teoreticky :: Srovnávání tanků
prakticky
Potřeba ochránců tanků jako BMPT Terminator
Sovětský vojenský průmysl v 80. letech byl první, kdo zavedl roli vozidla věnovaného ochraně tanků vůči pěchotě. Sovětské tanky byly totiž hromadně ničeny ručně odpalovanými zbraněmi při invazích do Čečny a Afgánistánu.
Lekce naučená v Čečensku dala vznik těžkému pásovému vozidlu, mohutně chráněnému i vyzbrojenému, které je cele určeno ochraně tanků vůči pěchotě nepřítele. Tanky jsou mimořádně zranitelné právě v městských zastavěných oblastech, jakou byla Čečna.
Pěchota byla tenkrát, podobně jako dnes, vyzbrojena účinnými ručními zbraněmi vybavenými kumulativní protitankovou hlavicí (HE-AT, high explosive anti-tank). Těmi tajně vyzbrojily západní mocnosti odpůrčí státy Sověty napadené. Jednu dobu se to dokonce zdálo tak bezvýchodné, že se myslelo, že tanky navždy opustí bojiště budoucnosti, stejně jako válečné lodě nebo obrněné vlaky.
Specializovaná vozidla vzniklá na ochranu tanků musela disponovat některými vlastnostmi, které tanky neměly.
Kupř. jejich hlavní zbraň musela mít vysoký úhel náměru, tj. musela umět střílet o několik pater výše. Proto Sověti nejprve využívali existujících samohybných protileteckých kanónů, které jsou přesně na to stavěné. Ovšem ty se zase ukázaly jako nedostatečně chráněné, často nepřežily ani palbu z těžkých kulometů.
Druhým požadavkem bylo vytvořit vozidla odolná vůči pěchotním HE-AT zbraním, jakým bylo zrovna celosvětově rozšířené sovětské RPG (rocket-propelled grenade, raketou poháněný granát). A ty byly používány právě proti Sovětům, kteří je vyrobili. Vozidlo mělo mít tlustý pancíř, ideálně z lehčích kompozitů než z ocelových a k tomu ve velkém užívaly explozivní reaktivní pancíř (ERA). Avšak ten ještě tehdá v Afgánistánu nebyl dostupný ve velkém a rozmohl se až v 90. letech.
1986 tak Čeljabinská traktorová výrobna začala vyrábět tři prototypy "horských tanků". Těmi byly nejprve Objekty 781 a 782. Ty využívaly těla tanků T-72B s přepracovaným čelním a stranovým pancířem. Měly vodotěsné prostory pro baterie, nádrže, munici a filtroventilační systém. Byly vyzbrojeny 40 mm granátomety nebo párem 30 mm kanónů 2A72 a nezávislým kulometem. Mohly nést také pár protitankových raket Konkurs nebo Kornet.
Jiné měly co nejnižší profil a vyzbrojeny byly 100 mm drážkovaným kanónem 2A70, jakým je dnes vyzbrojeno BMP-3. Dále měly jeden 30 mm kanón a 40 mm granátomet.
Oba typy vezly vysoký počet členů posádky - řidiče, velitele, střelce a dva granátníky plus případně další dva kulometčíky. Object 782 tak byl schopen pálit na 6 různých cílů současně. Oba typy byly vyráběny až do pádu Sojuzu a pak jejich éra skončila v zmatku při rozpadu.
Posléze až roku 1996 přišel OBJECT 787 (neboli 754, Gadjuka). Ten také sdílel tělo tanku T-72AV a měl korbu i věž mohutně posetou cihlami ruského reaktivního pancíře Kontakt-1. Namísto tradičního 125 mm děla byl vyzbrojen dvěma 30 mm kanóny s vysokými úhly náměru a se spřaženými kulomety ráže 12,7 mm. Někdy byly kanóny doplněny ještě raketnicí neřízených raket z vrtulníků, to bylo právě na ničení městských domů, z jejichž vyšších pater pálí pěchota. Ačkoli toto vozidlo vykazovalo mimořádně dobré výsledky, jeho projekt byl také zrušen. Tenkrát měli rusáci svých starostí dost, ostatně jako vždy. Rusové totiž po pádu Svazu najednou potřebovali na jejich výrobu peníze a pro ně museli zvednout vlnu zájmu lidu i z cizích zemí, takže udělali několik televizních reklamních videí těchto vozidel, což se zase paradoxně nelíbilo vedení armády, že v televizi ukazují ruská armádní tajemství. No a tak to skončilo a v Čeljabinsku se opět počly vyrábět především neobrněné traktory pro zemědělství.
Až na konci 90. let se počaly vyvíjet novodobější ochránci tanků, jaké známe dnes. Ty byly již více vyzbrojeny raketami, jako dnes známe následné verze prototypů BMPT, BMPT-72 a dnešní monstrózní T-15, které však Rusové ze zřejmých důvodů asi ani nikdy vyrábět nezačnou.
Zdroje
https://www.researchgate.net/publication/330009626_New_System_Preserves_Armor_Dominance_of_Future_Battlefield_BMPT_'Terminator-2'
https://sofmag.com/russia-bmpt-terminator/
https://www.forbes.com/sites/davidhambling/2023/01/19/why-russias-terminator-vehicle-might-be-the-next-stage-in-tank-evolution/?sh=199ae4a06228