_2_life_extension_programme_the_battle_for_tank_supremacy#

https://ukdefencejournal.org.uk/decision-on-challenger-2-tank-upgrade-to-be-taken-in-2021/

https://www.army-technology.com/features/streetfighter-challenger-2/

https://www.thedrive.com/the-war-zone/31912/british-streetfighter-ii-tank-concept-has-x-ray-vision-and-is-all-about-the-urban-fight

https://www.edrmagazine.eu/rbsl-unveils-comprehensive-challenger-2-modernisation

Challenger 2 LEP
síla pancíře ≍ 700 mm RHA
27 🡅 lepších
22 🡇 horších
ráže 120 mm
24 🡅 vyšších
6 🡇 nižších
délka hlavně 55 ráží
2 🡅 delších
43 🡇 kratších
rok 2014
21 🡅 novějších
47 🡇 starších
hmotnost 62 t
42 🡅 lehčích
6 🡇 těžších
výkon motoru 1200 hp
20 🡅 lepších
23 🡇 horších
max rychlost 56 km/h
44 🡅 lepších
5 🡇 horších
posádka 4 dojezd
450 km

32 🡅 lepších
7 🡇 horších
DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zlo triumfuje, když slušní lidé mlčí.
neznámý válečný veterán