teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Budoucnost tankových děl z pohledu Rheinmetallu
Situace hrozeb
První pohled na nový ruský tank T-14 Armata na Moskevské přehlídce v květnu 2015 zažehl celosvětovou debatu západních mocností o tom, jak vlastně má do budoucna vypadat výzbroj moderních tanků. Stále platí, že východní tanky v inventáři armád Ruska a jiných velkých východoasijských zemí jsou potenciálně rozhodující hrozbou na poli pozemního válečnictví. I když éra tanků odezněla, z důvodu setrvačnosti se posléze všechno západní vojsko budoucnosti bude ještě tak 10-15 let dále utvářet podle toho, jak bude vypadat repertoár schopností tanků východních. Ani Rusové však s výrobou nejnovějšího tanku Armata nijak nespěchají. Z důvodu nedostatku zdrojů a pro ne úplně prioritní potřebu nového tanku budou pouze vylepšovat stávající tisícovky svých starších tanků co možná tak, aby se schopnostmi nejnovějšímu tanku Armata přibližovaly. V posledních 10 letech Rusko upgradovalo svůj rozmanitý tankový vozový park na nejnovější verze tanků sovětských, jmenovitě: T-90M Proryv3, T-80 BVM a T-72 B3M.
Západní odezva
Německý Rheinmetall se již před rokem 2020 dostal do pozice největšího ovlivňovatele podoby tanků NATO, zejména co se jejich výzbroje týká. Německé kanóny používá mimo jiné tank americký (Abrams) a do budoucna již padlo rozhodnutí o tom, že i nadcházející nový tank britský (Challenger 3) bude používat německé dělo čerstvě vyvinuté pro nejnovější německý tank Leopard 3. Soukromé společnosti a armády dlouho dospívaly k současnému rozhodnutí, že nové tankové dělo západních mocností bude v budoucnu mít ráži 130 mm a takové snahy skutečně vyzbrojit všechny západní tanky 130 mm dělem byly zahájeny právě počátkem roku 2021.
Ačkoli ruský budoucí tank Armata je rozhodně ve sledu tanků sovětských pochopitelně nejschopnějším, bližší rozbor jeho schopností západními znalci v roce 2021 ukazuje, že o nic zase tolik převratného se nejedná. Mnohem větší obavy panují o budoucích tancích Číny, do kterých je vidět mnohem méně, navíc Číňané jsou narozdíl od Rusů schopni každou chvíli vyvinout tank ještě modernější a do dvou let ho navyrábět v počtech tisíců.
130 mm dělo od Rheinmetallu bylo představeno 2016 a nutno podotknout, že nikoli s velkým nadšením. Spíše byl nápad přijat s řadou obav. Již v osmdesátých letech totiž v Evropě s velkým dělem experimentovali Švédové a vylámali si na tom zuby. Chtěli pro svůj tank budoucnosti použít kanón ráže 140 mm, ale to se ukázalo být nerealizovatelným stropem možností tanků. 140 mm náboje byly takřka dvakrát těžší než 120 mm a tudíž technologická náročnost všech souvisejících parametrů tanku závratně vyrostla do neudržitelné míry. Tank se 140 mm dělem byl tak velký a těžký, tak náročný na palivo, na servis a logistiku, že Švédové po mnoha letech utopeného vývoje svůj tank nerealizovali a vzali zavděk německým Leopardem 2 s dělem ráže 120 mm. Proto se znalci na 130 mm dělo dívají dost skepticky a to zvláště v nadcházející době, kdy se celé tankové válečnictví pomalu odsouvá z centra zájmu.
Však také Němci společně se 130 mm kolegou vytvořili úplně nové dělo současné ráže 120 mm, L55A1, a jím jsou vyzbrojovany nové tanky Leopard 2, které si od Německa kupují do své výzbroje menší středoevropské země. Nové 120 mm dělo je delší a budou pro ně vyvíjeny nové projektily typu APFSDS nové generace, s nimiž se dosáhne snad i o 20% větší účinnosti i se stávající ráží děla.
Nové 120 mm APFSDS projektily budou nejprve DM73, který má znamenat vyšší účinnost o 8% a poté teprve KE2020Neo, který naplno využije nárůst potenciálu děla o celých 20%. To je ale očekáváno až mezi lety 2024 až 26.
Při vývoji velkého kanónu chtěla skupina odborníků od německých zbrojařů dosáhnout o 50% větší kinetické energie projektilu už při 130 mm, tedy o více, než tehdy Švédové, avšak při poměrně menších rozměrech celého takového tanku vybaveného 130 mm dělem. Rheinmetall na to prý už v roce 2016 vyvinul software, který bere v úvahu 50 faktorů při vývoji velkého děla, z nich prý pouze 3 byly úspěšně posouzeny hned v úvodu a dalších 47 zůstalo ve hvězdách. Dnes v roce 2021 je to tedy snad již všechno vyřešeno a tak tanky budou mít velké 130 mm kanóny už i přesto, že odborníci vědí, že v této oblasti více než kde jinde platí, že větší není vždy lepší.
Schopnost nových tanků se 130 mm dělem je projektována vpodstatě jako dvojnásobná a samozřejmě to nebude záležet jen na dělu samotném. Západní tank budoucnosti má být schopen s maximální přesností zasáhnout nepřátelský tank na vzdálenost 5 km, což bylo ještě před deseti lety nemyslitelné vzhledem k pohyblivosti dnešních tanků. Uvědomme si, že doba letu projektilu bude dvojnásobná. O ničivém účinku podkaliberního APFSDS projektilu pracovník Rheinmetallu uvádí netušená fakta, že na 5 km vzdálený nepřátelský tank dopadne pouhých 20% energie, která jest celkem generována v nábojové komoře.
Zdroje
https://www.edrmagazine.eu/what-future-for-tank-guns-the-rheinmetall-view
https://www.edrmagazine.eu/new-120-mm-gun-and-ammunition-a-20-performance-increase-in-the-coming-years
https://www.edrmagazine.eu/why-130-mm-and-not-a-bigger-calibre
https://www.edrmagazine.eu/the-way-ahead