Al-Zarrar

Main battle tank
Pakistánský hlavní bitevní tank

Pakistánské Heavy Industries Taxila vyvinuly tento tank, těžící ze starších čínských technologií, v 90. letech. Vyráběl se od 2003 a už v 2004 byl nasazován do armády jako hlavní tank Pakistánu vedle záložního T-85UG a obdivuhodného Al Khalid. Je udáváno, že vyrobeno bylo celkem 500 zástupců. Dnes je ovšem v plných počtech nahrazen právě daleko lepším Al Khalid.

U Al-Zarraru je problém, že těží ze starého čínského Type-59, minimálně svojí pojezdovou částí. Bojová část je tvořena modernější výzbrojí, systémem řízení palby a balistickým pancířem.

44 tun těžký tank má za hlavní zbraň dělo ráže 125 mm. Je schopen pálit všemi druhy munice východního původu, včetně kinetických průbojníků, řízených projektilů a dokonce vlastních pakistánských projektilů s ochuzeným uranem. Dělo je stabilizované ve dvou osách a jeho systém řízení palby využívá laserového dálkoměru, balistického počítače a infračervené elektrooptiky jak u střelce tak u velitele.

Sekundárními zbraněmi jsou 12,7 mm kulomet velitele a spřažený kulomet ráže 7,62 mm.

Tank je obsluhován čtyřčlennou posádkou. Má o jednoho člena, nabíječe více, protože nabíjení je poloautomatické a asistováno člověkem. 

V ochraně Al-Zarrar využívá modulárního přístupu ke kompozitnímu balistickému pancíři a je zde také pancíř reaktivní explozivní. Co do aktivních prvků ochrany je přítomen i pakistánský varovný systém ozáření laserem, ovšem neautomatický. Ten pouze varuje posádku a ta poté ručně spouští zadýmovací granátomety, jimiž halí tank do kouřové clony. Pro vyšší schopnost přežití posádky je zde automatické hašení a potlačování výbuchů.

Al-Zarrar je poháněn kapalinou chlazeným vznětovým motorem o výkonu 730 koňů a při své hmotnosti 40-44 tun má na tank dneška nedostatečný specifický výkon 18,3 koně na tunu. Původní podvozek je modifikován torzními tyčemi, pro zvýšení pohodlí posádky za jízdy oproti původnímu 60 let starému tanku Type-59.

Takže ač oba spadají do stejné věkové kategorie, vidíme, že Al-Zarrar zdaleka nedosahuje schopností turecko-izraelského retrofitu Sabra. I přes pokusy o export zůstává armáda Pakistánu jediným operátorem tanku Al-Zarrar.

Specifikace

Hmotnost 44 t; délka 9,5 m; posádka 4; rychlost 65 km/h; dojezd 450 km;

Zdroje

http://fighting-vehicles.com/al-zarrar-tank/

https://tanks-encyclopedia.com/modern/Pakistan/Al-Zarrar.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Je v prdeli, jako kouzelník bez manashieldu.
DigCest, Diablo