teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Challenger 1 Falcon
Main Battle Tank
Nejde tolik o tank jako spíše o samotnou zbraňovou věž Falcon, kterou vyvinuli v nultých letech třetího tisíciletí (krátce po roce 2000). V Jordánsku renovovaný tank využívá obecně britské a švýcarské komponenty. 2003 s věží Falcon utvořili jordánský Al-Hussein MBT (Challenger 1), který tím měl mít zachovanou vlastnost nízkého profilu a současně získal švýcarský 120 mm kanón Ruag délky 50 ráží schopný střílet municí NATO. Dosavadní Hussein tím měl získat na síle i na odolnosti. Prototyp byl vyroben a testován, však nikdy dále masově nevyráběn.
Operátor řídil věž dálkově z nitra tanku. Věž byla nízkoobjemová s redukovanou siluetou. Tank byl nabíjen automaticky švýcarským ústrojím. V zásobníku je okamžitě připraveno střelivo na 17 ran, tank zvládne v maximální rychlosti palby 8 ran za minutu. Sekundární zbraní byl spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Tank měl poslední vybavení z roku 2000, jako termovizi, sledovací a mířící optiku, navigační systém a systém řízení palby. Čímž působil na středním východě jako nad poměry zkompletovaný zázrak.
Ochráněn byl modulárním pancéřováním s vestavěnými a přidanými pláty kompozitního pancíře. Pro vyšší životaschopnost posádky měl CBRN filtrovací zařízení, bezpečnostní poklopy pro případy výbuchů uvnitř a automatické hašení. Poklopy v případě nouze samy odletěly, čímž nasměrovaly energii vnitřního výbuchu ven a nahoru od posádky, jak to mají dnešní nejbezpečnější tanky světa.
Na druhou stranu věž Falcon musela mít vlastní zdroj energie v podobě zařízení na bázi dalšího diesel motoru, což je prozměnu zásadní nevýhoda.
Zdroje
http://www.military-today.com/tanks/falcon_turret.htm
https://armoredwarfare.fandom.com/wiki/Challenger_1_Falcon
teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky